O parcare automatizată a fost deschisă în centrul capitalei
Chişinău, 9 feb. /MOLDPRES/. O parcare automatizată a fost deschisă astăzi în centrul capitalei, pe strada 31 august 1989, transmite MOLDPRES.
Potrivit autorităților municipale, proiectul a fost implementat de un agent economic, în parteneriat cu Universitatea Tehnică a Moldovei și Agenţia Proprietăţii Publice.
Parcarea are patru niveluri și este amplasată pe o suprafaţă de 180 m², pe un teren care era folosit drept parcare neorganizată. Astfel, în intervalul orelor 7.00 – 22.00, prețul pentru un loc de parcare este de 50 de lei pentru o oră, iar în intervalul 22.00 – 7.00, prețul este de 10 lei pentru o oră.
În prezent, au loc lucrări de amenajare a locurilor de parcare pe străzile și trotuarele reparate, în preajma parcurilor și scuarurilor reabilitate. Totodată, se desfășoară lucrări de amenajare a parcărilor de capacitate mare cum este cea din strada Ismail, din preajma Parcului Dendrariu, cea din strada Ghidighici, la intrare în oraș.
De asemenea, companiile care construiesc obiective noi în oraș, precum blocuri, magazine și locuri de agrement, conform legii sunt obligați să amenajeze locuri de parcare.
Foto: facebook.com
Prognoza meteo pentru ultimul weekend din aprilie anunță vânt puternic și o scădere accentuată a valorilor termice
FOTO // Municipiul Ungheni și-a aplaudat „eroii invizibili” care asigură zilnic curățenia și confortul orașului
Refacerea solurilor ar putea răci planeta de trei ori mai eficient decât o încălzesc gazele cu efect de seră, arată un nou raport ştiinţific
Centrul Chișinăului se închide în acest weekend pentru a doua ediție a Half Marathon
O nouă promoție de viitori judecători și procurori a absolvit Institutul Național al Justiției
Omor violent într-un bloc din Chișinău: două femei ar fi fost ucise de vecinul lor
Polițiștii de la Inspectoratul de Poliție Botanica au fost plasați în arest pentru 30 de zile
MAE explică noile proceduri Schengen în contextul cazurilor de refuz semnalate la intrare în Franța și Germania
Foști lideri teritoriali ai Partidului „Șor”, condamnați pentru finanțare ilegală din partea unui grup criminal organizat
Exerciții de protecție civilă la Cantemir: scenarii de cutremur, inundații și accidente, simulate pentru testarea intervenției
Veteranii muncii vor beneficia de tratament sanatorial indiferent dacă sunt angajați
VIDEO // Percheziții la o bancă din Chișinău într-un dosar privind scurgeri de informații din anchete penale
Un bărbat a fost condamnat la închisoare după ce a amenințat o femeie și un copil într-un bloc din Chișinău
Fost ofițer de poliție, condamnat la închisoare pentru corupere pasivă
Șefa statului la Kyiv: „Securitatea Moldovei și securitatea Ucrainei sunt interconectate”
Fragmente de dronă depistate în județul Tulcea. MApN cercetează situația
Vânt puternic în România: Un bărbat din Huși a murit după ce acoperișul unui bloc a căzut peste el
Cod portocaliu de vânt // IGSU a întreprins 58 de intervenții, victime nu au fost raportate
FOTO // Cod portocaliu de vânt: Poliția raportează pagube și intervenții în mai multe regiuni ale țării
Copil transportat de urgență la spital, după ce un copac doborât de vânt a căzut peste el
Cod portocaliu de vânt // Posibile întârzieri și anulări de zboruri la Aeroportul „Eugen Doga” Chișinău
VIDEO // Ministrul Mediului avertizează: vânt puternic de până la 27 m/s și înghețuri în următoarele nopți
Cernobîl, 40 de ani de la avaria nucleară // Ministrul Energiei, Dorin Junghietu, reafirmă la Kiev prioritatea siguranței în proiectele nucleare
Discursul Președintei Republicii Moldova, Maia Sandu, la conferința de presă comună cu Președintele Ucrainei, Volodymyr Zelenskyy
Republica Moldova, pregătită să contribuie la reconstrucția Ucrainei. Președinta Maia Sandu la Kiev: „O responsabilitate comună a Europei”
Miting de comemorare a victimelor catastrofei de la Cernobîl. Ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi: „O lecție despre securitatea nucleară și respectul pentru viața umană”
Cod portocaliu de vânt // Locuitorii capitalei, îndemnați să evite arborii bătrâni și deplasările inutile
Președintele Uniunii Cernobîl avertizează asupra riscurilor avariei din 1986: „La un moment critic e posibilă o nouă reacție nucleară”
Atacuri rusești în Ucraina: Odesa și Cernigov lovite cu drone, infrastructură civilă avariată și incendii
VIDEO SUA // Incident armat la Casa Albă: Președintele Donald Trump și Prima Doamnă Melania Trump, evacuați