ro

 

Societate
18 Martie, 2026 / 06:45
/ 22 Octombrie, 2021

Monitorul Oficial a publicat decizia de acordare a burselor de merit în anul de studii 2021-2022

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 22 oct. /MOLDPRES/. Monitorul Oficial de vineri, 22 octombrie, a publicat hotărârea Guvernului privind aprobarea listei studenților și elevilor, beneficiari ai burselor de merit în anul de studii 2021-2022. Bursele sunt oferite în scopul susținerii performanțelor academice ale tinerilor, transmite MOLDPRES.

Conform documentului, vor fi acordate următoarele tipuri de burse de merit, finanțate din bugetul de stat: Bursa Republicii - 12 burse pentru studenții ciclului I, ciclului II, studii integrate, învățământ medical și farmaceutic din instituțiile de învățământ superior (1640 lei); Bursa Guvernului – 30 de burse pentru studenții ciclului I, ciclului II, studii integrate, învățământ medical şi farmaceutic din instituțiile de învățământ superior (1365 lei);  Bursa „Gaudeamus" - 20 de burse pentru elevii din instituțiile de învățământ profesional tehnic postsecundar și postsecundar nonterțiar (990 lei).

De asemenea, urmează să fie acordată şi Bursa Preşedintelui Republicii Moldova - 15 burse, dintre care 10 burse pentru studenţii ciclului I, ciclului II, studii superioare integrate, învățământ medical şi farmaceutic din instituţiile de învățământ superior (1490 lei) şi 5 burse pentru elevii din instituţiile de învățământ profesional tehnic postsecundar și postsecundar nonterțiar (1155 lei).

Guvernul urmează să înainteze Președinției spre promulgare lista candidaților la Bursa Președintelui Republicii Moldova.

La bursele de merit au candidat studenții și elevii care au obținut în anul precedent de studii o medie a notelor la sesiunea de vară nu mai mică de 9 (profilurile /domeniile de studiu tehnic, agrar, economic, medical, militar, drept și real) și nu mai mică de 9,5 (profiluri/domenii de studiu umaniste). Astfel, pentru Bursa Republicii au fost depuse 27 de dosare, pentru Bursa Guvernului – 46 de dosare, pentru Bursa „Gaudeamus" – 20 de dosare, iar pentru Bursa Preşedintelui au fost depuse 23 de dosare.

Sursă: monitorul.gov.md 


 
Ultimele Știri
/ Acum 20 ore

Incendiu de vegetație la Glodeni. O persoană s-a intoxicat și a suferit arsuri

/ Acum 21 ore

Peste 15 mii de persoane au solicitat ambulanța în ultima săptămână

/ Acum 21 ore

Clarificările Inspectoratului pentru Protecția Mediului: de ce a devenit verde apa râului Bâc?

/ Acum 21 ore

Incendiu la un depozit din Chișinău, localizat de pompieri. Un bărbat a suferit arsuri

/ Acum 21 ore

Numărul operațiilor de protezare a crescut în 2025. Peste 7.200 de intervenții, finanțate din fondurile CNAM

/ Acum 21 ore

Angajat al ASP din Bălți, trimis în judecată pentru trafic de influență și corupere pasivă

/ Acum 21 ore

ANSA a nimicit un lot de ardei contaminat: peste 9 tone de marfă, declarate toxice

/ Acum 22 ore

Dronă necunoscută, observată în apropierea frontierei moldo-ucrainene în raionul Ștefan Vodă

/ Acum 23 ore

Agenda evenimentelor, marți, 17 martie

/ Acum 1 zi

FOTO // Intervenție masivă pe râul Nistru: al treilea pachet de asistență din partea României pentru combaterea poluării

/ Acum 1 zi

VIDEO // Ghidul consumatorului pentru achiziționarea peștelui: recomandările ANSA pentru evitarea riscurilor de sănătate

/ Acum 1 zi

Cer variabil și temperaturi de până la 17 grade, anunţate pentru marţi, 17 martie

/ Acum 1 zi

Revitalizarea centrului istoric Kizil din Ștefan Vodă, aproape de final: lucrările au ajuns la un stadiu de execuție de peste 90%

/ Acum 1 zi

FOTO // Armata Națională distribuie apă la Bălți, iar autoritățile activează surse alternative după suspendarea captării din Nistru