Nouă persoane au avut nevoie de asistența medicilor după ce au suferit hipotermii
Chişinău, 22 dec. /MOLDPRES/. Nouă persoane, cu vârste cuprinse între 3 și 80 de ani, au avut nevoie de asistența medicilor de pe ambulanțe după ce au fost diagnosticate cu hipotermie de gradul I-II , comunică MOLDPRES.
Potrivit datelor Centrului Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească, cazurile au fost înregistrate în perioada 14 – 20 decembrie, în raioanele Hâncești, Călărași, Dubăsari, Ocnița, Șoldănești, Briceni, Soroca și Strășeni. După acordarea asistenței medicale de urgență, pacienții au fost transportați la spital pentru tratament.
Tot în aceiași perioadă, Serviciul de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească a înregistrat 14775 de solicitări. La instituțiile medicale spitalicești din țară au fost transportați 5391 de pacienți, dintre care 4748 de adulți și 643 de copii.
Echipele de asistență medicală urgentă au deservit 2912 urgențe cardiologice, inclusiv 50 de cazuri sindrom coronarian acut; 2062 de urgențe neurologice, inclusiv 244 de accidente vasculare cerebrale. Urgențele respiratorii au constituit 3772 de solicitări, dintre care 1365 pe motiv de infecții respiratorii virale acute.
Pe parcursul acestor zile, pe traseele țării au fost înregistrate 34 de accidente de circulație, în urma cărora au avut de suferit 40 de persoane. Ulterior, 33 de pacienți cu diverse traumatisme au fost transportați la spital.
foto: CNAMUP
Președinta Maia Sandu, de Paștele Blajinilor: „Să ne îndreptăm gândurile către cei care au dat sens drumului nostru și care rămân parte din noi, prin tot ceea ce ne-au lăsat”
Specialiștii recomandă cetățenilor să evite procurarea florilor din plastic pentru vizita la cimitir de Paștele Blajinilor
De Paștele Blajinilor, în capitală va fi asigurat transport gratuit spre cimitirul „Sfântul Lazăr”
Creștinii ortodocși sărbătoresc Paștele Blajinilor
Premierul Alexandru Munteanu, despre foametea organizată din anii 1946–1947: „Oamenii au îndurat pierderi greu de imaginat, iar multe familii nu și-au mai revenit niciodată”
FOTO // Învingătorii Olimpiadei Republicane la Limba și literatura română au fost premiați în cadrul unei ceremonii festive
FOTO // Ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, întrevedere cu omologul său lituanian, Robertas Kaunas, la Vilnius. Securitatea națională și reziliența instituțională, pe agendă
Speakerul Igor Grosu, despre foametea organizată din anii 1946–1947: „Una dintre cele mai dureroase tragedii din istoria noastră”
Experții Centrului de Medicină Legală au prelevat probe biologice de la minora din Râșcani. Analizele de laborator, în proces de investigare
Institutul Mamei și Copilului, despre starea minorei din Râșcani: „Este conștientă, în stare satisfăcătoare și cooperează cu echipa medicală”
Poliția semnalează imixtiuni în investigarea dispariției adolescentei din Râșcani: „Cazul a ajuns de rezonanță publică fiind bazat pe date eronate”
Ministra Natalia Plugaru, cu referire la minora dispărută din Râșcani: „Specialiștii din domeniul social vor monitoriza starea copilului pentru a oferi asistență psihologică și suport specializat”
Ministerul Sănătății: „Investigațiile medicale au depistat prezența Tramadolului în probele biologice colectate de la minora din raionul Râșcani”
IGP oferă noi detalii în cazul adolescentei dispărute din Râșcani: „Minora și-a petrecut întreaga zi în compania prietenului său”
Un cetățean moldovean, reținut la Moscova pentru presupuse acțiuni teroriste. Ambasada urmează să stabilească circumstanțele cazului
FOTO // Flux sporit spre capitală. Polițiștii au instituit banda reversibilă pentru a fluidiza circulația
FOTO // Campania „Învață în Moldova!”. Academia „Ștefan cel Mare” încheie vizitele în liceele din țară
Cod galben de instabilitate atmosferică. În centrul și sudul țării se prevăd ploi cu descărcări electrice, grindină și vijelie
UE își va intensifica măsurile de răspuns la criza combustibilului pentru avioane
Elevii revin mâine la ore după vacanța de Paști
Noi ședințe în procesul de evaluare. Patru procurori anticorupție vor fi audiați în această săptămână
IGP atestă creșterea fluxului de transport spre Chișinău. Șoferii, îndemnați să respecte regulile de circulație
Fostul director adjunct al SIS, Alexandru Bălan, va fi extrădat în Republica Moldova. Decizia Curții de Apel Bucureşti
Peste 7 000 de cereri de înscriere a copiilor în clasa I au fost depuse în capitală
Pe drumurile din țară se circulă în condiții de ploaie. IGP recomandă șoferilor să conducă cu prudență
Acte falsificate, depistate la trecerea frontierei. Autoritățile avertizează cetățenii să utilizeze doar documente emise de instituțiile competente
Șefa Comisiei Europene cere Ungariei să treacă rapid la reforme pentru ca fondurile înghețate să fie deblocate
Activitatea în sectorul marfar din cadrul postului vamal Giurgiulești–Galați va fi sistată temporar
Serviciul Vamal anunță noi cerințe de notificare electronică pentru operatorii economici care tranzitează Austria
Bulgaria: Fostul președinte Rumen Radev a câștigat alegerile legislative