ro

 

Societate
06 Iunie, 2026 / 04:06
/ 21 Februarie, 2023

Noul ministru al Justiției s-a întâlnit cu judecătorii de la CSJ

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 21 feb. /MOLDPRES/. Noul ministru al Justiției, Veronica Mihailov-Moraru, s-a întâlnit cu judecătorii de la Curtea Supremă de Justiție /CSJ/. Întrevederea a avut loc în contextul reformei justiției și evaluării extraordinare a judecătorilor, dar și a demisiilor mai multor judecători din cadrul CSJ, comunică MOLDPRES.

Potrivit Serviciului de presă al Ministerului Justiției, la ședință au fost invitați și au participat judecătorii care și-au depus demisia, dar și cei care nu au renunțat la mandat.

„Întrevederea a avut drept scop examinarea proiectelor de legi privind reforma CSJ,  dar și a situației create în contextul demisiilor anunțate”, se spune în comunicat.

Ministrul a subliniat „că înțelege că pot fi unele îngrijorări ale judecătorilor față de mecanismul de evaluare, dar reforma justiției pe segmentul verificării integrității judecătorilor trebuie să continue, și este o necesitate”.

„În contextul demisiilor și circumstanțelor în care au avut loc, doar se alimentează percepția publică privind semnalele de rezistență ale sistemului judecătoresc față de noile legi. De aceea, indiferent de motivele cererilor depuse, urmează a se ține cont în primul rând de interesul public, și anume de a asigura funcționalitatea Curții și continuitatea examinării dosarelor aflate pe rol, cel puțin până la începerea nemijlocită a evaluării. Procedura de vetting este diferită de cea de pre-vetting, fiind oferite și garanții suplimentare în procesul de evaluare, inclusiv prin participarea noului CSM ca organ de auto-administrare în sistemul judecătoresc, care are un rol definit. De aceea, este important ca CSJ să examineze contestațiile împotriva comisiei de pre-vetting, ca Adunarea Generală să aibă loc, să fie constituit un CSM funcțional, pentru ca sistemul judecătoresc să revină treptat la capacitatea proprie de a rezolva problemele”, a spus Veronica Mihailov-Moraru.

La 14 februarie, Consiliul Superior al Magistraturii a aprobat cererile de eliberare din funcție a 15 magistrați de la CSJ.


 
Ultimele Știri
/ Acum 18 ore

Ministrul Gheorghe Hajder explică reforma la „Moldsilva”: „Reducerea riscurilor de corupție și o administrare mai eficientă a pădurilor”

/ Acum 18 ore

DOC // Noi distincții pentru merite în domeniul securității statului

/ Acum 19 ore

Bacalaureat 2026 // Candidații susțin proba la limba de instruire

/ Acum 19 ore

Veniturile și cheltuielile CNAM au crescut: mai mulți bani pentru servicii medicale și medicamente compensate

/ Acum 19 ore

Agenda evenimentelor, vineri, 5 iunie

/ Acum 1 zi

Explozie la Durlești: patru echipaje de salvatori au intervenit la un bloc aflat în construcție

/ Acum 1 zi

Dreptul la un proces echitabil – cea mai frecventă problemă reclamată de cetățeni în 2025: raportul Avocatului Poporului prezentat în Parlament

/ Acum 1 zi

Soluții digitale pentru școlile din Republica Moldova: 140 de instituții au fost dotate cu 700 de panouri interactive și calculatoare

/ Acum 1 zi

Republica Moldova găzduiește cea de-a IV-a Conferință internațională privind bolile netransmisibile

/ Acum 1 zi

Parlamentul înăsprește regulile pentru platformele de taxi

/ Acum 1 zi

Votat în Legislativ: cetățenii moldoveni care au muncit legal în Canada vor putea beneficia de prestații sociale

/ Acum 1 zi

Moldovenii care muncesc în Ucraina vor putea beneficia de pensii și alte prestații sociale

/ Acum 1 zi

Legislația în domeniul muncii, aliniată la standardele europene: cetățenii Republicii Moldova vor putea beneficia de indemnizații de șomaj în țările UE

/ Acum 1 zi

IGP a înregistrat 25 de cazuri de fraudă telefonică. Prejudiciul total ajunge la peste 2 milioane de lei