Meteorologii anunță o săptămână cu ninsori, ploi şi lapoviță
Chişinău, 7 dec. /MOLDPRES/. Săptămâna curentă va fi determinată de vreme variabilă şi precipitații sub formă de ninsori, ploi şi lapoviță, pe întreg teritoriul țării, transmite MOLDPRES cu referire la Serviciul Hidrometeorologic de Stat (SHS).
Conform meteorologilor, marți şi miercuri, 8 şi 9 decembrie, va fi cel mai frig, iar mercurul termometrelor nu se va ridica mai sus de 3 grade Celsius. La centru şi sud se așteaptă ger şi pe parcursul zilei, iar noaptea sunt anunţate valori termice până la minus 5 grade.
De joi vremea se va încălzi, astfel încât la finele săptămânii termometrele vor indica până la 10 grade cu plus.
Următoarele șapte zile se arată a fi generoase la precipitații. Prognoza SHS indică, în funcţie de regiuni, ploi, lapoviță şi ninsori, însoțite de cer variabil, preponderent închis şi noros.
Sinopticienii susțin că suma medie a precipitațiilor căzute în luna decembrie constituie în teritoriu 29-43 mm, iar numărul zilelor cu precipitații – de la 10 până la 13. Însă, în unii ani, izolat nu s-au semnalat precipitații pe parcursul lunii decembrie. Cea mai mare cantitate lunară de precipitații pentru întreaga perioadă de observații a constituit 177 mm (Chișinău, r. Bâc, 2012), iar cea zilnică – 57 mm (Giurgiulești, 2005, Nisporeni, 2012).
Precipitațiile cad preponderent sub formă de ploaie (circa 50% din normă), cantitatea precipitațiilor sub formă de zăpadă constituie în medie mai puţin de 20% din norma lunară. Stratul de zăpadă se stabileşte pretutindeni după 5 decembrie. Grosimea lui medie decadică nu depășește 5 cm. În unele zile, grosimea maximă a stratului de zăpadă pe platformele meteorologice poate atinge până la 60 cm (1 decembrie 1975, Cahul).
Tragedie la Râșcani: un bărbat a decedat din cauza unei sobe defecte
Ministerul Justiției continuă modernizarea sistemului penitenciar: o nouă închisoare va fi construită până în 2029
VIDEO // Autoritățile anunță facilități fiscale pentru cetățenii care achiziționează polițe de asigurare pe viață
Un bărbat a fost condamnat la 18 ani de închisoare pentru omor și răpirea unui automobil în raionul Telenești
INTERVIU MOLDPRES // Ministrul Justiției, Vladislav Cojuhari, anunță reforme pentru aplicarea jurisprudenței UE: „În 2026 vom fi implicați plenar în procesul de aliniere la acquis-ul comunitar”
În zilele de odihnă, peste 3 000 de șoferi au fost sancționați de polițiști
Punctele de frontieră, aglomerate: peste 68 mii de traversări în ultimele 24 de ore
Elevii au revenit la ore după vacanța de iarnă: începe semestrul II de studii
CNAM majorează fondurile pentru depistarea precoce a cancerului colorectal
Condiții mai bune pentru deținuți și personal în penitenciarele din Zona de Securitate
Circulație în condiții de iarnă pe drumurile naționale. Autoritățile cer prudență
Agenda evenimentelor, luni, 12 ianuarie
Trafic intens la PTF Leușeni, pe sensul de intrare în Republica Moldova
Aproape 70 de mii de traversări la frontieră în ultimele 24 de ore. Aeroportul Chișinău și PTF Leușeni, cele mai aglomerate
Trei bărbați și o femeie, condamnați la închisoare pentru escrocherie, jaf și răpirea unei persoane
Lituania marchează 35 de ani de la apărarea dreptului de a-și decide viitorul: „Flacăra libertății”, aprinsă la Ambasada de la Chișinău
Agenții economici din regiunea transnistreană continuă să exporte preponderent pe piața Uniunii Europene
Noi cazuri de pestă porcină la Leova și Hâncești: autoritățile au instituit carantină
Elveția lansează Programul de granturi mici în Republica Moldova pentru proiecte sociale și culturale
Femeie de 81 de ani găsită decedată într-un incendiu produs într-o locuință din Lipcani
Peste 240 de freelanceri înregistrați în primele zile de la aplicarea noului regim fiscal: muncă legală și cu taxe mai mici
Investițiile străine directe în Republica Moldova, în creștere. Ponderea investitorilor din UE rămâne dominantă
Două persoane, reținute de CNA într-un dosar de trafic de influență privind favorizarea promovării examenului auto
„Calendarul Național 2026”, lansat de BNRM de Ziua Culturii. Lucrarea cuprinde peste 700 de evenimente naționale și internaționale aniversare
Vicepremierul Mihai Popșoi a discutat cu omologul britanic Yvette Cooper. Dezvoltarea colaborării economice, pe agendă
UE a autorizat primul tratament pentru întârzierea progresiei diabetului zaharat de tip 1
Minune la Spitalul „Gheorghe Paladi”: un băiețel, venit pe lume la doar 25 de săptămâni de gestație, a fost externat sănătos
Ministrul Energiei anunță când vor trece primele cantități de energie electrică prin Linia Vulcănești – Chișinău
VIDEO // Republica Moldova va concura în prima semifinală la Eurovision 2026
Cotație în creștere anunțată de BNM pentru moneda unică europeană