Mai mulți șefi de la ANSA şi medici veterinari sunt cercetați într-o amplă schemă de corupție
Chişinău, 25 mai. /MOLDPRES/. Mai mulți funcționari ai Direcției municipale pentru siguranța alimentelor Chișinău, inclusiv medici-veterinari, sunt cercetați pentru eliberarea frauduloasă a certificatelor sanitar-veterinare agenților economici. Astăzi, ofițerii CNA au descins cu percheziții la birourile, domiciliile şi automobilele persoanelor anchetate, comunică MOLDPRES.
Potrivit datelor CNA, unii șefi ai Direcției, în complicitate cu un grup de medici-veterinari, ar fi pus pe rol o schemă de estorcare de bunuri şi bani de la agenții economici, care desfășurau activitate de comercializare a produselor alimentare în raza municipiului Chișinău, pentru a le perfecta autorizațiile necesare. Taxa de protecție, achitată de agenții economici, presupunea eliberarea certificatelor de calitate, dar şi evitarea controalelor sanitar-veterinare planificate şi altor verificări privind respectarea cerințelor de profilaxie a COVID-19.
În cadrul documentării schemei, s-a stabilit că șeful-adjunct al Direcției ar fi pretins, acceptat și primit sistematic mijloace financiare, precum și produse alimentare, de la subalternii săi.
Astfel, șeful adjunct şi un medic sanitar-veterinar al Direcției au fost reținuți pentru 72 de ore, fiind bănuiți de corupere pasivă şi activă. În urma perchezițiilor, la domiciliul unuia dintre bănuiți au fost depistate sume de bani în lei şi valută străină (3335 de euro, 330 de dolari şi 33 500 de lei), proveniența banilor urmând să fie stabilită în cadrul anchetei.
Urmărirea penală în acest caz a fost începută la finele anului 2020. Pentru moment, pe rol sunt 57 de cauze penale, conexate într-o singură procedură, în care 25 de persoane au statut de bănuit şi trei de învinuit (arest la domiciliu).
foto: CNA
Examenul de calificare a experților judiciari se va desfășura în baza unor noi reguli
În orașul Căușeni va fi construit un Centru modern al medicilor de familie
Un bărbat, condamnat la închisoare pentru escrocherie. Acesta a prejudiciat victimele cu peste jumătate de milion de lei
Numărul cazurilor de infecții acute ale căilor respiratorii, în descreștere cu 13%
VIDEO // Șapte persoane, cercetate pentru spălarea banilor prin intermediul criptomonedelor. Veniturile ilicite ajung la peste 3 milioane de dolari
Guvernul accelerează construcția centrelor de management al deșeurilor prin proceduri simplificate de expropriere
Premierul Alexandru Munteanu: „Guvernul va propune Parlamentului încetarea stării de urgență”
Membrii Cabinetului de miniștri au ținut un minut de reculegere în memoria lui Gheorghe Urschi
FOTO // Acord de colaborare semnat la Copenhaga. OMS va oferi R. Moldova suport tehnic și expertiză în domeniul sănătății
Peste 683 000 de investigații de înaltă performanță au fost finanțate din fondurile de asigurare obligatorie de asistență medicală
Agenda evenimentelor, miercuri, 15 aprilie
Ceas și lingouri din aur nedeclarate, depistate de vameși pe Aeroport
Cer senin și maxime de până la +20 de grade Celsius, prognozate pentru miercuri
Peste 12 mii de apeluri la Serviciul 112 în zilele de Paști: circa 41 la sută dintre solicitări au fost non-urgente
De Paștele Blajinilor, în capitală va fi asigurat transport gratuit spre cimitirul „Sfântul Lazăr”
CSP dă undă verde: Procurorul general interimar, Alexandru Machidon, a promovat evaluarea externă
DOC // Republica Moldova a actualizat Programul național de facilitare a transporturilor aeriene
Reguli noi pentru acordarea creditelor de consum: limite clare pentru costurile suportate de consumatori și plafoane exprese pentru penalități
Reuters: Iranul ar putea rezista până la două luni fără exporturi de petrol, în contextul blocadei SUA
Medalii de argint și bronz pentru Republica Moldova la Cupa Mondială de Sambo
ARMENPRESS: Armenia va restricționa zborurile cu drone și cele private în timpul summitului UE
Republica Moldova marchează Ziua Monumentelor și Siturilor prin acțiuni culturale și educative
Prețul petrolului continuă să scadă
Cel puțin 14 morți în atacuri lansate de forțele ruse în timpul nopții în Ucraina
ANSA a depistat și nimicit un lot de 25 de tone de orez neconform
Curs valutar anunțat de BNM: dolarul se apreciază ușor, iar euro își menține valoarea
FOTO // Cristina Gherasimov după vizita la Bruxelles: „Trebuie să menținem ritmul reformelor”
Misiune contra cronometru pentru salvatori: un șofer rănit în urma unui accident a fost descarcerat de echipele IGSU
Agenda evenimentelor, joi, 16 aprilie
Cer variabil și temperaturi de până la 20 de grade Celsius, prognozate pentru ziua de joi