La Chișinău a început Târgul Apicultorului
Chişinău, 18 aug. /MOLDPRES/. La Chișinău a început astăzi a XVI-a ediție a Târgului Apicultorilor, care se desfășoară cu ocazia Zilei Naționale a Apicultorului, celebrată la 19 august, transmite MOLDPRES.
Târgul Apicultorilor are loc în perioada 18-23 august și se desfășoară în preajma Arcului de Triumf, acolo unde apicultorii și-au adus produsele pentru a le propune locuitorilor și oaspeților capitalei.
Președintele Asociației Naționale a Apicultorilor din Moldova, Ion Maxim, a declarat că în acest an producția de miere de albine a scăzut, după ce temperaturile scăzute și ploile torențiale au distrus florile de salcâm.
„Noaptea am avut temperaturi de 4-5 grade, iar ziua în jur de 18. Plus la aceasta, a fost și o perioadă de ploi. Pentru eliberarea nectarului, nopțile nu trebuie să fie cu temperaturi mai mici de 12 grade, dar asta nu s-a întâmplat”, a spus Maxim.
Potrivit apicultorului, în acest an, cantitatea de miere de salcâm este mai mică cu circa 80 la sută decât în anii precedenți.
„Pentru o viață activă la orice vârstă”. MMPS lansează concursul Premiul Național pentru vârstnici, ediția 2026
Vreme caldă și cer senin în zilele de odihnă. Temperaturile vor ajunge până la +36°C
CNAS a finanțat prima tranșă a pensiilor și alocațiilor sociale pentru luna august
Peste 52 000 de euro pentru a interveni într-o cauză penală. Un bărbat, trimis în judecată pentru trafic de influență
IGP semnalează noi cazuri de fraudă. O contabilă a transferat escrocilor 918 000 de lei după ce a primit un mesaj fals pe Telegram
Ilan Șor, trimis în judecată în dosarul privind delapidarea a 100 de milioane de dolari de la Banca de Economii
Vânat ilegal la Condrița. Doi bărbați, cercetați penal după ce au capturat și ucis un mistreț
Cronica ARHIVELOR | Mărturiile lui Iliei Ilașcu despre anii de detenție la Tiraspol
O moldoveancă și-a pierdut viața într-un accident produs în Italia. Fiica sa este internată în stare gravă
VIDEO // Deversările din lacul Novodnistrovsk vor fi reduse în următoarele două săptămâni din cauza secetei
Cod galben de pericol de incendiu în Republica Moldova până pe 7 august
IGSU: Tânărul dispărut la scăldat pe plaja din orașul Vadul lui Vodă a fost găsit decedat
VIDEO // Premierul Vasile Tofan anunță rezultatele analizei preliminare a „salariilor nesimțite” și principalele soluții propuse de Guvern
Un bărbat a primit cinci ani de închisoare cu suspendare pentru trafic de influență, după ce ar fi promis soluții favorabile în dosare penale contra sumei de 50 mii de euro
CE pune de astăzi în aplicare normele Regulamentului privind IA și noile cerințe în materie de transparență
Creștinii ortodocși de stil vechi îl sărbătoresc pe Sfântul Proroc Ilie
Scriitori și artiști din diaspora se reunesc în august la Biblioteca Națională în cadrul Zilelor Diasporei 2026
Condiții mai bune pentru pacienții Institutului de Cardiologie. O secție a instituției a fost renovată cu suportul CNAM
Chișinăul și Kievul intensifică cooperarea pentru monitorizarea debitului râului Nistru
Energocom îndeamnă consumatorii să reducă utilizarea energiei electrice în orele de vârf
Site-ul Ministerului Educației și Cercetării a fost ținta unui atac cibernetic
Raionul Cahul devine platformă de schimb de experiență pentru agricultura adaptată climei
Ambasada Republicii Moldova în Italia a emis o alertă după cutremurul din Napoli și solicită moldovenilor din zonă prudență
BTA // A 10-a paradă internațională a vehiculelor de epocă, organizată la Vidin
Peste 316 milioane de lei au fost achitate de CNAM pentru serviciile medicale oferite în luna iunie
FOTO // Teatrul Național „Vasile Alecsandri” din Bălți va avea un acoperiș modern și sigur
Grecia: Pompierii, puși în dificultate de un incendiu care amenință o cunoscută stațiune estivală
Atenție, șoferi! Ambuteiaje pe drumul R3, între Bardar și Hîncești, din cauza lucrărilor de reparație
REPORTAJ MOLDPRES // China verde de pe platoul tibetan: regiunea Aba, exemplu de conviețuire în stil modern între om, tradiție și natură
Seism în apropiere de Napoli: 21 de răniți, dintre care doi în stare gravă, și pagube materiale