ro

 

Societate
14 Iulie, 2026 / 13:35
/ 02 Iulie, 2021

Iniţiativa Central Europeană a lansat un nou apel de proiecte pentru R. Moldova

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 2 iul. /MOLDPRES/. Entitățile publice, private şi organizaţiile neguvernamentale din Republica Moldova sunt invitate să participe la un apel de proiecte finanțate din Fondul de Cooperare al Inițiativei Central Europene (ICE). Proiectele finanțate de ICE presupun activități de consolidare a cooperării dintre țările participante, transferul și schimbul de bune practici, în special de la statele membre ale Uniunii Europene, transmite MOLDPRES.

Propunerile de proiecte pot include: conferințe, seminare de instruire, ateliere de lucru și activități de formare, precum și asistență pentru elaborarea studiilor și sondajelor.

Pentru activități ce urmează să fie implementate în primul semestru al anului 2022, depunerea cererilor va fi acceptată în perioada 25 iulie - 30 septembrie curent; pentru activități planificate în cel de-al doilea semestru al anului 2022, depunerea cererilor va avea loc între 10 decembrie curent - 10 februarie 2022.

„Bugetul total disponibil în cadrul acestui Apel este de 350 de mii de euro. Suma totală a unui grant ICE poate fi maxim 15 mii de euro (50% din valoarea totală a proiectului). Solicitanții trebuie să fie entități publice sau private cu sediul și înregistrare în țările membre ICE (inclusiv ONG-uri și organizații internaționale/regionale), iar propunerea de proiect necesită participarea reprezentanților din cel puțin șase state membre ICE”, indică un comunicat al organizaţiei.

Iniţiativa Central Europeană (ICE) este o formă flexibilă de cooperare regională, care reuneşte nouă state membre UE şi opt state nemembre UE. Membrii ICE: Albania, Belarus, Bosnia şi Herţegovina, Bulgaria, Cehia, Croaţia, Italia, Macedonia de Nord, Republica Moldova, Muntenegru, Polonia, România, Serbia, Slovacia, Slovenia, Ucraina, Ungaria.

foto simbol


 
Ultimele Știri
/ Acum 18 ore

FOTO // Au început lucrările la stația regională de epurare și extinderea canalizării din Nisporeni și Vărzărești

/ Acum 19 ore

Republica Moldova își pregătește specialiștii pentru provocările integrării europene, prin schimb de experienţă cu România

/ Acum 19 ore

Locuitorii capitalei ar putea achita mai mult pentru serviciile de alimentare cu apă și canalizare: furnizorul a depus la ANRE cerere de majorare a tarifului

/ Acum 19 ore

FOTO // Digitalizarea serviciilor publice la Ungheni va fi sprijinită de o expertă Microsoft din SUA

/ Acum 20 ore

Prima ședință de lucru prezidată de Mitropolitul Antonie: Activitatea pastorală și parteneriatele cu instituțiile, printre priorități

/ Acum 21 ore

Fermierii, îndemnați să ia măsuri împotriva atacurilor mistreților asupra culturilor agricole

/ Acum 21 ore

ANI a constatat o avere nejustificată de peste 300 de mii de lei în cazul unui fost vicepreședinte al Judecătoriei Chișinău

/ Acum 21 ore

VIDEO // Inspectorii de mediu intensifică verificările în cazul deșeurilor descoperite în raionul Criuleni

/ Acum 21 ore

CSJ menține decizia CSM în cazul Ruxandei Pulbere. Fosta judecătoare nu a promovat evaluarea externă

/ Acum 21 ore

VIDEO // Încărcătura explozivă din drona căzută la Copanca a fost detonată controlat de geniștii Armatei Naționale

/ Acum 22 ore

Peste o sută de tentative de fraudă telefonică au fost prevenite în weekend. O victimă a pierdut aproape 150.000 de lei

/ Acum 22 ore

VIDEO // Tânăr de 18 ani, arestat pentru trafic de droguri. Polițiștii au ridicat hașiș și cocaină

/ Acum 22 ore

Ministerul Apărării: Drona Gheran-2 prăbușită la Copanca va fi detonată controlat de geniști

/ Acum 23 ore

Noi detalii în cazul cadavrelor descoperite în iazul din Dănceni, Ialoveni. Ambele victime sunt femei