Meteorologii au anunţat Cod galben de intensificare a vântului
Chişinău, 17 ian. /MOLDPRES/. Serviciul Hidrometeorologic de Stat (SHS) a anunţat pentru mâine, 18 ianuarie, Cod galben de intensificări ale vântului, transmite MOLDPRES.
Potrivit meteorologilor, în perioada indicată, pe arii extinse se prevăd intensificări ale vântului sud-estic, în rafale de până la 15-18 metri pe secundă.
În acest context, salvatorii recomandă să fie evitate locurile unde sunt copaci uscați sau fire electrice.
În caz de Cod galben, condiţiile vremii sunt potenţial periculoase, fenomenele meteorologice prognozate sunt obişnuite pentru teritoriul ţării, dar temporar pot deveni periculoase pentru anumite activităţi socio-economice.
Conform meteorologilor, în următoarele zile, în ţară se aşteaptă până la 15 grade Celsius.
Foto: SHS
Zilierii vor primi vouchere digitale și stagiu de muncă în agricultură
Speakerul Igor Grosu, despre depistarea dronelor pe teritoriul țării: „Să nu uităm că în statul vecin este război și trebuie să fim vigilenți”
Dosar de omor din 2011, expediat în judecată după descoperirea osemintelor victimei
VIDEO // Procurorii și polițiști de frontieră au destructurat o rețea de contrabandă cu mașini din Europa
Deținuții vor putea lucra mai mult și acumula stagiu de cotizare
Dosarul „TUX”, trimis în judecată. Inculpații riscă închisoare pentru practicarea ilegală a activității de întreprinzător și spălarea banilor
Recomandările Serviciului 112 pentru siguranța cetățenilor în perioada minivacanței de 1–3 mai
Parlamentul înăsprește regulile pentru funcționarea grădinilor zoologice
VIDEO // Un an de la lansarea Cărții de identitate în Republica Moldova: peste 360 mii de documente solicitate
Intervenție de 11 ore la un spital din Chișinău. O femeie a fost salvată în urma unui transplant hepatic realizat printr-o metodă inovativă
Republica Moldova a avansat în clasamentul libertății presei. Maia Sandu: „Este cel mai bun scor dintre țările candidate la UE”
Condominiile vor avea noi reguli de administrare și vot
Noi facilități fiscale pentru modernizarea universităților din Moldova
METEO // Cod Galben de înghețuri pentru data de 1 mai
Alertă aeriană la granița României: F-16 ridicate după pătrunderea unei drone în spațiul național
VIDEO, FOTO // Investiție de 22 de milioane de lei la Hâncești, unde lunca râului Cogîlnic a fost transformată într-un complex modern de agrement și sport
FOTO // Universul cromatic al pictorului Vasile Grama, celebrat la Biblioteca Națională a Republicii Moldova
SUA impun noi sancțiuni Iranului și avertizează navele să nu plătească taxe în Strâmtoarea Ormuz
Incendiu la etajul 14 al unui bloc din Chișinău cauzat de artificii. Avertizările pompierilor
Igor Grosu va participa la Conferința președinților Parlamentelor din Uniunea Europeană
INTERVIU MOLDPRES // Irinel Ionel Scrioșteanu: „Vrem ca în 5–7 ani fiecare raion de la Prut să aibă propriul pod rutier”
Președinta Maia Sandu va participa la Summitul Comunității Politice Europene de la Erevan
Schimbări pentru expedierile către SUA: Poșta Moldovei anunță noi reguli și taxe pentru coletele cu marfă
Trump anunță taxe vamale de 25% pentru automobilele din UE, începând de săptămâna viitoare
Ucraina anunţă o amplă reformă a armatei: salarii mai mari și demobilizare treptată
„Tekwill în Fiecare Școală” redeschide înscrierile: o nouă oportunitate pentru digitalizarea educației în Republica Moldova
Reforma administrativă prinde viteză: 402 decizii de amalgamare voluntară
Agenția Națională Transport Auto implementează un set de măsuri moderne de reorganizare în urma auditului realizat de experții germani
ANSA avertizează asupra riscurilor provocate de medicamentele veterinare ilicite, în cadrul unui forum internațional la Chișinău
UE suspendă fondurile pentru Serbia din Planul de creștere, invocând regres în justiție