METEO // Ploi și ghețuș pe drumuri
Ziua de miercuri, 22 ianuarie, se anunță a fi cu nori. Deși temperaturile vor fi pozitive, vremea va fi rece, va ploua, informează MOLDPRES cu referire la Serviciul Hidrometeorologic de Stat (SHS).
Potrivit SHS, un front atmosferic va traversa țara, aducând precipitații izolate sub formă de ploaie. Pe arii restrânse vor apărea condiții de ceață slabă, iar pe anumite sectoare de drum se va forma ghețuș. Vântul va sufla din sud-est de la slab până la moderat.
Noaptea, temperatura aerului va oscila între -3..+2°C. Ziua, maximele termice se vor încadra între +3..+8°C.
Palatul de Cultură din Ungheni intră în 2026 în proces de renovare, cu sprijinul UE
VIDEO // Doi tineri reținuți pentru jaful a 51.000 de lei din sucursala unei bănci din capitală
Bernina Express, propunere de vacanță de iarnă pentru pasagerii Aeroportului „Eugen Doga” din Chișinău
ANSA a nimicit 3,4 tone de ardei de import care nu corespundeau normelor de siguranță alimentară
Anunț de ANGAJARE – Responsabil de ediție (Editor)
Comisia de Evaluare a Judecătorilor încheie audierile din 2025 cu cazul Vasile Nogai
În zilele de odihnă, peste 4 200 de șoferi au fost sancționați de polițiști
Soluții pentru integrarea copiilor reveniți din diaspora, discutate de ministrul Dan Perciun cu un grup de părinți
Peste 700 de permise de conducere urmează a fi anulate după descoperirea unei scheme de corupție
VIDEO// Proiect de lege: Salariile șefilor ANRE, CNPF și ANRCETI ar putea fi plafonate
Un bărbat a murit, iar altul a ajuns la spital în urma unei explozii produse într-o suburbie a capitalei
Dosarul mașinilor de lux. Procurorii trimit în judecată a doua inculpată
Compensații la energie: de astăzi, beneficiarii pot ridica banii la oficiile poștale
Noi reguli pentru obținerea permisului de ședere sau cetățenie în Rusia: MAE îndeamnă moldovenii la maximă prudență
Premiera spectacolului „Macbeth”, o incursiune în mintea omului contemporan, la Teatrul Republican „Luceafărul”
FOTO // Blocul chirurgical al Spitalului raional Cahul, renovat capital. Investițiile se cifrează la peste 2,2 milioane de lei
VIDEO // Premierul Alexandru Munteanu: „O justiție independentă este o condiție de bază pentru creșterea economică și bunăstarea cetățenilor”
Franța cere „garanții de securitate robuste” pentru Kiev înainte de orice concesie teritorială
Ministrul Finanțelor: „Alinierea la standardele europene nu este doar o cerință a UE, ci un beneficiu pentru cetățeni”
Bărbat rănit într-un incendiu izbucnit într-o parcare din Chișinău
Republica Moldova a devenit membru permanent al Rețelei Europene a Inspecțiilor Judiciare
A promis mașini din UE la preț mic, dar a dispărut cu banii. Organizatorul unei escrocherii auto, trimis în judecată
VIDEO // Autoritățile anunță facilități fiscale pentru cetățenii care au credite ipotecare
Un magistrat din capitală a fost eliberat din funcție după sesizarea Procuraturii Anticorupție
FOTO // Parlamentul găzduiește expoziția „Dialoguri vizuale” dedicată tradițiilor de iarnă
Escrocheria „ruda implicată în accident” face noi victime. O tânără va ajunge după gratii
Programul Casa Verde: primii beneficiari și-au modernizat deja locuințele după ce au primit granturi de până la 200 de mii de lei
Fiscul a acumulat la buget circa 1,2 miliarde de lei timp de o săptămână
Leul se apreciază față de euro și dolar
Vicepremierul Vladimir Bolea anunță demisia șefului INST și necesitatea unei noi abordări în construcții