ro

 

Societate
22 Martie, 2026 / 09:23
/ 16 Noiembrie, 2021

Mii de localuri din țară au fost verificate în weekend de polițiști

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 16 nov. /MOLDPRES/. În weekend au fost intensificate măsurile de răspuns la urgența de sănătate publică, precum și diminuarea riscului de răspândire a infecției cu COVID-19. Astfel, 5 346 de localuri au fost verificate, fiind depistate 576 de încălcări, comunică MOLDPRES.

Potrivit poliției, în perioada 12-14 noiembrie, peste 2 000 de polițiștii din mai multe raioane ale țării, au desfășurat ample activități de prevenire a infracțiunilor, verificare a respectării măsurilor de profilaxie și combatere a virusului Covid-19, asigurare a siguranței rutierei, ordini și siguranței publice.

În cadrul operațiunii „Cascada”, împreună cu angajații ai Inspectoratului General de Carabinieri, Poliției de Frontieră, dar și ai Serviciului Vamal au fost desfășurate acțiuni de supraveghere a spațiilor cu flux sporit de persoane și documentarea în cazul depistării unor încălcări, verificarea deținătorilor de arme, monitorizarea și prevenirea comercializării băuturilor spirtoase în intervalul de timp 22:00-08:00, supravegherea respectării regimului de viteză stabilit, dar și documentarea șoferilor care au comis derogări de la Regulamentul circulației rutiere.

În urma controalelor, oamenii legii au depistat peste 1 000 de încălcări.

Foto: INSP


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Pădurile din Moldova, analizate din perspectivă economică la Forumul național forestier 2026

/ Acum 1 zi

CNAS a finanțat indemnizațiile pentru incapacitatea temporară de muncă și cele adresate familiilor cu copii

/ Acum 1 zi

Autoritățile pregătesc studii de impact după poluarea Nistrului

/ Acum 1 zi

IGP semnalează tentative de fraudă. Escrocii invocă „credite ilegale” și folosesc identități false ale polițiștilor

/ Acum 1 zi

Ministrul Mediului la raport în Parlament: „Eu o să spun lucrurilor pe nume: vinovatul exclusiv pentru această poluare masivă este Federația Rusă”

/ Acum 1 zi

Președinta Maia Sandu: „Francofonia este una dintre punțile noastre cu familia europeană”

/ Acum 1 zi

Mandatul de arest pe numele lui Vladimir Plahotniuc a fost prelungit cu încă 30 de zile

/ Acum 1 zi

Un bărbat a fost condamnat după ce a detonat un dispozitiv artizanal lângă locuința primarului din Stăuceni

/ Acum 1 zi

Peste 5 000 de persoane și-au găsit un loc de muncă cu sprijinul ANOFM

/ Acum 1 zi

Investiții pentru promovarea lecturii: în 25 de școli din capitală vor fi create laboratoare literare

/ Acum 1 zi

Mai multe persoane cu funcții de răspundere din Comitetul Executiv al UTA Găgăuzia, bănuite de depășirea atribuțiilor de serviciu

/ Acum 1 zi

VIDEO // Limba franceză și valorile francofone, celebrate în Parlamentul Republicii Moldova

/ Acum 1 zi

SPPS se aliniază standardelor europene de protecție a personalităților

/ Acum 1 zi

VIDEO // Preşedintele Parlamentului apreciază sprijinul României, care a reacționat rapid în gestionarea situației de pe Nistru