ro

 

Societate
30 Iulie, 2026 / 06:43
/ 11 Martie, 2026

Ofițerii CNA au descins într-un dosar de corupție sistemică, care vizează angajați ai Serviciului Vamal, brokeri și un agent economic

Ofițerii anticorupție desfășoară astăzi percheziții într-un dosar de corupție sistemică. Acțiunile vizează reprezentanți ai Serviciului Vamal, ai unei companii de brokeraj vamal, precum și un agent economic, informează MOLDPRES.

Potrivit Centrului Național Anticorupție (CNA), măsurile urmăresc activitatea pretins ilicită a unui broker vamal, care ar fi cerut și primit de la reprezentantul unui agent economic mijloace financiare ce nu i se cuvin. În schimbul acestora, brokerul ar fi promis influențarea unor angajați ai Serviciului Vamal pentru a facilita validarea declarațiilor vamale în procesul de import a unor produse.

În urma măsurilor speciale de investigație și a acțiunilor de urmărire penală desfășurate, o persoană a fost reținută pentru 72 de ore și urmează a fi plasată în izolatorul de urmărire penală. Alte patru persoane, printre care și angajați ai Serviciului Vamal, urmează să fie cercetate în stare de libertate.

Acțiunile continuă sub conducerea procesuală a procurorilor, în vederea stabilirii tuturor circumstanțelor cazului și identificării tuturor persoanelor implicate.


 
Ultimele Știri
/ Acum 16 ore

Modificări în Concursul „Pedagogul anului”: va fi instituită o categorie distinctă pentru profesorii care predau în limba română în școlile alolingve

/ Acum 16 ore

Ministrul Sănătății, Alexandru Gașnaș: „Efectuăm o examinare tematică a activității Agenției Medicamentului și Dispozitivelor Medicale”

/ Acum 17 ore

Scăldatul în ape nesigure va putea fi restricționat. Guvernul aprobă reguli noi pentru protecția sănătății

/ Acum 17 ore

Noi detalii în dosarul centrului de plasament din Soroca. Patru persoane, puse sub învinuire

/ Acum 17 ore

Tinerii care vor să-și continue studiile în universități vor putea opta pentru șase specialități noi

/ Acum 17 ore

Procurorul Ion Covalciuc renunță la concursul pentru Curtea Supremă de Justiție

/ Acum 17 ore

Tarifele la unele servicii ale ASP au fost ajustate: modificări pentru cetățenii care perfectează pașapoarte sau permise de conducere noi

/ Acum 17 ore

Guvernul a aprobat Programul privind diversitatea biologică pentru perioada 2026–2030

/ Acum 18 ore

Primăriile vor organiza licitațiile pentru salubrizare după un regulament unic

/ Acum 19 ore

FOTO // Ministrul Anatolie Nosatîi, la Praga: „Republica Cehă este un partener de încredere pe care ne putem baza în procesul de dezvoltare a capacităților noastre de apărare”

/ Acum 19 ore

Pompierii au salvat 25 de hectare de grâu din calea flăcărilor, la Telenești

/ Acum 19 ore

Două tâlhării comise cu deosebită cruzime la Ungheni și Telenești. Opt persoane, condamnate la pedepse de până la 20 de ani de închisoare

/ Acum 20 ore

Ajutor de stat pentru companiile implicate în învățământul dual: Guvernul îmbunătățește mecanismul

/ Acum 20 ore

Ziua Constituției Republicii Moldova: Ediția actualizată a Legii Supreme, editată de AIS MOLDPRES, disponibilă la sediul Agenției și la magazinul de articole personalizate din sediul Guvernului