PA a solicitat achitarea co-proprietarului unei rețele de benzinării
Chişinău, 16 sep. /MOLDPRES/. Procuratura Anticorupție a renunțat la învinuirile aduse co-proprietarului rețelei de benzinării ”Vento”, Igor Borș, care acum doi ani fusese reținut, iar ulterior, timp de aproximativ un an - deținut în arest preventiv, comunică MOLDPRES.
Potrivit datelor Procuraturii Generale, procurorii au renunțat la învinuirea adusă inculpatului și au solicitat Judecătoriei Chișinău, sediul Buiucani, achitarea lui, decizia finală urmând a fi luată de magistrați pe 28 septembrie 2020.
Pe 3 martie 2018, Procuratura Anticorupție l-a reținut pe omul de afaceri, care împreună cu alți șase presupuși complici au fost învinuiți de spălare de bani și evaziune fiscală. La baza urmăririi penale a omului de afaceri a stat actul emis în urma unui control fiscal (anulat ulterior de instanța de judecată), pentru perioada de până la venirea co-proprietarului în afacere.
În prezent, acțiunile poliției și ale procurorilor anticorupție care au gestionat acest dosar constituie obiectul unei anchete penale, în curs de desfășurare.
Agenda evenimentelor, marți, 14 octombrie
Vreme frumoasă și fără ploi de Hramul capitalei: prognoza meteo pentru 14 octombrie
Elevii de la Centrul de Excelență în Energetică și Electronică au un nou spațiu modern, dedicat programului de învățământ dual
R. Moldova marchează Ziua Internațională pentru reducerea riscurilor de dezastre cu acțiuni concrete pentru un viitor mai sigur: reziliența începe în comunități
Patru școli din R. Moldova, printre beneficiarii programului „Dăm Click pe România 2025”: calculatoare recondiționate pentru educația digitală
Primele comunități de energie verde din R. Moldova prind viață într-un proiect susținut de Suedia, Norvegia și PNUD
Tentativă de contrabandă cu un milion de țigări: doi bărbați arestați
Toate instituțiile școlare din Chișinău vor fi conectate la agentul termic după vacanța de toamnă
„O cale spre viață”: peste 400 de militari și civili au participat la o acțiune de donare voluntară a sângelui
Iași: Tradiție și dăruire la Hramul Sfintei Parascheva – peste 60.000 de sarmale oferite pelerinilor
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Chișinău – orașul care renaște în fiecare toamnă, cu tradiţii şi obiceiuri de Hram
Organizația Reporteri fără Frontiere deschide un birou la Praga pentru Europa de Est
CEDO condamnă Rusia să plătească Georgiei 253 de milioane de euro pentru consecințele conflictului din 2008
GALERIE FOTO // Sute de oameni la Hramul Chișinăului: tradiție, culoare și bucurie
Fermieri din Corestăuți, Ocniţa vor putea iriga 80 de hectare datorită sprijinului IFAD
Depozitul modern de la Centrul Național de Cercetare și Producere a Semințelor, finalizat: investiție strategică pentru siguranța alimentară a țării
Cristina Gherasimov, la Bruxelles: „Moldova continuă să muncească intens pentru a avansa pe drumul european”
FOTO// Tineri artiști fotografi de pe ambele maluri ale Nistrului participă la proiectul „Generația Zoomer: Nomazii digitali și viitorul lor local”
ANTA clarifică situația transportului rutier spre Leova și inițiază dialog cu părțile implicate
ANSA consolidează competenţele la instruiri internaționale pentru dezvoltarea agriculturii ecologice
Cod galben de înghețuri, anunţat pentru 15–16 octombrie
PAS propune candidatura lui Alexandru Munteanu pentru funcția de prim-ministru al Republicii Moldova
Daniela Gasparikova, PNUD: „Moldova, exemplu de reziliență și reformă, care a transformat crizele în oportunități de dezvoltare”
Orașul Chișinău, la 589 de ani. Capitala sărbătorește Hramul
Universitatea de Stat „Alecu Russo” din Bălți – 80 de ani de excelență academică, științifică și culturală