Lista medicamentelor compensate a fost extinsă
Începând cu de astăzi, 1 aprilie, persoanele cu migrene, pneumonie, bronșită, diabet zaharat și hipertensiune arterială vor beneficia de noi medicamente compensate, comunică MOLDPRES.
Potrivit Companiei Naţionale de Asigurări în Medicină (CNAM), pacienții cu migrene vor primi compensat de stat medicamentul sumatriptanum. Acest preparat este indicat pentru ameliorarea simptomelor episodului acut de migrenă.
Un alt preparat inclus spre compensare este cefprozilum, care va fi integral compensat pentru copii în tratamentul pneumoniei, bronșitei acute și cronice. Pentru pacienții cu diabet zaharat de tip 2 va fi compensat parțial un nou medicament – linagliptinum.
Totodată, pacienții cu hipertensiune arterială vor beneficia de un nou preparat combinat, lisinoprilum + amlodipinum, menit să ajute pacienții în urmarea tratamentului.
În plus, indicațiile medicale pentru cetirizinum vor fi extinse, iar acest medicament va fi integral compensat pentru tratamentul rinitelor alergice sezoniere la copii.
Decizia de a include noile preparate în lista celor compensate a fost luată în cadrul ședinței din 14 martie a Consiliului pentru medicamente compensate și a intrat în vigoare astăzi.
Natalia Plugaru despre rezultatele Ministerului Muncii și Protecției Sociale în 2025: „Ocuparea forței de muncă este prioritatea zero a Guvernului”
Explozie din cauza unei scurgeri de gaz la Leova. Un bărbat de 71 de ani a ajuns la spital
Frontiera sub supraveghere: 15 cazuri de documente falsificate, investigate
Vot cumpărat la Sîngerei cu 2.000 de lei: două femei, condamnate pentru corupere electorală
În zilele de odihnă, peste 3 000 de șoferi au fost sancționați de polițiști
Serviciile municipale din Chişinău, mobilizate pe timp de noapte pentru deszăpezire și înlăturarea efectelor intemperiei
VIDEO // Produse alimentare mai sigure pe mesele moldovenilor: recomandări ANSA pentru carne, lapte, pește și ouă
14 medicamente noi vor apărea în farmaciile din Republica Moldova
INTERVIU MOLDPRES // Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder: „2025 a fost anul în care protecția mediului a devenit o politică de stat, nu doar o promisiune”
Agenda evenimentelor, luni, 29 decembrie
Programe de studii și schimburi educaționale în China pentru tinerii din R. Moldova
Mașinile de mare tonaj sunt oprite pe acostament pe traseul M-5, în apropierea localității Lupa–Recea, din cauza ghețușului
AND: traseele naționale sunt practicabile, circulația rutieră se desfășoară în condiții de iarnă
Articole pirotehnice transportate ilegal, în valoare de peste 140 de mii de lei, depistate de oamenii legii
Peste 190 de persoane au ajuns la urgență din cauza ghețușului
GALERIE FOTO // Atmosferă de sărbătoare în Parlament. Deputații au primit, la ultima ședință din acest an, cete de colindători și urători
Mai mulți bani pentru sănătate și compensarea medicamentelor în bugetul FAOAM 2026
Ministrul Educației, despre cazul de violență asupra unei eleve: „Este o situație ieșită din comun”
Reducerea accidentelor rutiere, prioritate absolută pentru MAI şi MIDR: cultură rutieră, infrastructură și aplicarea legii - cheia siguranței pe drumuri
Un bărbat a murit după ce a derapat cu mașină la Copceac
Din 1 ianuarie, moldovenii care revin din diasporă vor beneficia de facilități extinse
Intervenție mai rapidă, siguranță sporită: Daniella Misail-Nichitin despre principalele realizări ale MAI în 2025
Republica Moldova va testa tehnologia care permite circulația bidirecțională a energiei între vehicule electrice și rețea
Bugetul asigurărilor sociale de stat 2026 adoptat în lectura a doua
VIDEO// Trafic îngreunat pe mai multe drumuri din țară din cauza vremii
Sprijin pentru fermieri: instituirea moratoriului asupra urmăririi silite a bunurilor agricultorilor, avizată de Guvern
GALERIE FOTO // Ultima ședință a Cabinetului de miniștri în 2025, în obiectivul MOLDPRES
Un bărbat va ajunge pe banca acuzaților pentru finanțare ilegală a unui partid politic
Guvernul îmbunătățește mai multe servicii sociale pentru vârstnici, persoane cu dizabilități și alte categorii de beneficiari
Ultima ședință a Guvernului din 2025 // Premierul Alexandru Munteanu: „Încheiem anul fără restanțe”