Ministerul Sănătății a actualizat Protocolul „Infecția cu coronavirus de tip nou”
Chişinău, 24 ian. /MOLDPRES/. Protocolul Clinic Național „Infecția cu coronavirus de tip nou” a fost actualizat conform noilor date disponibile care se referă la conduita optimă a pacienților pozitivi la COVID-19, transmite MOLDPRES cu referire la Ministerul Sănătăţii.
Documentul se bazează pe recomandările actuale ale Organizației Mondiale a Sănătății (OMS) și reprezintă un model de referință pentru elaborarea protocoalelor clinice de către instituțiile medico-sanitare din Republica Moldova. Mai exact, protocolul a fost actualizat de grupul de autori în colaborare cu specialiștii din sistemul național de sănătate.
Astfel, a fost completat capitolul epidemiologie cu date privind ultima variantă clasificată ca și tulpină de îngrijorare – Omicron. „La definiția de caz „suspect de COVID-19” au fost actualizate criteriile clinice precum debut acut de febră și tuse sau debut acut al trei sau mai multe simptome: febră, tuse, slăbiciune, oboseală generală, cefalee, mialgie, durere în gât, rinoree, dispnee, anorexie, greață, vomă, diaree, stare mentală alterată”, indică ministerul de resort.
La capitolul profilaxie specifică au fost incluse noțiuni precum doza suplimentară și doza booster de vaccin împotriva COVID-19, dar care nu a determinat schimbarea definiției pentru persoana vaccinată.
Actualizări au fost realizate și la capitolul profilaxie nespecifică, care se referă la aplicarea carantinei. Mai exact, durata carantinei a fost redusă de la 14 zile la 10 zile. Prin urmare, persoana nevaccinată care a avut contact direct cu o persoană pozitivă la COVID-19 va fi plasată în carantină pentru o perioadă de zece zile. În această perioadă, starea de sănătate va fi monitorizată, iar regimul de carantină poate fi întrerupt după a 5-a zi dacă persoana nu prezintă simptome și cu condiția că se va efectua un test PCR COVID-19 sau un test rapid antigen cu un rezultat negativ.
În scopul implementării Protocolului clinic standardizat pentru medicii de familie, pe 25 ianuarie, Ministerul Sănătății, cu suportul OMS, va desfășură un curs de instruire în format online pentru lucrătorii medicali din ţară.
Foto: Ministerul Sănătății
Premierul Alexandru Munteanu, în vizită la Dîngeni, Ocnița: „Continuăm să investim în proiecte care contează pentru oameni”
Costul unei consultații la medicul de familie a ajuns la 360 de lei în 2025
VIDEO // Dosarul de contrabandă cu droguri din Kazahstan va ajunge pe masa magistraților
Noi măsuri de securitate: SPPS se conectează la rețeaua europeană
Președinta Maia Sandu, de Ziua Mondială de Conștientizare a Autismului: „Când oferim înțelegere și sprijin, oricine își poate găsi locul”
Peste 500 de copii au fost evaluați pentru autism într-un an
Geniștii militari au neutralizat mai multe obiecte explozive, inclusiv o încărcătură de dronă
Ministerul Mediului impune reguli mai stricte pentru gestionarea poluanților organici periculoși
FOTO, VIDEO // Operațiunea regională „NELSON-2026”. Peste 10 milioane de lei scoși din circuitul ilicit
În instituțiile de învățământ din UTA Găgăuzia vor fi deschise cabinete-model de limbă română
Inspectorii de mediu au ridicat zeci de metri de plase ilegale în timpul unei razii nocturne pe Nistru
Avocatul Poporului îndeamnă autoritățile de resort să îmbunătățească serviciile pentru persoanele cu autism
Atenție, șoferi! Pe traseele din țară se circulă în condiții de ceață
CA anunță concurs pentru funcția vacantă din Consiliul de supraveghere al „Teleradio-Moldova”
Propuneri pentru eficientizarea activității ministerelor, discutate în cadrul unei mese rotunde
CNAS a finanțat plata pensiilor și alocațiilor sociale a beneficiarilor care dețin carduri bancare
PREMIERĂ // „Intrigă și iubire”, o reinterpretare modernă a capodoperei lui Schiller, pe scena Teatrului Național „Mihai Eminescu”
GALERIE FOTO // Premieră la Teatrul Național „Mihai Eminescu”, „Intrigă și iubire” în regia lui Alexandru Cozub
Republica Moldova urmează să semneze Acorduri de securitate socială cu provincia Quebec din Canada, Albania, Croația și Irlanda
Expertul IPRE, Daniel Vodă: „Ieșirea din CSI este o corecție strategică”
Un procuror și un polițist au fost plasați în arest preventiv în dosarul mitei de 400.000 de dolari
Circa 622 000 de familii vulnerabile beneficiază de compensații pentru energie. Ministra Natalia Plugaru: „Ajutorul acoperă 40% din costul facturii”
Premierul Alexandru Munteanu a vizitat o afacere agricolă din satul Unguri, raionul Ocnița
Autoritățile olandeze au recuperat Coiful de aur dacic de la Coțofenești și două brățări furate în 2025
Ministra Natalia Plugaru, în Parlament: „Deficitul la Bugetul asigurărilor sociale de stat a scăzut până la 3,6 miliarde de lei în anul 2026”
Premierul Alexandru Munteanu a vizitat unitatea de salvatori și pompieri din Ocnița
Noi cerințe de siguranță alimentară pentru transporturile cu produse de consum uman care intră în Moldova
Plantele din Europa de Est utilizate în medicina chineză: carte semnată de savantul Wang Yifeng, lansată la Chișinău
GALERIE FOTO // Circa 160 de companii, reunite la Expozițiile Moldconstruct și Moldenergy : inovație și tehnologii de ultimă generație
Ședința săptămânală a Comisiei Unificate de Control din 2 aprilie 2026