ro

 

Societate
01 Ianuarie, 2026 / 20:28
/ 16 Decembrie, 2020

O fetița de trei ani dispărută ieri la Otaci a fost găsită

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 16 dec. /MOLDPRES/. Fetița în vârstă de trei ani, dispărută ieri din orașul Otaci, a fost găsită. Copilul este viu și nevătămat și a fost preluat de serviciul medical pentru investigații, comunică MOLDPRES.

Potrivit datelor Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, oamenii legii și salvatorii din nordul țării, dar și polițiștii de frontieră au fost implicați în ultimele ore într-o operațiune de căutare după ce au fost anunțați că o micuță de trei ani din Otaci a dispărut de acasă.

Conform informațiilor, copila a ieșit din curtea casei în ziua de 15 decembrie aproximativ la ora 15:30 și nu a mai fost văzută. Rudele acesteia au alertat serviciile de urgență, după ce mai multe ore nu au găsit copilul. Pentru lucrări de căutare intensă au fost mobilizați peste 120 de oameni. Minora a fost căutată pe parcursul nopții însă fără rezultat. La lucrări au participat voluntari, fiind utilizat echipament specializat, aparate termice pentru identificarea oamenilor, dar și câini.

În dimineața zilei de 16 decembrie lucrările au fost reluate, iar salvatorii au verificat traseele, împrejurările, fântânile și gropile. Copila a fost depistată de paznicul carierei de piatră din Otaci, după ce câinele său a dat semne. Circumstanțele cazului sunt cercetate de organele de drept.

foto: IGSU


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Lipsă de cadre medicale în Republica Moldova: 250 de posturi vacante doar în medicina de familie

/ Acum 1 zi

Avocatul Poporului: „Riscurile artificiilor sunt reale. Avem nevoie de alte forme de celebrare”

/ Acum 1 zi

Peste 400 de salvatori și pompieri, mobilizați de Revelion pentru siguranța cetățenilor

/ Acum 1 zi

Mesele festive și alcoolul, principalele riscuri pentru sănătate în perioada sărbătorilor. Specialiștii ANSP vin cu recomandări

/ Acum 1 zi

VIDEO // Furturi comise la bordul aeronavelor. Un membru al grupării, reținut pe aeroportul din Chișinău

/ Acum 1 zi

CNAS a finanțat prima tranșă a pensiilor și alocațiilor sociale pentru luna ianuarie

/ Acum 1 zi

Transportul public din capitală va circula, pe 1 ianuarie, conform unui orar ajustat

/ Acum 1 zi

Controale antifumat în localurile din Chișinău: abateri depistate în majoritatea unităților verificate

/ Acum 1 zi

Intervenții de înaltă performanță la Spitalul Republican: 32 de endoprotezări de aortă realizate în 2025

/ Acum 1 zi

Victimă șantajată pentru 2.000 de euro: autorul a primit 10 ani de închisoare

/ Acum 1 zi

Cinci membri ai unei familii, inclusiv doi copii, au ajuns la spital după ce s-au intoxicat cu gaz

/ Acum 1 zi

Comisia de Evaluare a Judecătorilor anunță bilanțul anual: 50 de evaluări finalizate și opt runde de audieri

/ Acum 1 zi

Prima certificare a competențelor digitale ale cadrelor didactice: 74 de profesori au finalizat testarea

/ Acum 1 zi

CNAM prezintă bilanțul anului 2025. Peste 724 000 de cetățeni au beneficiat de medicamente și dispozitive medicale compensate