Mai multe autovehicule au fost evacuate din centrul capitalei pentru parcare neregulamentară
Chişinău, 28 sep. /MOLDPRES/. Inspectoratul Național de Securitate Publică /INSP/ a ridicat și depus la parcarea specială de la Trușeni mai multe automobile parcate neregulamentar pe strada 31 august 1989 din centrul Chișinăului, transmite MOLDPRES.
Agentul de poliție a comunicat reporterului MOLDPRES că automobilele ridicate au încălcat două articole din Codul Contravențional - parcarea neregulamentară și ignorarea indicatoarelor rutiere. "Este vorba de încălcarea articolului 238 alineatul 2 din Codul Contravențiilor, care revede o amendă între 18 și 30 de unități contravenționale și aplicarea a 4 puncte de penalizare și a articolului 240 alineat 1 din Codul Contravențiilor, care prevede o amendă între 15 și 30 unități contravenționale și aplicarea a 3 puncte de penalizare conducătorului auto", a spus reprezentantul INSP.
Potrivit reprezentantului Poliției, conducătorii auto vor avea de achitat inclusiv ridicarea și transportul automobilului la parcarea specială de la Trușeni, dar și orele de staționare a autovehiculului în această parcare. "Costul ridicării și transportării automobilului la parcarea specială este de 790 de lei, iar pentru o oră de staționare, conducătorul autovehiculului va plăti 15 lei", a menționat agentul de poliție.
Reprezentantul INSP a specificat că nu este pentru prima oară când sunt ridicate autovehiculele parcate neregulamentar pe strada 31 august. "Constatăm că șoferii continuă să ignore semnul de parcare interzisă care se află amplasat pe strada 31 august în spatele Grădinii Publice. Noi vom continua să răspundem chemărilor făcute de cetățeni și să evacuăm automobilele parcate neregulamentar", a spus acesta.
Expoziția „Teroarea de stat în Moldova sovietică. Amploare, victime și făptași”, inaugurată în PMAN. Igor Grosu: „Memoria acestor tragedii este o ancoră care trebuie să ne amintească la ce pot duce regimurile autoritare”
Bărbat recidivist, trimis la închisoare după ce a lovit o polițistă
Trafic intens la Sculeni pe sensul de ieșire din Republica Moldova. Autoritățile recomandă rute alternative
Republica Moldova aderă la Academia de Drept European de la Trier
Restricții de trafic în Sîngerei. Drumul dintre Pepeni și Bălășești este blocat, iar șoferii sunt îndemnați să evite zona
Meteorologii au emis Cod galben de instabilitate atmosferică: ploi cu descărcări electrice, grindină și vijelii
Parlamentul își consolidează securitatea digitală. Funcționarii au fost instruiți în protecția informațiilor
Bacalaureat 2026 // Candidații susțin proba la disciplina de profil
DOC // Concurs deschis oficial pentru funcția de director general al TRM. Anunțul a fost publicat în Monitorul Oficial
VIDEO // „Poduri între sate trebuie, nu hotare”. Guvernul a lansat campania de promovare a reformei APL
Agenda evenimentelor, vineri, 12 iunie
Victimele deportărilor staliniste, comemorate la Chișinău. Programul evenimentelor
VIDEO // Alți trei suspecți, reținuți într-un caz de escrocherie comisă în capitală
Republica Moldova a devenit membră a WorldSkills Europe: standarde europene de formare profesională și schimb de experiență
FOTO // Ministerul Energiei și PNUD consolidează parteneriatul strategic pentru modernizarea și transformarea sectorului energetic
Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri în vizită de lucru în raionul Florești
Fenomenul fraudelor telefonice și online, în continuă creștere. IGP gestionează 754 de dosare de escrocherie
FOTO // Salvatorii au efectuat peste 30 de misiuni în urma ploilor înregistrate pe teritoriul țării
Președinta Maia Sandu a transmis condoleanțe după accidentul din Ungaria: „Instituțiile responsabile sunt în contact cu autoritățile maghiare și depun efort pentru a oferi asistența necesară”
Comisia de evaluare a procurorilor contestă hotărârea CSP privind promovarea lui Andrei Bălan
FOTO // Gimnaziul „Valeriu Bulicanu” din Boldurești a fost dotat cu echipamente educaționale moderne
Reuniunea Comitetului de Monitorizare al Programului Interreg NEXT Bazinul Mării Negre
VIDEO // Drumarii intervin în mai multe raioane după ploile abundente
Energia electrică nu se scumpește. Precizările făcute de ANRE
Cel de-al doilea Raport Național Voluntar privind implementarea Agendei 2030, prezentat la Guvern
Republica Moldova a obținut dreptul de a exporta ouă pentru incubare în Ucraina
GALERIE FOTO // Peste 150 de stații cu mozaic, reunite într-o carte semnată de Ștefan Susai
Noi detalii despre accidentul din Ungaria. MAE anunță că la locul accidentului au fost identificate pașapoarte moldovenești și românești
Cronica ARHIVELOR // Povestea celor peste o mie de basarabeni salvați de exil
VIDEO // Tarabe pline cu fructe locale. Prețuri noi la produsele de sezon