
Jurnaliști din Republica Moldova au fost premiați cu European Press Prize pentru investigație
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a salutat astăzi în debutul ședinței plenare a Legislativului performanța jurnalistelor Măriuța Nistor și Natalia Zaharescu, distinse cu premiul European Press Prize la categoria „Jurnalism de investigație” pentru materialul „În slujba Moscovei”, comunică MOLDPRES.
„Felicitări redacției Ziarului de Gardă și întregii echipe care promovează un jurnalism liber, curajos și de calitate. Măriuța, Natalia și colegii lor ne-au arătat cum banii murdari ai Kremlinului, prin intermediul grupărilor criminale politice de la Chișinău, au încercat să influențeze alegerile și să ne abată de la parcursul european”, a opinat Grosu.
Speakerul a menționat că astfel de investigații contribuie decisiv la apărarea integrității instituțiilor și la consolidarea parcursului european al țării.
El le-a mulțumit jurnalistelor și tuturor corespondenților corecți din țară pentru dedicare și profesionalism.
Ancheta „În slujba Moscovei” documentează modalitățile prin care rețele politice corupte au cumpărat voturi pentru a submina procesul democratic din Republica Moldova.
Jurnaliștii din Republica Moldova pot participa la o vizită de studiu în Lituania
Guvernul răspunde acuzațiilor lansate de Ion Ceban: „Primarul vrea scandal, oamenii vor soluții”
În sectoarele capitalei vor fi organizate târguri cu produse și mărfuri autohtone
Măsuri speciale de organizare a circulației rutiere pe 1 iunie, spre Reședința de Stat din Condrița
MEC și UNICEF lansează un proiect-pilot pentru a susține incluziunea educațională a copiilor romi
Trei localități din raionul Strășeni vor beneficia de sisteme moderne de sanitaţie, datorită UE
Ministerul Apărării dezminte informația apărută în spațiul public: „Nu există nicio înțelegere privind trimiterea trupelor pe frontul din Ucraina”
GALERIE FOTO // Ultima zi de școală, în obiectivul MOLDPRES
Pe timp de vară, numărul troleibuzelor care circulă pe străzile capitalei va fi redus cu peste 10%
Restricții de circulație în Chișinău: mai multe străzi vor fi închise temporar
Trafic sistat în sectorul Botanica al capitalei
Guvernul reacționează la solicitarea Moldova Fruct: „Deciziile vin după evaluarea pagubelor”
Sediul statului major al Batalionului geniu „Codru”, renovat. Premierul Dorin Recean: „Investițiile în infrastructura Armatei Naționale vor continua”
20 de locuințe vor fi construite cu sprijinul Germaniei, Norvegiei și Danemarcei. Igor Grosu: „Și în Moldova putem construi clădiri de înaltă performanță energetică”
Vetting // Mai mulți judecători și candidați din domeniul juridic, confirmați fără probleme de integritate
Sfârșit de an școlar la Cîrnățeni, marcat într-un spațiu modernizat cu sprijinul UE
Dezvoltatorii care obțin avize de racordare pentru centrale electrice cu puterea de peste 200 kW vor fi obligați să depună garanții financiare
Atenție, călători! Activitatea postului vamal Leova va fi sistată temporar
Chișinăul găzduiește Festivalul Industriilor Creative 2025, un eveniment cheie pentru economia culturală a Moldovei
VIDEO // Tânărul din Briceni, pasionat de agricultură, care își dorește să cultive produse autohtone de calitate. „Vreau să-mi construiesc viitorul în Republica Moldova”
Ministrul Educației a prezentat bilanțul anului de studii 2024-2025. „S-au produs multe schimbări importante”
În comuna Cremenciug, raionul Soroca, vor avea loc alegeri locale noi
Comunități din Moldova, Ucraina și Armenia pot beneficia de până la 120.000 de euro pentru dezvoltare locală
Deputații din statele europene îndeamnă tinerii din R. Moldova să se implice în procesul de aderare a țării noastre la UE
Componența completelor din cadrul Comisiei de Evaluare a Judecătorilor a fost modificată