
Meteorologii au anunţat o săptămână cu vreme instabilă
Chişinău, 20 feb. /MOLDPRES/. Ultima decadă din luna curentă va fi caracterizată de vreme variabilă, fără precipitaţii semnificative, transmite MOLDPRES cu referire la Serviciul Hidrometeorologic de Stat.
Potrivit meteorologilor, marți, 21 februarie, se vor menține valori termice până la 13 grade cu plus, ziua, şi până la 3 grade de căldură, noaptea. În nord, sunt posibile îngheţuri nocturne, izolat ploi slabe. De miercuri, vremea se va răci, ajungând până la 6 grade de căldură, ziua, şi minus 2 grade, noaptea.
În weekend, temperaturile generoase revin, iar termometrele vor indica maxime de 15 grade Celsius.
Meteorologia populară afirmă că în februarie noaptea îngheață pământul, iar ziua se dezgheață, fiind o lună destul de ciudată: geruri ca gerul Bobotezei şi căldură ca în martie-aprilie. Este luna când gospodarii satelor încep pregătirile pentru muncile câmpului, lucrul în livezi, gunoitul câmpului, altoitul pomilor, răsăditul semințelor şi altele. Superstițiile lunii sunt legate de prevestirile de timp: dacă va cânta bufnița, e semn de primăvară timpurie; dacă Faur este urât, luna mai va fi frumoasă; dacă nu e vifor în februarie, viforul vine la Paști.
Foto: SHS
Doi candidați pentru funcția de membru în Colegiul disciplinar al judecătorilor au fost supuși evaluării externe
Plajele din capitală, în proces de pregătire pentru sezonul estival
Vicepremierul Mihai Popșoi s-a întâlnit cu moldovenii din Danemarca. Conversiunea permiselor de conducere și garanțiile sociale, pe agenda discuțiilor
SATUL EUROPEAN // Rețeaua de iluminat stradal din satul Bolțun, raionul Nisporeni, a fost extinsă
Punctul de trecere a frontierei „Costești-Stânca” își va sista temporar activitatea
Intervenție chirurgicală complexă realizată de chirurgii de la Institutul Mamei și Copilului unei fetițe de șapte ani
Medici și asistenți medicali din mai multe unități ale Armatei Naționale au participat la exercițiului „MedEx 2025”
ANSP: Șase cazuri de gripă sezonieră au fost înregistrate săptămâna trecută, în descreștere cu 46%
Studenţii Academiei „Ștefan cel Mare” au obținut locul I la Concursul Național în Materie de Drept: „Succesul reflectă maturitatea profesională a studenților noștri”
Arme și muniții deținute ilegal, ridicate de polițiștii din Taraclia
Permisele de conducere eliberate în Republica Moldova vor fi recunoscute în Letonia
Executivul simplifică procesul de revenire și reintegrare a cetățenilor din diasporă
Ziua Familiei va fi sărbătorită printr-o serie de activități, la nivel național
Guvernul transmite municipiului Ungheni un teren pentru dezvoltare urbană și revitalizarea zonei centrale
Incendiu la o întreprindere din capitală. Trei echipe de pompieri au intervenit
Guvernul majorează sporurile salariale pentru cadrele didactice și cercetătorii din universități
În centrul orașului Ungheni va fi construită o sală polivalentă modernă
Programul Elvețian de Granturi Mici în Moldova oferă finanțare pentru mai multe proiecte
Numărul trecerilor ilegale de frontieră în Europa a scăzut semnificativ în acest an
Uniunea Europeană impune Moscovei cel de-al 17-lea pachet de sancțiuni
Carabinierii vor primi echipamente moderne și vehicule de patrulare noi din partea Turciei
Peste 30 de clădiri vor fi reabilitate energetic
Un ghid elaborat cu susținerea partenerilor de dezvoltare va explica cetățenilor dreptul lor la un mediu curat
Turul II al alegerilor prezidențiale din România. Polițiștii vor asigura ordinea publică și paza secțiilor de votare
Guvernul a numit un nou agent guvernamental, care va reprezenta Republica Moldova la Curtea Europeană a Drepturilor Omului