Ministerul Muncii și Protecției Sociale a început indexarea pensiilor
Chişinău, 1 apr. /MOLDPRES/. Ministerul Muncii și Protecției Sociale începe indexarea pensiilor și a unor prestații sociale, transmite MOLDPRES.
Ministrul Muncii și Protecției Sociale, Marcel Spatari, a anunțat că începând cu data de 1 aprilie, pensiile și unele prestații sociale se indexează cu coeficientul 13,94%, iar pensia minimă pentru limită de vârstă cu stagiu complet de cotizare va fi de 2278,80 lei.
Potrivit oficialului, procesul de indexare și majorare a pensiilor este efectuat de către Casa Națională de Asigurări Sociale din oficiu, fără depunerea cererilor de către cetățeni.
De asemenea, în contextul majorării pensiei minime sunt recalculate și alocațiile sociale de stat de care beneficiază unele categorii de persoane. Indexarea este prevăzută pentru pensiile pentru limită de vârstă, de dizabilitate, de urmaș, pensiile pentru vechime în muncă; pensiile funcționarilor publici, colaboratorilor vamali, judecătorilor; dar și pentru plățile periodice/lunare capitalizate și indemnizațiile de dizabilitate.
Pacienții cu boli cronice vor beneficia de noi medicamente compensate din 2026
Circulație în condiții de iarnă pe toate drumurile naționale ale Republicii Moldova
Cozi la ieșirea din Republica Moldova. Trafic intens la posturile Leușeni și Sculeni
Lumea a întâmpinat 2026 cu speranță și tradiții diverse: de la focuri de artificii spectaculoase la rugăciuni pentru pace
ANSA asigură că vinurile spumante moldoveneşti sunt cele mai potrivite pentru sărbători
VIDEO // Igor Grosu: „Intrarea Moldovei în zona „Roam like at home” este o realizare importantă pentru oameni”
Un cetățean al Republicii Moldova a decedat la Roma, în urma unei explozii provocate de materiale pirotehnice
MAE: printre victimele exploziei din stațiunea elvețiană Crans-Montana nu sunt cetăţeni moldoveni
Poliția a intervenit în peste 450 de cazuri de Revelion: un bărbat grav rănit cu artificii în sectorul Botanica din capitală
Aproape 200 de pacienți au primit asistență medicală de urgență de Revelion: 35 internați, doi răniți de artificii
STUDIU // Schimbările climatice au intensificat majoritatea fenomenelor meteorologice extreme din 2025
DOC // Legea privind regimul armelor și munițiilor cu destinație civilă a fost promulgată și publicată în Monitorul Oficial
Peste 1800 de apeluri, preluate de Serviciul 112 în primele ore ale anului 2026
Salvatorii și pompierii, la datorie în noaptea dintre ani pentru siguranța cetățenilor
MAE confirmă decesul unui tânăr moldovean în Italia. Autoritățile investighează ipoteza unei fapte cu caracter penal
ANSA recheamă un lot de ouă, după depistarea unei substanțe interzise
Moldelectrica a realizat primele tranzacții în cadrul Pieței Energiei Electrice de Echilibrare
Presa din Italia, detalii despre moartea moldoveanului ucis de focurile de artificii
FOTO // Peste 9 000 de locuitori din satul Dobrogea, orașul Sângera, beneficiază de un drum reabilitat. Vladimir Bolea: „Continuăm să investim în modernizarea drumurilor locale”
Eurodeputatul Siegfried Mureșan: „În anul 2026, R. Moldova va continua să beneficieze de sprijin la nivel european pentru a urma procesul de aderare la UE”
ANRE constată o tendință de scădere la prețul carburanților la finalul anului trecut. Factorii care vor influența costurile în 2026
Kirilo Budanov, numit la conducerea Administrației Prezidențiale a Ucrainei după demisia lui Andrii Iermak
INTERVIU MOLDPRES // Vicepremierul Vladimir Bolea: „Îmi doresc o Moldovă în care un copil din orice sat să aibă aceleași șanse ca un copil din capitală”
Artiștii din Republica Moldova pot accesa fonduri europene prin programul „Europa Creativă”
Sportivii ruși nu vor putea reprezenta Rusia la JO 2026 nici dacă se încheie războiul cu Ucraina
Președinta Maia Sandu, mesaj de condoleanțe familiilor victimelor incendiului de la Crans-Montana: „Republica Moldova este solidară cu Elveția”
CEC: Partidele politice urmează să prezinte rapoartele de gestiune financiară până pe 15 ianuarie
VIDEO // Cum poți intra în posesia tichetelor de vacanță, disponibile din 1 ianuarie 2026. Victoria Belous: „Este un instrument menit să sprijine dezvoltarea turismului în zonele rurale și oferă beneficii salariaților și angajatorilor”
Elveția se confruntă cu sarcina dificilă de a identifica victimele incendiului din Crans-Montana
Un avocat din capitală va sta un an la închisoare pentru trafic de influență