Oficiul Viei și Vinului a semnat un memorandum de colaborare cu Camera de Comerț și Industrie a României
Chişinău, 10 sep. /MOLDPRES/. Reprezentanții Oficiului Național al Viei și Vinului au semnat ieri un memorandum de colaborare cu Camera de Comerț și Industrie a României (CCIR), comunică MOLDPRES.
Documentul are drept scop amplificarea cooperării producătorilor din R. Moldova cu cei din România, promovarea regiunii vitivinicole a Mării Negre și potențarea capitalului vitivinicol al celor două țări.
Prin acest nou parteneriat, Oficiului Național al Viei și Vinului își reiterează interesul în stabilirea de relații de cooperare care servesc interesului comun al ambelor state.
Directorul Oficiului Național al Viei și Vinului, Cristina Frolov, a menționat că țara noastră își dorește creșterea cotei de piață a producției vinicole cu minimum 50% față de anul 2020, iar a numărului de producători prezenți pe piața României - cu minimum 40%.
“În perioada următoare vom demara activități de promovare a brandului de țară Wine of Moldova ca producător de vinuri de calitate, creștere a notorietății acestuia prin acțiuni care vin să confirme excelența vinurilor produse în Republica Moldova. Împreuna cu CCIR ne dorim colaborări cu producătorii din România pentru a promova regiunea vitivinicolă a Mării Negre pe piețe de desfacere cum ar fi China, Japonia și continentul american. Prim promovarea soiurilor autohtone comune, stabilim relații de colaborare între două țări cu o istorie comună”, a relevat Frolov.
Conform surse citate, alături de promovarea pe terțe piețe a regiunii vitivinicole a Mării Negre, semnarea acestui memorandum va permite schimbul de experiență și transferul de informații din domeniul vitivinicol, identificarea noilor oportunități de export, promovarea regiunii oeno-turistice în calitate de traseu turistic comun, contribuind astfel la creșterea segmentului vinificației atât în Republica Moldova, cât și în România.
Datele Oficiului Național al Viei și Vinului arată că, în primele 7 luni ale anului curent, din volumul total al exporturilor, vinurile îmbuteliate constituie 26 886 586 litri, înregistrând o creștere de 10%, cu o valoare de 1 099 881 474 lei, ceea ce constituie cu 32% mai mult față de aceeași perioadă a anului trecut.
Foto: agrobiznes.md
Energocom atenționează privind noi tentative de fraudă: escrocii se prezintă la locuințele cetățenilor drept reprezentanți ai instituției
Strada Albișoara va fi închisă temporar în acest weekend pentru un eveniment sportiv
Republica Moldova pregătește un dosar împotriva Rusiei pentru poluarea Nistrului. Prejudiciul estimat depășește 455 de milioane de lei
DOC // O nouă distincție oficială pentru parada dedicată celor 35 de ani de independență
Mecanismul internațional de Evaluare a Necesităților Post-Dezastru în urma crizei de poluare a râului Nistru, lansat la Chișinău
VIDEO // Descinderi într-un dosar cu tranzacții fictive și scheme de plată a muncitorilor străini. Administratorul unei companii de construcții a fost reținut
Performanță pentru patru absolvenți de liceu: vor susține o singură probă în sesiunea de bacalaureat
VIDEO // Fugar căutat în mai multe dosare penale, prins de poliție și trimis la executarea pedepsei
Ministrul Gheorghe Hajder explică reforma la „Moldsilva”: „Reducerea riscurilor de corupție și o administrare mai eficientă a pădurilor”
DOC // Noi distincții pentru merite în domeniul securității statului
Bacalaureat 2026 // Candidații susțin proba la limba de instruire
Veniturile și cheltuielile CNAM au crescut: mai mulți bani pentru servicii medicale și medicamente compensate
Agenda evenimentelor, vineri, 5 iunie
Explozie la Durlești: patru echipaje de salvatori au intervenit la un bloc aflat în construcție
VIDEO // Poliția atenționează: acumulări de apă pe șoseaua Muncești, iar accesul spre Puhoi este blocat
Ploile abundente au provocat inundații și drumuri blocate în mai multe raioane. Salvatorii au intervenit în 15 situații de urgență
Ungaria restricționează permisele de ședere pentru imigranți
FAO lansează la Hîncești școli de câmp pentru fermieri: legume rezistente la climă și acces pe piață
FOTO // Marta Kos a revenit la Mănăstirea Marta și Maria: „Tradițiile și identitatea culturală sunt prețuite în Uniunea Europeană”
Finala concursului Eurovision 2026 a atras cu 20% mai puțini telespectatori decât anul trecut
Vin ploile. IGSU avertizează: Evitați deplasările și activitățile în aer liber
Facturile la energie vor fi digitalizate în următorii cinci ani: acces în timp real la datele despre consum și costurile energiei
„Made in Moldova” și „Cămara Fest”: weekend cu târguri și produse locale la Chișinău
VIDEO // Naționala feminină a Moldovei a ținut în șah România: 0-0 la Nisporeni
VIDEO // Un mort și patru răniți după ce o barcă de pescuit turcească a fost atacată în Marea Neagră
Zelenski afirmă că răspunsul lui Putin de a respinge o întâlnire arată că liderul de la Kremlin „alege încă războiul”
Naționala Moldovei a remizat cu Bulgaria într-un meci amical disputat la Chișinău
FOTO // Marta Kos s-a întâlnit cu primarii din Republica Moldova: UE va contribui la modernizarea a încă 20 de școli din țară
Cronica ARHIVELOR // Nicolae Iorga, personalitatea care a marcat istoria, cultura și identitatea românească
Peste 1.000 de moldoveni din diasporă s-au înscris la Târgul Online de Cariere