
Ministerul Mediului a inițiat consultări publice pentru îmbunătățirea prevederilor legii deșeurilor
Chişinău, 28 apr. /MOLDPRES/. Ministerul Mediului a organizat consultări publice pe marginea proiectelor ghidurilor cu privire la gestionare deșeurilor de anvelope uzate, vehicule scoase din uz și uleiuri uzate. Îmbunătățirea implementării prevederilor Legii privind deșeurile a fost discutată ieri, la minister, în cadrul unei întruniri cu factori de decizie în domeniu, transmite MOLDPRES.
„Scopul a fost de a asigura transparența în procesul decizional, precum și de a asigura comunicarea cu societatea civilă, potențiali beneficiari ai sectorului privat și organizațiilor de mediu, în vederea facilitării aplicării prevederilor Regulamentelor de gestionare a deșeurilor specifice”, indică Ministerul Mediului.
Potrivit sursei citate, aceste acte oferă îndrumări practice pentru producători, operatori autorizați antrenați în activități ce generează astfel de deșeuri. „Obiectivul acestora este de a asigura gestionarea ecologică a fluxului de deșeuri specifice, precum și de a-i ajuta să-și îmbunătățească activitatea economică și să-și onoreze obligațiile ce rezidă din aplicarea responsabilității extinse a producătorului. Totodată, documentele prezintă rolul și responsabilitățile atât a autorităților publice, a instituțiilor de mediu, cât și a tuturor părților implicate în gestionarea deșeurilor specifice menționate”, explică ecologiștii.
Discuțiile au fost facilitate de Unitatea de Implementare a Proiectelor în domeniul Mediului, în cadrul proiectului „Îmbunătățirea cadrului instituțional și legal pentru gestionarea specifică a unor fluxuri de deșeuri în Republica Moldova”, finanțat de Ministerul German pentru Cooperare Economică și Dezvoltare și implementată în cadrul proiectului „Modernizarea Serviciilor Publice Locale în Republica Moldova”.
Foto: Ministerul Mediului
Tendințele de pe piața muncii și perspectivele de angajare în Republica Moldova, discutate la Chișinău
Copiii din raionul Ștefan Vodă vor beneficia de servicii stomatologice gratuite
Ziua mondială de comemorare a persoanelor decedate de SIDA, marcată în capitală printr-o acțiune inedită
Doi candidați la funcția de judecător la CSJ, în proces de evaluare externă
Aeroportul Chişinău va opera un nou zbor direct spre Coasta de Azur spaniolă
Statul alocă 20 de milioane de lei pentru restaurarea lăcașurilor de cult. Subiectul a fost discutat la Reședința Mitropolitană din Chișinău
Familiile din blocul de la Durlești, afectat de incendiu, vor primi un ajutor inițial de 10 mii de lei
Un funcționar a fost condamnat la închisoare și amendă pentru comiterea a șase episoade de corupere pasivă
Ministrul Dan Perciun respinge acuzațiile primarului capitalei referitoare la supravegherea video a examenelor: „Este o dezinformare aruncată în spațiul public”
Doi reprezentanți ai unor instituții private au ajuns în vizorul CNA pentru luare de mită
Fiscul a desfășurat acțiuni de control în cadrul piețelor alimentare din țară. Au fost aplicate sancțiuni în valoare de 420 mii de lei
Apicultura, un sector cu tendințe de creştere în Moldova: 80% din cererile pentru subvenții în avans vin de la apicultori
Rețeaua „Farmacie în Satul Tău” se extinde. Șase farmacii noi au fost deschise în localități rurale
Pensia de întreținere nu va putea fi mai mică de 50% din minimul de existență
Mai mulți arbori au fost doborâți în capitală în urma ploii și vântului puternic
Reabilitarea drumului regional G141 Vulcănești – Colibași, în etapa de finalizare
În Republica Moldova este marcată, în premieră, Ziua Națională a Albinei
Reglementarea transnistreană discutată cu oficiali francezi
AIPA: Săptămâna trecută, circa 60 mln lei au fost autorizați spre plată fermierilor sub formă de subvenții
22 de cetățeni au solicitat ambulanța săptămâna trecută după ce s-au intoxicat cu medicamente
Trei documente strategice dezvoltate în contextul negocierilor de aderare la UE au fost publicate în Monitorul Oficial
Prima etapă a Programului Național „Acces la Cultură 2025” s-a încheiat. Au fost depuse 355 de dosare
Chișinăul devine capitala jazzului. Festivalul Internațional „JAZZ’n Chișinău” revine în perioada 10–12 iunie
Două camioane cu date de identificare falsificate au fost oprite la intrarea în Republica Moldova
Putin a refuzat o încetare a focului imediată în Ucraina după discuția telefonică cu Trump