Mai mulţi elevi au primit kituri educaţionale, donate cu sprijinul României
Chişinău, 1 sep. /MOLDPRES/. Peste 2800 de elevi din treizeci de școli au primit, la începutul anului școlar 2022-2023, câte un kit educațional alcătuit din ghiozdan, rechizite și cărți. Elevii au beneficiat de aceste daruri grație proiectului „Cutia școlarului. Cărți și rechizite pentru copiii din Republica Moldova“, organizat de către Idea Papel, cu sprijinul Departamentului român pentru Relația cu R. Moldova (DRRM), transmite MOLDPRES.
Proiectul s-a adresat elevilor din învățământul secundar general al școlilor din țara noastră, acele instituții de învățământ cu elevi aflați în risc de abandon școlar și absenteism crescut.
„Kitul educațional, primit cu bucurie de către elevi, cuprinde toate cele necesare pentru un început de an școlar cu râvnă de învățat: ghiozdan, cărți și jurnale de lectură în limba română, rechizite, produse de papetărie (penar, stilou, caiete, bloc de desen, acuarele, creioane colorate, set de scris etc.). Materialele au ajuns la elevi ambalate prietenos, în cutii individuale. De asemenea, pe durata întregului an școlar 2022-2023, elevii din grupul țintă vor beneficia de lecturi înregistrate video, în limba română, susținute de Monica Davidescu, îndrăgita actriță a Teatrului Național din București”, indică DRRM.
Obiectivele principale ale proiectului „Cutia Școlarului“ sunt creșterea interesului elevilor pentru frecventarea școlii, pentru lectură și învățare, sporirea motivației acestora pentru participarea activă la ore, conștientizarea importanței identității românești în rândul elevilor din Republica Moldova, precum și îmbogățirea bibliotecilor personale ale copiilor din țara noastră cu carte în limba română.
Republica Moldova va încheia un Acord în domeniul serviciilor aeriene cu Bosnia și Herțegovina
Autoritățile locale din Moldova ar putea participa la proiecte europene comune
Alertă de călătorie în Belgia: traficul aerian va fi perturbat din cauza unei greve naționale
Remunerarea experților din cercetare va fi majorată de peste cinci ori
FOTO // Proiectil din al Doilea Război Mondial, descoperit pe un câmp din raionul Râșcani
Guvernul a aprobat un nou regulament pentru Inspectoratul de Mediu. Va fi creat un centru de reacție permanentă la incidente ecologice
Serviciul Hidrometeorologic de Stat va fi reorganizat într-o nouă autoritate de meteorologie și monitorizare a mediului
Procurorii au contestat sentința în cazul lui Vladimir Plahotniuc. PA: „Pedeapsa aplicată este prea blândă și nu reflectă gravitatea faptelor comise”
Ajutorul material anual acordat veteranilor celui de-Al Doilea Război Mondial va crește până la 30 de mii de lei
O femeie a fost salvată dintr-o prăpastie după ce a căzut de pe o stâncă la Țîpova
VIDEO // Copiii cu dizabilități vor beneficia de o plată anuală în valoare de 3 000 de lei. Ministra Natalia Plugaru: „Este o acțiune importantă și necesară pentru mii de familii din țara noastră”
Pompierii au lichidat un incendiu izbucnit în subsolul unui bloc de locuit din Chișinău
CNAM a investit 1,35 milioane de lei în digitalizarea serviciilor de cardiologie intervențională
Doi cetățeni străini, condamnați după ce au încercat să vândă ilegal o mașină închiriată din Chișinău
Institutul Național de Metrologie va primi noi atribuții
Conferința științifică „9 MAI: Comemorare, Reconciliere și Unitate Europeană”, organizată la Chișinău.
Deputații se întrunesc joi în ședință plenară. Pe agendă sunt incluse proiecte ce vizează sportul, energia și integrarea europeană
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES // „Grota Dorințelor” de la Țipova, labirintul ascuns în stâncă de pe malul Nistrului
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Secretara de Stat a Carolinei de Nord, Elaine Marshall, la Chișinău
Prețul petrolului Brent a scăzut sub 100 de dolari pe baril pe fondul informațiilor despre posibile înțelegeri între SUA și Iran
ARMENPRESS: Letonia salută parcursul european al Armeniei
Reforma justiției, discutată de membrii CSP cu experți europeni
BTA: Aproape un sfert dintre angajații din sectorul privat din Bulgaria lucrează pentru companii multinaționale
Republica Moldova devine, în premieră, gazda unui eveniment dedicat folclorului mondial
Eugen Secrieru, numit director al Oficiului Național de Dezvoltare Regională și Locală
Nivelul apei în scădere pe Nistru: Gheorghe Hajder îndeamnă la consum responsabil
UE va deveni cofondator al tribunalului special privind agresiunea Rusiei împotriva Ucrainei
VIDEO // Un tânăr a fost reținut după ce ar fi jefuit un copil de 10 ani din Strășeni
Un nou regulament privind racordarea la rețelele electrice, aprobat de ANRE: reguli clare, acces echitabil și mecanisme moderne
Monede comemorative și bijuterii ascunse, depistate de vameșii de la Leușeni