ro

 

Societate
23 Iunie, 2026 / 13:05
/ 25 Februarie, 2022

O platformă socială de solidaritate cu cetățenii din Ucraina a fost lansată la Chișinău

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 25 feb. /MOLDPRES/. Autoritățile Republicii Moldova au înființat astăzi o platformă socială de solidaritate cu cetățenii din Ucraina. Anunțul a fost făcut în cadrul unui briefing de ministrul Afacerilor Interne, Ana Revenco, comunică MOLDPRES.

Potrivit sursei citate, mecanismul are drept scop coordonarea asistenței. “În această noapte va avea loc prima acțiune a acestei platforme. Va fi acordat ajutor cetățenilor Ucrainei care se află la frontieră şi urmează să intre în R. Moldova. Toți cei care acordă bani sau lucruri pentru cetățenii ucraineni o pot face prin intermediul acestei platforme”, a spus Revenco.

Autoritățile anunță că ucrainenii care au nevoie de suport pot apela la numărul centrului unic: 0 8000 15 27.

 


 
Ultimele Știri
/ Acum 22 ore

FOTO // Incendiu într-un bloc din capitală. Două persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale

/ Acum 1 zi

Cauza Ozdil revine pe masa magistraților. Dosarul fostului director al SIS, restituit procurorului pentru reluarea urmăririi penale

/ Acum 1 zi

Peste 11 000 de persoane și-au găsit un loc de muncă prin intermediul ANOFM

/ Acum 1 zi

Președintele raionului Taraclia, șeful Comisiei construcții și un specialist în achiziții publice, vizați într-un dosar de trucare a licitațiilor și abuz de serviciu

/ Acum 1 zi

Peste 4 000 de conducători, sancționați pentru abateri comise în traficul rutier

/ Acum 1 zi

Măsuri speciale de admitere pentru elevii de etnie romă și burse de 1200 de lei lunar

/ Acum 1 zi

Accident la Sângerei. Un motociclist, aflat în stare de ebrietate, s-a izbit într-o mașină de poliție

/ Acum 1 zi

Agenda evenimentelor, luni, 22 iunie

/ Acum 1 zi

Condiții mai bune pentru pacienți la Flocoasa: Oficiul Medicilor de Familie a fost renovat cu sprijinul CNAM

/ Acum 1 zi

În capitală s-a desfășurat marșul „Chișinău Pride 2026”

/ Acum 1 zi

Operațiune comună moldo-română: trei cetățeni din Bangladesh, depistați după trecerea ilegală a Prutului din Republica Moldova în România

/ Acum 1 zi

FOTO // Tineri din șapte țări și profesori americani au vizitat Parlamentul Republicii Moldova în ultima săptămână

/ Acum 1 zi

Meteorologii au emis Cod galben de caniculă pentru centrul și sudul țării

/ Acum 1 zi

FOTO // Igor Grosu, la 10 ani de „DescOperă”: „Cultura și frumusețea locurilor noastre pot aduce oamenii împreună și pot promova Republica Moldova în lume”