Oamenii legii au reținut încă un complice la răpirea ex-judecătorului ucrainean Mykola Chaus
Chişinău, 11 mai. /MOLDPRES/. La finele săptămânii trecute, oamenii legii au mai reținut un complice în cazul răpirii fostului judecător din Ucraina, Mykola Chaus. Bărbatul are vârsta de 30 de ani și a fost reținut la intrarea în țară, comunică MOLDPRES.
Potrivit poliției, ieri, procurorii l-au pus sub învinuire pentru asigurarea și organizarea activității grupului de persoane care nemijlocit au realizat răpirea cetățeanului ucrainean. Astăzi, procurorii PCCOCS urmează să solicite în instanța de judecată aplicarea arestului preventiv.
Potrivit legislației în vigoare, bărbatul riscă închisoare pentru un termen de la 6 la 10 ani.
Ex-judecătorul ucrainean Mykola Chaus a fost răpit de către un grup de persoane înarmate din centrul Chișinăului la data de 3 aprilie curent.
Meteorologii prognozează pentru zilele de odihnă precipitații și cer variabil
O adolescentă de 15 ani, din raionul Telenești, este căutată de polițiști
Poliția de Frontieră recomandă cetățenilor să verifice valabilitatea documentelor înainte de plecarea în UE
FOTO // Un nou contingent de carabinieri a fost detașat în misiunea KFOR
FOTO // Guvernul a investit 22 de milioane de lei pentru modernizarea parcului din Hâncești și curățarea albiei râului Cogâlnic
Măsuri sporite de Paștele Blajinilor. Polițiștii vor fluidiza traficul rutier în zonele aglomerate
Un adolescent de 17 ani a fost găsit decedat în apropierea unei ecluze a râului Răut
Noi tentative de înșelăciune. Escrocii sună și se prezintă drept ofițeri ai SIS
FOTO, VIDEO // Tradiții și incluziune socială. Zeci de copii, alături de deputați și studenți, au participat la o vânătoare de ouă în scuarul Parlamentului
Poliția anunță că procedura de exhumare în cazul Vartic nu implică cheltuieli din partea familiei
FOTO // Ministerul Mediului a populat lacul Costești–Stânca cu 2,5 tone de pește. Acțiunea va deveni o tradiție
Loturi de salată și ceapă verde alterate, distruse după controalele ANSA
Un avocat stagiar din capitală a fost reținut de CNA după ce ar fi cerut 32.000 de euro pentru influențarea unor judecători
Alertă de sezon: ANSP anunță creșterea riscului de mușcături de căpușe în Republica Moldova
FOTO // Ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, întrevedere cu omologul său lituanian, Robertas Kaunas, la Vilnius. Securitatea națională și reziliența instituțională, pe agendă
FOTO // Spectacol emoționant în memoria victimelor foametei din 1946-1947. Actorii trupei „TeatrUngheni” au redat pe scenă istoria tragică a poporului nostru
Speakerul Igor Grosu, despre foametea organizată din anii 1946–1947: „Una dintre cele mai dureroase tragedii din istoria noastră”
Iranul reimpune un „control strict” asupra Strâmtorii Ormuz din cauza blocadei americane
Experții Centrului de Medicină Legală au prelevat probe biologice de la minora din Râșcani. Analizele de laborator, în proces de investigare
Ministrul Energiei, Dorin Junghietu: „Toți consumatorii afectați de deconectările electrice au fost realimentați cu energie prin circuite alternative”
Institutul Mamei și Copilului, despre starea minorei din Râșcani: „Este conștientă, în stare satisfăcătoare și cooperează cu echipa medicală”
Mai multe localități din Nisporeni, Fălești, Hâncești și Ungheni, deconectate de la energia electrică. Ministrul Dorin Junghietu anunță conectarea liniei de 110kV, în regim insularizat
Poliția semnalează imixtiuni în investigarea dispariției adolescentei din Râșcani: „Cazul a ajuns de rezonanță publică fiind bazat pe date eronate”
Moldova își consolidează parteneriatele economice și de securitate la Forumul Diplomatic de la Antalya
Ministra Natalia Plugaru, cu referire la minora dispărută din Râșcani: „Specialiștii din domeniul social vor monitoriza starea copilului pentru a oferi asistență psihologică și suport specializat”
Ministerul Sănătății: „Investigațiile medicale au depistat prezența Tramadolului în probele biologice colectate de la minora din raionul Râșcani”
IGP oferă noi detalii în cazul adolescentei dispărute din Râșcani: „Minora și-a petrecut întreaga zi în compania prietenului său”
MMPS investighează cazul minorei dispărute din Râșcani. Ministra Natalia Plugaru: „Este o familie care era în vizorul asistenței sociale de mai mult timp”
Caz tragic la Dondușeni. Un minor de 15 ani a decedat în urma unei altercații cu un adolescent
Adolescenta din raionul Telenești, găsită de polițiști. IGP: „Este în afara oricărui pericol”