ro

 

Societate
02 August, 2026 / 15:28
/ 21 Noiembrie, 2022

Institutul Oncologic va primi un aparat nou pentru tratament radiologic

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 21 nov. /MOLDPRES/. Ministerul Sănătății a anunțat astăzi că pregătește procurarea unui nou aparat modern pentru tratament radiologic, primul fiind achiziționat în februarie curent, comunică MOLDPRES.

Noile aparate fac ca pacienții oncologici să beneficieze de tratament mai eficient, cu mai puține efecte secundare pentru organism. În prezent, în Departamentul Oncologie Radiologică, unde a fost instalat acceleratorul liniar la începutul acestui an, zilnic, fac ședințe de radioterapie circa 70 de pacienți.

Având în vedere că necesitățile de tratament radiologic sunt mult mai mari decât poate acoperi echipamentul, Ministerul Sănătății a anunțat că va procura încă un accelerator liniar. 

„Aparatul existent a fost procurat în 2019, de Guvernul Sandu, iar la începutul anului 2022 l-am instalat. Este însă insuficient, deoarece mulți pacienți sunt în așteptarea tratamentului. Noi, într-un timp-record, am identificat suma necesară pentru a procura și a aduce încă un aparat de acest fel. Costul unui accelerator liniar ajunge la circa 4 milioane de euro. Noi am găsit parteneri care au fost dispuși să ne ajute. Pentru noi, la minister, este foarte important să aducem serviciile medicale calitative, cât mai aproape de pacienți”, a spus ministrul Sănătății, Ala Nemerenco.

Conform datelor Institutului Oncologic, cu ajutorul acceleratorului liniar achiziționat în acest an au fost tratate peste 700 de persoane, majoritatea cu tumori pe creier, în zona gâtului, glandelor mamare.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

CNAS a finanțat prima tranșă a pensiilor și alocațiilor sociale pentru luna august

/ Acum 1 zi

Peste 52 000 de euro pentru a interveni într-o cauză penală. Un bărbat, trimis în judecată pentru trafic de influență

/ Acum 1 zi

IGP semnalează noi cazuri de fraudă. O contabilă a transferat escrocilor 918 000 de lei după ce a primit un mesaj fals pe Telegram

/ Acum 1 zi

Ilan Șor, trimis în judecată în dosarul privind delapidarea a 100 de milioane de dolari de la Banca de Economii

/ Acum 1 zi

Vânat ilegal la Condrița. Doi bărbați, cercetați penal după ce au capturat și ucis un mistreț

/ Acum 1 zi

Cronica ARHIVELOR | Mărturiile lui Iliei Ilașcu despre anii de detenție la Tiraspol

/ Acum 2 zile

O moldoveancă și-a pierdut viața într-un accident produs în Italia. Fiica sa este internată în stare gravă

/ Acum 2 zile

VIDEO // Deversările din lacul Novodnistrovsk vor fi reduse în următoarele două săptămâni din cauza secetei

/ Acum 2 zile

Cod galben de pericol de incendiu în Republica Moldova până pe 7 august

/ Acum 2 zile

IGSU: Tânărul dispărut la scăldat pe plaja din orașul Vadul lui Vodă a fost găsit decedat 

/ Acum 2 zile

VIDEO // Premierul Vasile Tofan anunță rezultatele analizei preliminare a „salariilor nesimțite” și principalele soluții propuse de Guvern

/ Acum 2 zile

Un bărbat a primit cinci ani de închisoare cu suspendare pentru trafic de influență, după ce ar fi promis soluții favorabile în dosare penale contra sumei de 50 mii de euro

/ Acum 2 zile

Un tânăr a dispărut în apele Nistrului, la Vadul lui Vodă. Scafandrierii au fost solicitați pentru căutări

/ Acum 2 zile

Noi rețineri în dosarul mitei de 400 000 de dolari. Anchetatorii au efectuat nouă percheziții