ro

 

Societate
17 Iulie, 2026 / 14:47
/ 15 Mai, 2023

În sezonul rece, Guvernul a acordat compensații pentru energie în sumă de 3,4 miliarde de lei

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 15 mai /MOLDPRES/. În sezonul rece, Guvernul a acordat compensații pentru energie în sumă de 3,4 miliarde de lei (aproximativ 170 mln de euro). Anunțul a fost făcut astăzi de ministrul Muncii și Protecției Sociale, Alexei Buzu, transmite MOLDPRES.

Potrivit oficialului, 763 de mii din gospodăriile înregistrate în sistemul informațional au primit un grad sporit de vulnerabilitate (circa 80%). „Suma compensațiilor oferite a variat în funcție de mai mulți factori. Bugetul total planificat pentru noiembrie 2022 – noiembrie 2023 este de 5,8 miliarde de lei. În următorul sezon rece vom aproba modificări pentru a ținti mai bine gospodăriile cu venituri mici. Totodată, vor fi realizate ajustări la sistemul informațional pentru a afla mai multe date privind veniturile gospodăriilor”, a spus Alexei Buzu.

La rândul său, președintele Comisiei parlamentare protecție socială, sănătate și familie, Dan Perciun, a menționat că, în următorul sezon rece, vor fi create încă două categorii de vulnerabilitate. „Ne dorim să creștem echitatea, astfel încât cei mai vulnerabili să beneficieze de compensații mai mari. Totodată, urmează a fi aprobate modificări ce vizează statutul membrilor familiilor (familiile ce au în componență copii sau persoane cu dizabilități). La fel, vor fi luate în considerație diferențele regionale de cost și va fi necesară confirmarea statutului de chiriaș. Un alt obiectiv este verificarea datelor creditare. Măsurile au scopul de a reduce frauda și a crește calitatea informațiilor introduse în sistem. De asemenea, ne propunem automatizarea proceselor și micșorarea timpului de așteptare pentru solicitări”, a afirmat Dan Perciun.

Compensațiile pentru energie sunt acordate din Fondul de reducere a vulnerabilității energetice, care este suplinit din bugetul de stat și din donațiile partenerilor internaționali și ale guvernelor altor state.


 
Ultimele Știri
/ Acum 19 ore

Persoanele cu dizabilități, îndemnate să nu restituie prestațiile sociale până la încheierea verificărilor

/ Acum 20 ore

Veniturile bugetului asigurărilor sociale au depășit 27,5 miliarde de lei în primul semestru al anului

/ Acum 21 ore

Arest la domiciliu pentru consilierul MAN Ion Onța, suspectat că ar fi înșelat două persoane cu 155.000 de euro prin investiții imobiliare fictive

/ Acum 21 ore

VIDEO // O grenadă antitanc, depistată de polițiști într-o gospodărie din raionul Căușeni

/ Acum 21 ore

Reglementări noi privind reducerea emisiilor de metan și a altor poluanți climatici: proiectele au fost prezentate public

/ Acum 22 ore

FOTO // Moldovenii din diaspora au celebrat cultura și tradițiile naționale în cadrul festivalului „Diaspora Fest”

/ Acum 23 ore

Circa 38 km ai drumului național M1 vor fi reabilitați în raioanele Hâncești și Nisporeni

/ Acum 23 ore

SATUL EUROPEAN // Apă potabilă sigură și o grădiniță modernizată pentru locuitorii satului Ștefănești

/ Acum 23 ore

FOTO // Statele Unite reconfirmă sprijinul pentru modernizarea și dezvoltarea economică a municipiului Ungheni

/ Acum 23 ore

Procuratura oferă detalii despre ancheta în cazul Vartic: raportul de expertiză medico-legală suplimentară a fost finalizat

/ Acum 23 ore

Serviciile de roaming dintre Republica Moldova și România, în continuă creștere. Utilizatorii au acumulat 7,4 milioane de zile în 2025

/ Acum 1 zi

Adolescent de 16 ani, reținut după un furt dintr-un salon din Chișinău

/ Acum 1 zi

Psihologii din Republica Moldova vor avea un colegiu profesional și un registru unic

/ Acum 1 zi

FOTO // Salvatorii avertizează agricultorii asupra riscului de incendii în timpul recoltării cerealelor