O expoziție de desene a copiilor bolnavi de cancer a fost deschisă în capitală
Chişinău, 3 ian. /MOLDPRES/. O expoziție de desene cu genericul „Lumea în care vreau să trăiesc”, realizate de copii - pacienți ai Institutului Oncologic a fost inaugurată astăzi la o librărie din Chișinău. Evenimentul este o premieră pentru Republica Moldova, relatează MOLDPRES.
Solicitată de agenție, Natalia Vîlcu-Bajurean, președintele Asociației Obștești ”Viața fără leucemie” a menționat că timp de o săptămână, vizitatorii expoziției „Lumea în care vreau să trăiesc” vor putea admira peste 30 de lucrări unice, realizate de copiii bolnavi de cancer, internați în spital sau care se tratează acasă, dar și de cei care au depășit boala. Fiecare desen are în spate o istorie aparte și transmite lumii întregi un puternic mesaj de dragoste pentru oameni și pentru viață.
Potrivit sursei citate, picturile au fost realizate pe parcursul a două luni. Organizatorii le-au oferit copiilor suportul necesar, pentru ca aceștia să transmită toate emoțiile și visele pe care le au. Tinerii pictori au fost atât de inspirați, încât unii dintre ei au creat câte 2-3 lucrări. Participarea la această expoziție este un eveniment foarte important și responsabil pentru fiecare copil bolnav de cancer, deoarece este prima expunere publică a creațiilor lor.
”Prin această activitate, copiii ne demonstrează încă o dată că, în pofida tuturor dificultăților pe care au fost nevoiți să le înfrunte, lumea în care își doresc să trăiască este una plină de dragoste, lumină, gratitudine, empatie și dorință de viață”, a subliniat Natalia Vîlcu-Bajurean.
Expoziția a fost organizată de Asociația părinților ai căror copii sunt bolnavi de cancer - „Viața fără leucemie”, în cadrul proiectului „Celule vii”, în colaborare cu o companie privată. Ea va fi deschisă până la 8 ianuarie, după care va fi prezentată în altă locație.
Republica Moldova va încheia un Acord în domeniul serviciilor aeriene cu Bosnia și Herțegovina
Autoritățile locale din Moldova ar putea participa la proiecte europene comune
Alertă de călătorie în Belgia: traficul aerian va fi perturbat din cauza unei greve naționale
Remunerarea experților din cercetare va fi majorată de peste cinci ori
FOTO // Proiectil din al Doilea Război Mondial, descoperit pe un câmp din raionul Râșcani
Guvernul a aprobat un nou regulament pentru Inspectoratul de Mediu. Va fi creat un centru de reacție permanentă la incidente ecologice
Serviciul Hidrometeorologic de Stat va fi reorganizat într-o nouă autoritate de meteorologie și monitorizare a mediului
Procurorii au contestat sentința în cazul lui Vladimir Plahotniuc. PA: „Pedeapsa aplicată este prea blândă și nu reflectă gravitatea faptelor comise”
Ajutorul material anual acordat veteranilor celui de-Al Doilea Război Mondial va crește până la 30 de mii de lei
O femeie a fost salvată dintr-o prăpastie după ce a căzut de pe o stâncă la Țîpova
VIDEO // Copiii cu dizabilități vor beneficia de o plată anuală în valoare de 3 000 de lei. Ministra Natalia Plugaru: „Este o acțiune importantă și necesară pentru mii de familii din țara noastră”
Pompierii au lichidat un incendiu izbucnit în subsolul unui bloc de locuit din Chișinău
CNAM a investit 1,35 milioane de lei în digitalizarea serviciilor de cardiologie intervențională
Doi cetățeni străini, condamnați după ce au încercat să vândă ilegal o mașină închiriată din Chișinău
Institutul Național de Metrologie va primi noi atribuții
Conferința științifică „9 MAI: Comemorare, Reconciliere și Unitate Europeană”, organizată la Chișinău.
Deputații se întrunesc joi în ședință plenară. Pe agendă sunt incluse proiecte ce vizează sportul, energia și integrarea europeană
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES // „Grota Dorințelor” de la Țipova, labirintul ascuns în stâncă de pe malul Nistrului
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Secretara de Stat a Carolinei de Nord, Elaine Marshall, la Chișinău
Prețul petrolului Brent a scăzut sub 100 de dolari pe baril pe fondul informațiilor despre posibile înțelegeri între SUA și Iran
ARMENPRESS: Letonia salută parcursul european al Armeniei
Reforma justiției, discutată de membrii CSP cu experți europeni
BTA: Aproape un sfert dintre angajații din sectorul privat din Bulgaria lucrează pentru companii multinaționale
Republica Moldova devine, în premieră, gazda unui eveniment dedicat folclorului mondial
Eugen Secrieru, numit director al Oficiului Național de Dezvoltare Regională și Locală
Nivelul apei în scădere pe Nistru: Gheorghe Hajder îndeamnă la consum responsabil
UE va deveni cofondator al tribunalului special privind agresiunea Rusiei împotriva Ucrainei
VIDEO // Un tânăr a fost reținut după ce ar fi jefuit un copil de 10 ani din Strășeni
Un nou regulament privind racordarea la rețelele electrice, aprobat de ANRE: reguli clare, acces echitabil și mecanisme moderne
Monede comemorative și bijuterii ascunse, depistate de vameșii de la Leușeni