Moldovenii care muncesc legal în Slovacia vor beneficia de pensii și alte prestații sociale. Perioada de activitate în cele două țări va putea fi cumulată
Cetățenii Republicii Moldova care au activat oficial în Republica Slovacă vor putea beneficia de pensii și alte prestații sociale din partea statului. În acest sens, la Bratislava a fost ratificat Aranjamentul administrativ pentru aplicarea Acordului în domeniul securității sociale dintre cele două state, informează MOLDPRES.
La eveniment au participat reprezentanții Ministerului Muncii și Protecției Sociale, Ministerului Afacerilor Externe, Casei Naționale de Asigurări Sociale, precum şi experți din cadrul autorităților de resort din Republica Slovacă.
Aranjamentul administrativ este un instrument secundar ce are rolul de implementare a dispozițiilor Acordului, care asigură un cadru de garanţii de securitate socială pentru lucrătorii din Republica Moldova, care desfășoară sau au desfășurat o activitate de muncă sau domiciliază pe teritoriul unuia sau ambelor state contractante.
De asemenea, documentul are scopul de a facilita colaborarea interinstituțională pentru implementarea drepturilor de pensie și altor prestații sociale ale cetățenilor care muncesc sau au muncit în cele două state.
Astfel, statul va asigura dreptul la pensie persoanelor care au plătit contribuții sociale, chiar dacă nu au lucrat cel puțin 15 ani în Republica Moldova, dar, prin cumularea anilor lucrați în cele două țări, îndeplinesc această condiție. Republica Moldova și Republica Slovacă vor calcula și vor achita pensia doar pentru perioadele de asigurare realizate pe teritoriul propriu, prin aplicarea principiului proporționalității.
Plata pensiei se va efectua direct în contul bancar al beneficiarului, deschis la o instituție financiară din Republica Moldova sau Slovacia, iar fiecare stat va calcula și va plăti partea de pensie aferentă anilor lucrați pe teritoriul său, conform propriilor reguli. Beneficiarul trebuie să asigure menținerea unui cont activ și comunicarea datelor bancare corecte, inclusiv a certificatului de viață, în cazul transferului de prestație.
Până în prezent, Republica Moldova a semnat Acorduri de securitate socială cu 20 state, 18 dintre acestea au intrat în vigoare şi sunt aplicabile. Este vorba de Acorduri în domeniul securităţii sociale semnate între Republica Moldova şi România, Bulgaria, Portugalia, Marele Ducat de Luxemburg, Austria, Estonia, Cehia, Regatul Belgiei, Polonia, Ungaria, Lituania, Germania, Turcia, Belarus, Italia, Grecia, Spania și Letonia.
Escrocii continuă să facă victime. În ultimele 24 de ore, poliția a înregistrat 22 de cazuri de fraudă telefonică, cu un prejudiciu total de peste 3 milioane de lei
Expoziția „Teroarea de stat în Moldova sovietică. Amploare, victime și făptași”, inaugurată în PMAN. Igor Grosu: „Memoria acestor tragedii este o ancoră care trebuie să ne amintească la ce pot duce regimurile autoritare”
Bărbat recidivist, trimis la închisoare după ce a lovit o polițistă
Trafic intens la Sculeni pe sensul de ieșire din Republica Moldova. Autoritățile recomandă rute alternative
Republica Moldova aderă la Academia de Drept European de la Trier
Restricții de trafic în Sîngerei. Drumul dintre Pepeni și Bălășești este blocat, iar șoferii sunt îndemnați să evite zona
Meteorologii au emis Cod galben de instabilitate atmosferică: ploi cu descărcări electrice, grindină și vijelii
Parlamentul își consolidează securitatea digitală. Funcționarii au fost instruiți în protecția informațiilor
Bacalaureat 2026 // Candidații susțin proba la disciplina de profil
DOC // Concurs deschis oficial pentru funcția de director general al TRM. Anunțul a fost publicat în Monitorul Oficial
VIDEO // „Poduri între sate trebuie, nu hotare”. Guvernul a lansat campania de promovare a reformei APL
Agenda evenimentelor, vineri, 12 iunie
Victimele deportărilor staliniste, comemorate la Chișinău. Programul evenimentelor
VIDEO // Alți trei suspecți, reținuți într-un caz de escrocherie comisă în capitală
Președinta Maia Sandu a avut o convorbire telefonică cu Președintele Consiliului European, António Costa
Statele UE au aprobat deschiderea primului cluster de negocieri. Cristina Gherasimov: „Această decizie confirmă recunoașterea progreselor înregistrate de țara noastră”
FOTO // Modernizarea barajului Costești–Stânca avansează. Proiectul urmează a fi finalizat până la sfârșitul anului
Noi oportunități de formare europeană pentru profesioniști. Ministrul Justiției a semnat acordul de aderare a R. Moldova la ERA
FOTO // Ministerul Energiei și PNUD consolidează parteneriatul strategic pentru modernizarea și transformarea sectorului energetic
Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri în vizită de lucru în raionul Florești
Fenomenul fraudelor telefonice și online, în continuă creștere. IGP gestionează 754 de dosare de escrocherie
FOTO // Salvatorii au efectuat peste 30 de misiuni în urma ploilor înregistrate pe teritoriul țării
Președinta Maia Sandu a transmis condoleanțe după accidentul din Ungaria: „Instituțiile responsabile sunt în contact cu autoritățile maghiare și depun efort pentru a oferi asistența necesară”
Comisia de evaluare a procurorilor contestă hotărârea CSP privind promovarea lui Andrei Bălan
FOTO // Gimnaziul „Valeriu Bulicanu” din Boldurești a fost dotat cu echipamente educaționale moderne
Reuniunea Comitetului de Monitorizare al Programului Interreg NEXT Bazinul Mării Negre
VIDEO // Drumarii intervin în mai multe raioane după ploile abundente
Energia electrică nu se scumpește. Precizările făcute de ANRE
Cel de-al doilea Raport Național Voluntar privind implementarea Agendei 2030, prezentat la Guvern
Republica Moldova a obținut dreptul de a exporta ouă pentru incubare în Ucraina