MECC: Opt școli şi 262 de clase din ţară activează la distanţă din cauza carantinei
Chişinău, 23 nov. /MOLDPRES/. La data de 20 noiembrie, opt instituții de învățământ general şi 262 de clase din țară activează la distanță din cauza carantinei. Numărul elevilor testați pozitiv cu COVID-19 este de 401, iar 8522 au fost plasați în regim de autoizolare, transmite MOLDPRES cu referire la Ministerul Educaţiei, Culturii şi Cercetării (MECC).
Conform MECC, 426 de cadre didactice au fost confirmate pozitiv cu noul coronavirus și 322 se află în izolare. Din personalul nedidactic și auxiliar au fost infectate cu noul virus 109 persoane, iar alte 116 se află în autoizolare.
„În învățământul profesional tehnic, în perioada 16-20 noiembrie, au fost înregistrați 37 de elevi testați pozitiv cu virusul Sars-Cov-2, 16 cadre didactice și 10 din personalul nedidactic și auxiliar. De asemenea, 17 grupe de elevi sunt plasate în autoizolare. În învățământul superior, în perioada 16-20 noiembrie, avem 32 de studenți testați pozitiv cu Covid-19, iar 161 se află în autoizolare. 21 de cadre didactice au fost confirmate pozitiv cu noul coronavirus, în autoizolare se află 5. Din personalul nedidactic și auxiliar au fost infectate 9 persoane, iar 5 se află în autoizolare”, indică ministerul de resort.
Din numărul total de 1398 de instituții de educație timpurie, și-au reluat activitatea la decizia fondatorului 1320 instituții de învățământ.
„În prezent, 15 instituții și 48 grupe de copii se află în carantină. Copii confirmați pozitiv cu virusul COVID-19 sunt 13, iar alți 1371 se află în autoizolare. 105 cadre didactice au fost confirmate pozitiv cu noul coronavirus, în autoizolare se află 145. Din personalul nedidactic și auxiliar au fost infectate cu noul virus 83 de persoane, iar alte 161 se află în autoizolare”, indică MECC.
Ministerul Educației, Culturii și Cercetării reiterează îndemnul către managerii instituțiilor de învățământ, cadrele didactice și elevi să respecte în continuare toate măsurile de protecție împotriva virusului COVID-19.
foto: MECC
Igor Grosu, despre camionul cu armament depistat la frontieră: „Vor urma demisii. Trebuie să vedem cine a greșit și unde”
Proiect finanțat de UE pentru consolidarea securității frontierei, lansat în parteneriat cu Serviciul Vamal
FOTO // Soluții privind gestionarea subtanțelor chimice periculoase, discutate de OSCE la Tiraspol
Aleșii poporului au ținut un minut de reculegere în memoria lui Ilie Ilașcu
Schimbări în instanțe: Judecătoria Chișinău ar putea avea un colegiu anticorupție
DOC // Președinta Maia Sandu a numit în funcție noi judecători. Decretul a fost publicat în Monitorul Oficial
Ceață densă pe drumurile din Republica Moldova
Agenda evenimentelor, joi, 27 noiembrie
VIDEO // Un bărbat din Bălți, reținut pentru comercializarea substanțelor narcotice și psihotrope în zona de nord a țării
FOTO // Academia „Ștefan cel Mare” și Asociația Națională Vamală au semnat un Acord pentru susținerea proiectelor în domeniul vamal și cel de securitate
Meteorologii anunță pentru ziua de joi ceață, cer noros și ploi slabe
Ambasada R. Moldova în Israel anunță suspendarea serviciilor consulare până pe 15 decembrie
Centrul de Sănătate Cantemir a fost dotat cu dispozitive medicale performante
Peste 900 de cauze penale ce vizează traficul de droguri. Ministra Daniella Misail-Nichitin: „Propunem un proiect ce prevede înăsprirea pedepselor pentru traficul substanțelor narcotice”
FOTO//Republica Moldova, prezentă la cea de-a 93-a Sesiune a Adunării Generale INTERPOL
Opt parlamentari noi și-au început mandatul în legislativul Republicii Moldova
Cadrul normativ privind controlul de stat în domeniul relațiilor de muncă și al securității și sănătății în muncă va fi îmbunătățit
Chișinăul găzduiește cea de-a X-a ediție a Festivalului Internațional de Film Documentar MOLDOX
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, la inspectarea lucrărilor de construcție a podului de la Ungheni: „Este un proiect simbolic și strategic pentru Republica Moldova”
DOC // Cinci membri ai Grupului Operativ al Trupelor Ruse, lipsiți de cetățenia R. Moldova
Parlamentul denunță încă trei acorduri cu CSI: Cetățenii Tadjikistanului și Kârgâzstanului vor avea nevoie de vize pentru a intra în Moldova
Premierul Alexandru Munteanu s-a întâlnit cu primarii din Ungheni: „Să construim din raionul Ungheni un pol regional de creștere, care să ofere oportunități și să conecteze afaceri”
VIDEO // Tren spre Aeroport: test reușit pe ruta Chișinău–Revaca. Proiectul noii linii feroviare intră în etapa de pregătire
Comisia de Evaluare a Judecătorilor menține rezultatele pentru trei judecătoare de la Curtea de Apel Centru
Vladimir Putin a anunțat condițiile în care va opri războiul din Ucraina
Cum ajung drogurile în Republica Moldova? Explicațiile șefului Direcției Antidrog
Pădurile Moldovei, monitorizate mai precis și mai rapid cu ajutorul echipamentelor moderne
Parlamentul schimbă regulile de funcționare a Zonelor Economice Libere
Procesul de privatizare și gestionare a bunurilor statului va fi simplificat. Noi reguli aprobate de Parlament
Republica Moldova a lansat Registrul electronic al garanțiilor de origine pentru energia regenerabilă