ro

 

Societate
18 August, 2026 / 21:04
/ 28 Septembrie, 2020

Ministerul Educaţiei a lansat acţiunea „Studenții solidari cu școala”

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 28 sep. /MOLDPRES/. „Studenții solidari cu școala” este genericul unei acţiuni, demarată astăzi de către Ministerul Educației, Culturii și Cercetării (MECC) în cadrul campaniei „Pledoarie pentru pedagogie”, transmite MOLDPRES.

Scopul iniţiativei constă în promovarea statutului cadrului didactic prin încadrarea studenților anilor III-IV de la programele de studii superioare de licență și a celor de la programele de studii superioare de master de la domeniul „Științe ale educației”, în calitate de educatori, învățători și profesori în instituțiile de învățământ general din țară, pe o perioadă determinată, în anul de studii 2020-2021.

Studenții, care își vor manifesta interesul de a se alătura inițiativei MECC, vor fi angajați și remunerați în instituțiile de învățământ general, în calitate de educatori, învățători, profesori, prin cumul, maxim pe o normă didactică de 9 ore. „Instituțiile de învățământ superior vor considera această activitate ca stagiu de practică pedagogică, fără a solicita elaborarea rapoartelor suplimentare în cadrul acestora”, au explicat surse de la Ministerul Educaţiei.

Pe perioada aflării studentului în instituția de învățământ general în calitate de educator, învățător, profesor, universitatea, precum și instituția unde se va încadra studentul/studenta va desemna câte un mentor.

Mentorii ambelor instituții vor coordona și stabili un orar flexibil al orelor academice și lecțiilor școlare, în așa fel ca acești studenți să se poată încadra în activitățile academice incluse în planul de învățământ al specialității date. „Menționăm că pentru studenții angajați în instituțiile de învățământ general vor fi elaborate planuri individualizate de învățământ și aprobate de rectorul instituției”, indică un comunicat al MECC.

Repartizarea studenților pentru angajare se va realiza în dependență de necesarul de cadre didactice solicitate de reprezentanții organelor locale de specialitate în domeniul învățământului.

Campania națională „Pledoarie pentru pedagogie/profesia de pedagog” a fost lansată la începutul lunii august şi își propune să îmbunătățească sistemul de motivare și susținere a cadrelor didactice în procesul de integrare și menținere în sistemul educațional, să promoveze bunele practici educaționale şi succesele obținute de profesorii performanți și de școli, inclusiv în rândul tinerilor specialiști, pentru îmbunătățirea imaginii personalului didactic în societatea modernă și atragerea absolvenților în profesia didactică.

Sursă foto: MECC 


 
Ultimele Știri
/ Acum 9 ore

Rata de promovare la examenele de clasa a IX-a a crescut după sesiunea din august

/ Acum 10 ore

Comuna Braniște din raionul Râşcani investește în apă curată şi gestionarea deșeurilor, cu implicarea localnicilor

/ Acum 10 ore

Incendiu la o casă de vară din Tohatin: pompierii au intervenit cu cinci echipaje

/ Acum 10 ore

FOTO // Profesori și specialiști în probleme de tineret, implicați în protejarea patrimoniului natural al Nistrului

/ Acum 11 ore

Procurorul anticorupție Victor Cazacu a picat reevaluarea externă

/ Acum 11 ore

VIDEO // O companie de construcții din Chișinău, suspectată de evaziune fiscală de circa trei milioane de lei

/ Acum 11 ore

Ministerul Mediului îndeamnă cetățenii să economisească apa

/ Acum 11 ore

VIDEO // Ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, despre prăbușirea unui aparat de zbor la Talmaza: „Activitățile ostile ale Federației Ruse împotriva Ucrainei pun în pericol și Republica Moldova”

/ Acum 11 ore

Cronica INDEPENDENȚEI // „Ne-am pus în fața tancurilor sovietice” - amintiri despre ziua care a demonstrat curajul unei generații

/ Acum 11 ore

Peste 15 mii de persoane au solicitat ambulanța într-o singură săptămână

/ Acum 11 ore

CNAM a primit prima ofertă pentru servicii de fertilizare in vitro în 2026

/ Acum 21 ore

FOTO // Primele constatări ale Poliției: Aparatul prăbușit la Talmaza prezintă caracteristici similare unei drone-rachetă

/ Acum 22 ore

VIDEO // UPDATE: Fragmentele aparatului prăbușit la Talmaza prezintă similitudini cu o dronă-rachetă

/ Acum 1 zi

VIDEO // Circa 500 de primării au adoptat decizii de amalgamare voluntară. Prim-ministrul Vasile Tofan: „Trebuie să avem curajul să luăm decizii cruciale pentru viitorul Republicii Moldova”