
Moldovenii care au muncit în Italia vor beneficia de prestații sociale. Acordul a fost votat în Camera Deputaților
Acordul de Protecție Socială dintre Republica Moldova și Republica Italiană a fost votat în Camera Deputaților din Italia. Anunțul a fost făcut în seara zilei de astăzi de ministrul Muncii și Protecției Sociale, Alexei Buzu, informează MOLDPRES.
„Acordul de Protecție Socială dintre Republica Moldova și Republica Italiană a fost votat în Camera Deputaților! Mare mândrie! Moldova poate”, a afirmat Alexei Buzu.
Acordul va oferi moldovenilor din Italia acces la protecție socială esențială: pensii pentru limită de vârstă, pensii de dizabilitate, pensii și indemnizația pentru accidente de muncă sau boli profesionale și pensii de urmaș.
De asemenea, documentul va permite cumularea perioadelor de contribuție din ambele țări, facilitând accesul cetățenilor moldoveni la pensii și alte prestații sociale. La fel, acesta va elimina necesitatea deplasărilor în Italia pentru depunerea cererilor de pensie și va asigura plata prestațiilor direct în Republica Moldova, fără costuri suplimentare.
Acordul a fost ratificat de către Senatul Italian în luna martie, urmând ratificarea de către Camera Deputaților. După acest vot final, urmează promulgarea Acordului de către președintele italian. Ulterior, Acordul de bază întră în vigoare la 60 de zile de la promulgare. După aceasta, Italia și Moldova semnează aranjamentele administrative de implementare care au fost deja negociate.
Parlamentul Republicii Moldova a ratificat Acordul de Securitate Socială dintre Republica Moldova și Republica Italiană pe 28 noiembrie 2024, după ce documentul a fost semnat la Roma pe 31 octombrie 2024.
Captură inedită la aeroport. Piei de crocodil găsite în bagajul unui pasager
Doi copii au fost salvați după ce au rămas blocați în automobile. Salvatorii vin cu avertizări
Sistemul de apeduct Prut-Fălești, finalizat şi pus în funcţiune cu ajutorul Guvernului #MoldovaPoate
Operațiune Eurojust: Un grup infracțional internațional specializat în spălare de bani a fost destructurat, printre victime și companii din România
Dezvoltatorii imobiliari, încurajați să construiască mai multe parcări subterane
R. Moldova consolidează cooperarea regională în domeniul hidrometeorologiei
Ziua mediului la Edineţ// Sergiu Lazarencu: „Moldova poate doar cu un mediu curat”
Aleșii poporului i-au adus un ultim omagiu maestrului Eugen Doga
Tinerii beneficiari de stagii plătite în serviciul public vor primi burse majorate
Speakerul Igor Grosu cere CSM-ului să verifice posibile tergiversări în dosarul primarului din Boldurești
Președinta Maia Sandu a discutat cu Prim-ministrul Greciei despre aprofundarea relațiilor bilaterale
Statele UE au aprobat noi taxe vamale asupra importurilor agricole și de îngrășăminte din Rusia și Belarus
Centrul „Patriot” va trece în subordinea directă a Președintelui Republicii Moldova
Conducerea Republicii Moldova a transmis condoleanțe după catastrofa aviatică din India
Apă potabilă pentru 22 de mii de locuitori din raionul Glodeni, asigurată cu ajutorul Guvernului #MoldovaPoate
Etnografa Varvara Buzilă, laureată a Premiului Europa Nostra: „E o bucurie să fac parte din cei care promovează patrimoniul național”
Republica Moldova va adera la Platforma globală pentru accesul la medicamente destinate tratamentului cancerului la copii
Acordarea garanției de stat pentru creditul BERD, accesat de Energocom, aprobată în prima lectură
Absolvenții de gimnaziu au încheiat sesiunea de examene. Elevii vor afla notele pe 24 iunie
Ministerul Agriculturii va ajusta cadrul normativ ca activitatea GAL-urilor să devină mai eficientă
Securitatea cibernetică a Republicii Moldova va fi fortificată cu suportul UE
Procesele electorale din Republica Moldova, în vizorul Google și META
Prim-ministrul Dorin Recean: „Deportările sovietice au adus suferință, dar nu ne-au luat demnitatea”
Gheorghe Budeanu este noul membru al Consiliului de Supraveghere și Dezvoltare al Companiei „Teleradio-Moldova”
Președinta Maia Sandu, omagiu victimelor represaliilor staliniste: „Avem datoria să nu uităm. Să spunem adevărul despre deportările sovietice”