ro

 

Societate
17 Ianuarie, 2026 / 18:09
/ Acum 7 ore

Obligații suplimentare de 3,29 milioane lei identificate în controalele din ianuarie

În urma controalelor finalizate în perioada 2–16 ianuarie 2026, Serviciul Vamal a identificat obligații vamale suplimentare în cuantum total de 3,29 milioane lei, care urmează să fie încasate la bugetul de stat, comunică MOLDPRES.

Potrivit sursei citate, în cadrul acțiunilor de control, au fost constatate mai multe încălcări ale legislației vamale, printre care: beneficierea neîntemeiată a tratamentului tarifar preferențial; nerespectarea destinației finale a mărfurilor importate cu facilități fiscale și vamale; încadrarea tarifară eronată a mărfurilor importate cu aplicarea cuantumului redus al taxelor vamale.

De asemenea, ca urmare a conformării voluntare a trei operatori economici și unei persoane fizice, drepturile de import au fost recalculate, ceea ce va permite încasarea sumelor suplimentare la bugetul de stat.

Serviciul Vamal reamintește persoanelor fizice și juridice să respecte legislația fiscală și vamală, subliniind că, potrivit art. 400 alin. (9) din Codul vamal, operatorii economici care notifică autoritatea despre contravenții înainte de depistarea acestora pot fi exonerați de răspunderea materială, cu condiția achitării integrale a drepturilor de import și penalităților.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Planul național pentru susținerea limbii găgăuze în autonomie, suspus consultărilor publice la Comrat

/ Acum 1 zi

Valută nedeclarată depistată la postul vamal Aeroport. O femeie ar fi încercat să scoată din țară 30 100 de dolari SUA și 3 000 de euro

/ Acum 1 zi

Parteneriat pentru securitate: Moldova și România dezvoltă schimbul de expertiză pentru creșterea rezilienței naționale

/ Acum 1 zi

VIDEO // Un tânăr a fost reținut pentru șantaj și dobândirea ilegală a peste 6 700 de euro

/ Acum 1 zi

ANSP avertizează: risc sporit de rabie din cauza animalelor fără stăpân

/ Acum 1 zi

Profesori din universități au beneficiat de cursuri de limba engleză, pentru a putea preda studenților străini

/ Acum 1 zi

O companie aeriană a lansat curse directe din Chișinău spre o nouă destinație din Europa

/ Acum 1 zi

Incendiu într-un bloc din capitală. Salvatorii au evacuat 27 de persoane

/ Acum 1 zi

VIDEO // Șase ucraineni, prinși ascunși într-un camion la vama Palanca

/ Acum 1 zi

VIDEO // Tâlhărie la Mereni: patru suspecți arestați pentru 30 de zile

/ Acum 1 zi

Ministerele Sănătății din România și Moldova își consolidează parteneriatul bilateral

/ Acum 1 zi

Trafic de influență la Cahul: două persoane reținute de CNA și procurori

/ Acum 1 zi

Finanțarea pentru cercetare și inovare crește în 2026 și depășește jumătate de miliard de lei

/ Acum 1 zi

Academiile de Știință de pe ambele maluri ale Prutului solicită întărirea cooperării academice și culturale