ro

 

Societate
28 August, 2026 / 17:04
/ 20 Iunie, 2022

La Parlament a fost inaugurată o expoziţie a fotoreporterului MOLDPRES Mihai Vengher

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 20 iun. /MOLDPRES/. Sistemul medical din Republica Moldova în ultimii ani, caracterizat de pandemie, muncă imensă, dedicare şi sacrificiu, este subiectul unei noi expoziţii de fotografie, semnată de maestrul Mihai Vengher, fotoreporter la Agenţia Informaţională de Stat MOLDPRES.

Expoziţia va fi găzduită în această săptămână de Parlament, fiind inaugurată cu ocazia Zilei lucrătorului medical și a farmacistului, marcată în Republica Moldova anual, în cea de-a treia zi de duminică a lunii iunie, transmite MOLDPRES.

Fotografiile expuse prezintă lucrătorul medical în diferite ipostaze, mare parte fiind din perioada pandemică, precum şi post-pandemică. O serie de lucrări sunt realizate la propriu în prima linie, autorul fiind printre primele victime ale COVID-19 şi care a trecut prin toate încercările bolii cu aparatul de fotografiat alături.

„Aceste lucrări nu sunt o operă de artă, asupra căreia poţi reflecta mai mult timp. Este vorba de situaţii reale din viaţă, prinse într-o perioadă plină de frică, incertitudine, necunoscut, risc şi simţ al datoriei. Sunt câteva zeci de instantanee trăite şi simţite de un pacient măcinat de boală. Situaţie care până la urmă a cedat şi în faţa profesionalismului medicilor, şi în faţa spiritului de reporter. Eroii au fost lângă noi, am avut norocul să-i cunosc şi este o bucurie să-i arăt lumii”,  a estimat Mihai Vengher pentru MOLDPRES.

Un reportaj făcut pe pat de spital ulterior a fost dezvoltat ca mai apoi să devină temă centrală pentru câteva expoziţii „cu şi despre medici”. Acestea au putut fi văzute în mai multe locaţii din capitală, iar acum expoziţia actualizată a ajuns în forul legislativ al ţării. „Medicii au avut o linie de front proprie, pe care au luptat cu metodele, priceperile şi instrumentele care le sunt la îndemână. Or, în contextul uneia dintre cele mai complicate şi tragice testări în meserie, sistemul medical a demonstrat că merită şi trebuie să fie abordat şi oglindit. Viaţa este un mare dar şi medicii sunt singurii în stare să-l menţină şi să-l protejeze”, spune maestrul.

Expoziţia de la Parlament este a treia dedicată anume medicilor şi autorul planifică să diversifice tematica medicală. „În prezent lucrez la un proiect în care mi-am propus să îndrept obiectivul asupra uneia dintre cele mai mari minuni – naşterea unei noi vieţi, durerea şi fericirea venirii pe lume a unui om. Această expoziţie va include 30-40 fotografii de la maternităţi, din săli  de naştere, pe care o voi face publică către Ziua Internaţională a Copilului din anul viitor”, a explicat Mihai Vengher.

Maestrul fotograf Mihai Vengher s-a născut la 2 decembrie 1962 în satul Colicăuți, raionul Briceni. Este absolvent al Facultății de jurnalism a Universității de Stat din Moldova. Din 1991 este angajat al Agenției Informaționale de Stat MOLDPRES și tot de atunci este acreditat în calitate de fotograf la Parlamentul Republicii Moldova. Este autor a numeroase fotografii incluse în albumul cu valoare de unicat „Parlamentul Independenței”. Mihai Vengher este membru al Uniunii Artiștilor Fotografi şi al Uniunii Artiștilor Plastici din Moldova. În 2016, prin decret prezidențial, lui Mihai Vengher i s-a conferit titlul onorific ”Maestru în Artă”, “pentru muncă îndelungată şi prodigioasă în mass-media, contribuție la dezvoltarea artei fotografice şi înaltă măiestrie artistică”.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

VIDEO // Paradă Militară organizată la Chișinău de Ziua Independenței: peste 2.000 de militari și 100 de unități de tehnică în PMAN

/ Acum 1 zi

Cronica INDEPENDENȚEI // „Sfatul Țării”, cotidianul care a scris istorie fără cenzură

/ Acum 1 zi

Maia Sandu condamnă survolarea repetată a spațiului aerian al Republicii Moldova de drone rusești

/ Acum 1 zi

Atenție călători! Trafic intens la punctul de trecere Leova, pe sensul de ieșire din Republica Moldova

/ Acum 1 zi

GALERIE FOTO // Conducerea Republicii Moldova a adus un omagiu eroilor și a depus flori de Ziua Independenței

/ Acum 1 zi

UPDATE // Drona găsită în apropiere de Basarabeasca nu avea explozibili

/ Acum 1 zi

VIDEO // Conducerea Republicii Moldova a depus flori la monumentul lui Ștefan cel Mare și Sfânt, marcând 35 de ani de Independență

/ Acum 1 zi

Serviciul ucrainean de informații: Un cetățean moldovean ar fi fost recrutat de armata rusă după ce autoritățile din Rusia au dispus expulzarea sa

/ Acum 1 zi

VIDEO // Omagiu eroilor căzuți în Războiul pentru Independență. Conducerea țării a depus flori la monumentul „Maica Îndurerată”

/ Acum 1 zi

Un obiect zburător a căzut în apropierea traseului Chișinău-Basarabeasca. Poliția a securizat zona

/ Acum 1 zi

Moldova#35 – Ce am construit // Ministrul Justiției, Vladislav Cojuhari: „Sistemul a fost reorganizat complet pentru a garanta supremația legii, independența judecătorilor și protecția drepturilor fiecărei persoane”

/ Acum 1 zi

Trafic intens la Leușeni și Sculeni. Călătorii sunt îndemnați să aleagă posturi vamale alternative

/ Acum 1 zi

Cinci drone au survolat neautorizat spațiul aerian al Republicii Moldova

/ Acum 1 zi

Agenda evenimentelor, joi, 27 august