Meteorologii anunţă o săptămână echilibrată înaintea de Crăciunul pe stil nou
Chişinău, 19 dec. /MOLDPRES/. Noaptea ger şi ziua soare, însă fără ninsorile aşteptate înainte de sărbători, anunţă meteorologii pentru săptămâna care a început şi care va culmina cu evenimentul Nașterii Domnului, celebrat pe stil nou, transmite MOLDPRES cu referire la Serviciul Hidrometeorologic de Stat (SHS).
Potrivit sinopticienilor, în următoarele zile, în ţară se aşteaptă valori termice încadrate între minus 6 grade Celsius, noaptea, şi până la 8 grade de căldură, ziua. Cel mai frig va fi în mod obișnuit în regiunea de nord, însă de vineri, 23 decembrie, vremea treptat se va încălzi, astfel încât duminică, 25 decembrie, termometrele vor indica maxime până 10 grade cu plus.
Zilele dinaintea Crăciunului pe stil nou vor fi reci, însă fără ninsori, care sunt de regulă aşteptate la sărbătorile de iarnă. Specialiştii SHS susţin că în perioada de referinţă se aşteaptă cer variabil, periodic însorit.
Această săptămână este caracterizată de începutul iernii astronomice sau solstițiul de iarnă, care va avea loc pe data de 21 decembrie. Astfel, 21 decembrie este cea mai scurtă zi a anului 2022, iar timp de trei luni, până la echinocțiul de primăvară, durata de lumină începe să crească treptat până ce va deveni egală cu noaptea.
Flux sporit de călători la frontieră: peste 62 de mii de traversări în ultimele 24 de ore
Republica Moldova va implementa sistemul informațional „Dosarul electronic de sănătate”
Meteorologii prognozează pentru ziua de Paști precipitații și înghețuri de până la −3°C
Caz tragic în capitală. O adolescentă a decedat după ce a căzut de la înălțime
Municipiul Ungheni și alte 18 localități se unesc în procesul de amalgamare voluntară. Primarul Vitalie Vrabie: „Se conturează cel mai mare cluster din R. Moldova”
Alerta cu bombă semnalată la Aeroportul Chișinău s-a dovedit a fi falsă. Aerogara și-a reluat activitatea
Locuitorii capitalei, invitați la târguri pascale și cu produse agricole de sezon
Specialiștii în sănătate recomandă consumul rațional de produse alimentare în perioada sărbătorilor pascale
Alertă cu bombă la Aeroportul Chișinău. Pasagerii și angajații aerogării au fost evacuați
Peste 4600 de pacienți vor beneficia anual de condiții mai bune la Spitalul Ialoveni
Polițiștii îndeamnă părinții și copiii să respecte măsurile de siguranță în timpul vacanței de Paști
Trei tentative de transportare ilicită a mijloacelor financiare, prevenite la Aeroport
O fostă deputată a fost condamnată pentru îmbogățire ilicită. Statul i-a confiscat peste 700.000 de lei
CNMC a prezentat raportul integrat intermediar privind acțiunile întreprinse în perioada stării de urgență
Pastorala Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al Întregii Moldove: „Învierea Domnului este temelia credinței noastre”
Pastorala la Învierea Domnului a Înaltpreasfințitului Petru, Arhiepiscopul Chișinăului, Mitropolit al Basarabiei și Exarh al Plaiurilor: „Fie ca bucuria Învierii Domnului să aducă pace în familiile tuturor”
Lumina Sfântă de la Ierusalim a ajuns în Republica Moldova
Accident în capitală: o femeie de 35 de ani și fiica acesteia de șapte ani au fost lovite de o mașină pe trecerea de pietoni
Primele petroliere au părăsit Golful Persic prin Strâmtoarea Ormuz
Energeticienii sunt la datorie în perioada sărbătorilor pascale, pentru a asigura funcționarea în condiții de siguranță a sistemului electroenergetic național
ANSP recomandă vigilență pentru reducerea riscului de boli transmisibile în timpul călătoriilor din perioada sărbătorilor pascale
Peste 200 de tineri din Republica Moldova și-au lansat sau dezvoltat afaceri printr-un proiect finanțat de Uniunea Europeană
Prima locomotivă de ecartament european a trecut Prutul pe traseul Fălciu-Cantemir
Flux sporit de mijloace de transport pe traseele din țară: poliția vine cu atenționări după ce a depistat mai multe nereguli în trafic
Sfânta Lumină s-a aprins la Ierusalim
Republica Moldova va mai denunța un acord cu CSI
Autobuzele și troleibuzele din capitală vor circula conform unor orare speciale în perioada sărbătorilor pascale
GALERIE FOTO // Orheiul Vechi în prag de Paște
Tren direct din Kiev până la Aeroportul Chișinău, lansat în regim de testare
Republica Moldova va găzdui turneul Davis Cup Europe