ro

 

Societate
09 Iunie, 2026 / 13:34
/ 13 Octombrie, 2021

Ministerul Mediului va participa la o reuniune europeană cu privire la emisii şi poluanţi

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 13 oct. /MOLDPRES/. Ministerul Mediului în comun cu Asociaţia EcoContact au organizat un atelier de lucru pentru a discuta despre Registrul Emisiilor și Transferului de Poluanți – RETP (PRTR) din țara noastră. Evenimentul a fost desfășurat în contextul reuniunii părților Convenției de la Aarhus, ce va fi organizată în perioada 18-22 octombrie, la Geneva, transmite MOLDPRES.

Participanţii au examinat necesitatea îmbunătățirii sistemului existent, actualizarea datelor și facilitarea accesului agenților economici la baza de date electronică.

Sistemul național PRTR - Registrul Emisiilor și Transferului de Poluanți, reprezintă o platformă online pentru transmiterea rapoartelor de către operatorii economici cu privire la eliberările lor în aer, apă și sol, precum și transferurile de deșeuri. Sistemul acoperă 101 poluanți în şapte grupuri (GES, organice clorurate, metale grele, substanțe anorganice, alte gaze, alte substanțe organice, pesticide).

În prezent, Ministerul Mediului este în proces de transfer al întreținerii PRTR către Agenția de Mediu, în scopul integrării și analizei datelor, în urma elaborării raportului.

Convenția de la Aarhus este un instrument emblematic pentru democrația în probleme de mediu. Convenția și protocolul său privind registrul poluanților emiși și transferați sunt singurele instrumente internaționale cu forță juridică obligatorie care pun în practică principiul 10 din Declarația de la Rio privind mediul și dezvoltarea. Uniunea Europeană a pus în aplicare Convenția de la Aarhus prin intermediul unui Regulament care permite organizațiilor neguvernamentale să introducă acțiuni în fața instanțelor europene împotriva deciziilor instituțiilor și organismelor comunitare.

Foto: Ministerul Mediului


 
Ultimele Știri
/ Acum 20 ore

Reprezentanți ai organizațiilor de mediu, instruiți privind metode alternative de soluționare a conflictelor de mediu

/ Acum 20 ore

VIDEO // Administratorul unui cont de TikTok, reținut într-o cauză penală pornită pentru propaganda războiului

/ Acum 21 ore

Noi cazuri de escrocherie telefonică. Victimele au fost prejudiciate cu peste 3 milioane de lei

/ Acum 21 ore

REPORTAJ MOLDPRES // Tehnologie smart pentru blocuri vechi: soluțiile din China care ar putea rezolva problema parcărilor și a deșeurilor în orașele din Moldova

/ Acum 22 ore

Profesori de limba română din Republica Moldova vor beneficia de cursuri intensive de perfecționare organizate în România

/ Acum 22 ore

MAE a emis o alertă de călătorie în statul Israel

/ Acum 22 ore

Crește numărul de accidente feroviare. Un automobil cu trei minori la bord a fost lovit de o locomotivă la Cimișlia

/ Acum 22 ore

USMF „Nicolae Testemițanu” găzduiește prima ediție a conferinței privind managementul utilizării antimicrobienelor în tuberculoză

/ Acum 23 ore

VIDEO // Mai multe persoane, cercetate într-un caz de escrocherie și spălare de bani. Polițiștii au ridicat circa 1,2 milioane de lei

/ Acum 23 ore

Republica Moldova și Elveția vor coopera în domeniul muncii și ocupării forței de muncă

/ Acum 1 zi

O nouă tentativă de fraudă prin mesaje care utilizează în mod abuziv identitatea EVO: AGE atenționează cetățenii

/ Acum 1 zi

Peste jumătate de milion de pasageri pe Aeroportul Internațional „Eugen Doga” - Chișinău în luna mai: cele mai populare destinații

/ Acum 1 zi

Investiții de 40 de milioane de euro în modernizarea școlilor: 20 de instituții vor fi renovate

/ Acum 1 zi

Circa 3 700 de conducători auto, sancționați pentru abateri comise în traficul rutier