ro

 

Societate
22 Iunie, 2026 / 13:21
/ 08 Februarie, 2021

Meteorologii au emis Cod Galben de gheţuş şi polei

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 8 feb. /MOLDPRES/. Serviciul Hidrometeorologic de Stat (SHS) a emis până mâine Cod Galben de polei şi ghețuș, valabil pe întreg teritoriul țării, transmite MOLDPRES.

Potrivit meteorologilor, azi şi mâine vor cădea precipitații sub formă de ploaie și lapoviță, pe arii extinse se va forma polei, pe drumuri se va menține ghețuș.

Primele zile ale săptămânii curente vor fi caracterizate de valori termice până la 9 grade Celsius, ziua, şi până la 3 grade cu plus, noaptea. La nord, termometrele vor indica temperaturi nocturne până la minus 2 grade.

Surse de la Serviciul Hidrometeorologic de Stat au precizat la solicitarea MOLDPRES că în luna februarie, din fenomenele meteorologice stihinice cel mai frecvent se observă ninsori abundente, ele fiind posibile în medie o dată în cinci ani. Depuneri puternice de polei şi chiciură sunt posibile în medie o dată în șapte ani, iar vânt şi viscol puternic – în medie o dată în 10 ani. Scăderea temperaturii aerului până la -25ºС și mai jos se poate semnala în medie o dată în 10-30 ani în jumătatea de nord a țării și o dată în 40-60 ani – în cea de sud.

La rândul lor, salvatorii atenționează că din cauza poleiului şi ghețușului pe drumuri se va complica circulația rutieră, sunt posibile avarii pe liniile de electricitate și ruperea ramurilor copacilor. În acest context, salvatorii şi poliția cer de la populație prudență, evitându-se locurile periculoase şi deplasările care nu sunt urgente.

foto: ziaruldeiasi.ro


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Administratorul Î.S. „Moldatsa”, Dumitru Vanghelie, a fost demis

/ Acum 1 zi

Administratorii de bloc din Moldova au un nou ghid practic de lucru

/ Acum 1 zi

Peste 200 de medici și experți internaționali reuniți la Chișinău pentru viitorul chirurgiei cardiovasculare

/ Acum 1 zi

Un marș al familiei a avut loc la Chișinău

/ Acum 2 zile

Serviciul Vamal a depistat nereguli ce generează peste 4,6 milioane de lei la buget

/ Acum 2 zile

Atenție, șoferi! Restricții de circulație în centrul Chișinăului pe 21 iunie

/ Acum 2 zile

FOTO // MOLDPRES, 36 de ani de la înființare: Autogestiune de succes, parteneriate europene și un volum record de ediții ale „Monitorului Oficial” în procesul de aderare la UE

/ Acum 2 zile

FOTO // Ministrul Apărării:„Moldova își reafirmă rolul de partener în sprijinul Ucrainei”

/ Acum 2 zile

Avocatul Poporului: Sistemul de azil din Republica Moldova are nevoie de consolidare 

/ Acum 2 zile

Atenție, călători! Trafic intens la vama Leușeni pe sensul de ieșire din Republica Moldova

/ Acum 2 zile

DOC // Monitorul Oficial publică lista persoanelor din Moldova sancționate de Uniunea Europeană

/ Acum 2 zile

Lotul olimpic național a obținut patru medalii la Olimpiada Balcanică de Matematică pentru Juniori

/ Acum 2 zile

Meteorologii prognozează vreme frumoasă și caldă pentru zilele de odihnă

/ Acum 2 zile

FOTO // Substanță de cannabis și un pistol cu gaz, depistate de funcționarii postului vamal Leușeni