ro

 

Societate
20 Iunie, 2026 / 17:59
/ 10 August, 2021

Letonia a donat Republicii Moldova un lot de 30 de mii de doze de vaccin AstraZeneca

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 10 aug. /MOLDPRES/. Republica Moldova a recepționat ieri un lot de 30.000 de doze de vaccin împotriva COVID-19 de tip AstraZeneca (Vaxzevria). Dozele au fost oferite cu titlu gratuit de Letonia și urmează să fie distribuite în mod proporțional în toate centrele de vaccinare din țară, transmite MOLDPRES. 

„Prin această donație, Letonia își reafirmă solidaritatea față de Republica Moldova. Imunizarea este cea mai bună șansă de a pune capăt pandemiei COVID-19. Aceste vaccinuri vor proteja aproape 15.000 de moldoveni pentru a-i menține în siguranță, sănătoși și în viață. E timpul să fim informați, implicați și să ne asumăm responsabilitatea”, a spus reprezentantul Ambasadei Letoniei în Republica Moldova, Kristīne Zinčenko.

Conform specialiștilor, vaccinul AstraZeneca (Vaxzevria) este sigur și eficient împotriva formelor grave și decese în proporție de 100%. Se administrează intramuscular, cu două doze, la un interval de 4 și 12 săptămâni. 

Anterior, Republica Moldova a recepționat un lot total de 513.600 de doze de vaccin AstraZeneca (Vaxzevria), dintre care 405.600 din partea României și 108.000 de doze prin intermediul Platformei COVAX. Până în prezent, 94% din acestea au fost asimilate.

De la începutul campaniei de vaccinare, în țara noastră au fost administrate 1.103.335 de doze de vaccin împotriva COVID-19.  

foto: Ministerul Sănătăţii


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

VIDEO // Zmeura și coacăza au apărut pe tarabe. Cât costă fructele de sezon

/ Acum 1 zi

Trei polițiști din capitală cercetați pentru corupție, reținuți într-o nouă cauză penală

/ Acum 1 zi

Proiectele turistice din Moldova, susținute prin granturi de până la 750 de mii de lei

/ Acum 1 zi

Cronica ARHIVELOR // Tighina 1992, în imagini de arhivă din timpul războiului de pe Nistru

/ Acum 1 zi

CNAS și Institutul Național de Securitate Socială din Spania vor face schimb electronic de formulare și date în domeniul securității sociale

/ Acum 1 zi

Reforme în sănătate, discutate de CNAM și experții Băncii Mondiale

/ Acum 1 zi

Doi bărbați, condamnați la 8 și 9 ani de închisoare pentru tâlhărie

/ Acum 1 zi

Trenul Kiev–Chișinău va circula zilnic începând cu 28 iunie

/ Acum 1 zi

Reforma sistemului pensiilor pentru militari și funcționari cu statut special: vârsta de pensionare va crește gradual

/ Acum 1 zi

Construcția podului peste Nistru de la Cosăuți–Yampil, relansată cu sprijin european

/ Acum 1 zi

FOTO // Armata Națională a comemorat victimele confruntărilor de pe platoul Varnița–Tighina

/ Acum 1 zi

SATUL EUROPEAN // Dămășcani și Costești beneficiază de infrastructură modernizată de alimentare cu apă

/ Acum 1 zi

Concediile de odihnă vor fi exprimate în zile lucrătoare: modificările propuse de Ministerul Muncii și Protecției Sociale

/ Acum 1 zi

FOTO // Istorici, cercetători și profesori, distinși pentru contribuția la valorificarea patrimoniului național