
Meteorologii prognozează vreme rece pentru acest weekend
Chişinău, 4 feb. /MOLDPRES/. Meteorologii prognozează vreme rece pentru acest weekend dar și pentru următoarea săptămână. Astăzi pe întreg teritoriul țării sunt prognozate ninsori, transmite MOLDPRES.
Potrivit Serviciului Hidrometeorologic de Stat (SHS), azi maximele zilei vor ajunge la +2 grade, iar noaptea mercurul din termometre va coborî până la -10 grade.
Conform sursei citate, în următoarele zile teritoriul țării va fi traversat de unele fronturi atmosferice, care vor aduce ninsori slabe, la început pe arii extinse, apoi restrânse. Condițiile pentru formarea ghețușului pe drumuri se va menține. Vântul va sufla din nord de la slab la moderat, duminică și luni vântul va bate izolat cu intensificări.
Temperaturile vor scădea ușor din cauza maselor de aer rece ce se apropie de teritoriul țării. Duminică noaptea minimele vor coborî până la -9°C.
Foto simbol
Peste 4.000 de persoane au fost angajate prin intermediul ANOFM de la începutul anului 2025
Maia Sandu a transmis condoleanțe după tragedia din Macedonia de Nord: „Gândurile noastre sunt cu voi în această perioadă dificilă”
USMF „Nicolae Testemițanu” și Universitatea de Medicină din Zaporojie au încheiat un acord de colaborare
Mai multe grupuri de studenți din capitală au vizitat în această săptămână Parlamentul
Persoanele care s-au îmbolnăvit de boală actinică în urma catastrofei de la Cernobîl vor primi un ajutor material unic
Republica Moldova a eliberat prima autorizație pentru cultivarea cânepei în scop industrial
Aproape 800 de absolvenți de liceu au participat la târgul universitar de la Edineț
Peste 2000 de oameni au dat start programului guvernamental de împădurire de primăvară
Copiii, cei mai afectați de virușii sezonieri. Recomandări privind prevenirea formelor grave de boli respiratorii
Lotul național de lupte a cucerit 6 medalii la Campionatul European de lupte U-23
Tricolorii, reuniți pentru meciurile cu Norvegia și Estonia
Cea de-a II-a prezentare a Congresului Mondial al Viei și Vinului, planificat în R. Moldova în iunie, a avut loc la Dijon
Modernizarea agriculturii moldovenești, examinată printr-un schimb de practici în Germania
Raionul Sângerei s-a aliniat printre primele entități din ţară la noile prevederi din Codul urbanismului și construcțiilor
Peste 130 de șoferi au fost denunțați de la începutul anului curent pentru tentativă de mituire a polițiștilor
Opoziția și mediul universitar din Serbia acuză guvernul că a folosit un dispozitiv interzis împotriva participanților la marșul antiguvernamental
Ecologiștii din R. Moldova, instruiți privind armonizarea legislației chimice cu standardele UE
Serviciile consulare pentru cetățenii moldoveni din diasporă vor fi modernizate
Comitetul de miniștri al Consiliului Europei cere Rusiei să respecte dreptul la educație al copiilor din școlile cu predare în limba română din regiunea transnistreană
La sfârșitul lunii aprilie încep lucrările de construcție a podului de peste Prut de la Ungheni
Speakerul Igor Grosu a transmis condoleanțe după tragicul incendiu din Kočani: „Rugăciunile noastre sunt cu voi”
Operațiunea Arsenal: Oamenii legii au descins la patru bărbați din Drochia
Locuitorii din trei raioane vor beneficia de consultații medicale gratuite
Kaja Kallas: „Prin condițiile pe care le-a formulat, Rusia demonstrează că nu vrea pace în Ucraina”
Un bărbat din capitală a fost condamnat la doi ani de închisoare pentru trafic de influență