Până la sfârșitul anului, Primăria capitalei va primi 100 de autobuze noi
Chişinău, 1 iul. /MOLDPRES/. Primăria municipiului Chișinău a semnat astăzi contractul de livrare a 100 de autobuze noi cu compania turco-japoneză ISUZU. Unitățile de transport urmează să ajungă în capitală până la sfârșitul anului, transmite MOLDPRES.
În cadrul ceremoniei de semnare a documentelor, primarul Ion Ceban a subliniat că, în ultimii 30 de ani, autoritățile publice locale nu au mai semnat o tranzacție financiară atât de importantă. „În ultimii 30 de ani, municipalitatea Chișinău nu a mai semnat o tranzacție financiară atât de impunătoare – vorbim despre aproximativ 13 milioane de euro, costul a 100 de autobuze”, a precizat Ceban.
Potrivit lui, semnarea contractului a avut loc după un an de proceduri complicate, dar transparente, care vor face sistemul de transport public mai comod pentru cetățeni. “Îmi doresc să schimb componența întregului parc de autovehicule existent în cadrul Parcului Urban de Autobuze Chișinău. După un an de proceduri complicate, dar transparente, am reușit să semnăm acest contract, care înseamnă modernizarea sistemului de transport public din oraș, adică condiții mai bune de călătorie pentru locuitori ”, a precizat edilul.
La rândul său, reprezentantul companiei ISUZU a mulțumit pentru transparența tenderului la care a participat, subliniind că unitățile de transport produse de companie se ridică la standardele de calitate ale Uniunii Europene. “Compania ISUZU exportă autobuze în 44 de țări, majoritatea dintre ele state ale Uniunii Europene. Am livrat peste 1500 de unități de transport în România, în orașele Sibiu, Constanța și Iași. Avem 92 de autobuze care circulă în Vilnius și 100 de unități în Plovdiv, Bulgaria”, a precizat acesta.
Reprezentantul ISUZU a dat asigurări că, până la sfârșitul anului, cele o sută de autobuze vor fi livrate la Chișinău. Costul unei unități de transport este de 123 de mii de euro. Garanția acestora este de șase ani.
foto: facebook.com/Ion.Ceban.public/photos/
VIDEO // Fostul șef interimar al Procuraturii Căușeni a fost sancționat de CSP pentru abateri manageriale
VIDEO // Doi agenți economici din regiunea transnistreană, cercetați pentru contrabandă cu medicamente de peste 2 milioane de lei
Un nou sistem național antiplagiat va fi aplicat în toate universitățile. MEC elaborează metodologia de implementare
VIDEO // Premierul Alexandru Munteanu, în discuții cu o echipă de jurnaliști internaționali: „Cea mai bună carte de vizită sunt experiențele trăite aici”
Agenția Națională a Arhivelor a digitizat șapte volume ale „Cărții memoriei” care conțin listele a circa 56 mii de basarabeni căzuți în al Doilea Război Mondial
Parlamentul simplifică structura administrației publice și limitează activitățile comerciale ale instituțiilor
Speakerul Igor Grosu a invitat cetățenii la evenimentele de 9 Mai
Două persoane au ajuns la spital după explozia unei butelii de gaz într-o gospodărie din Anenii Noi
Cetățean turc, condamnat la închisoare după ce ar fi folosit acte false pentru a solicita azil în Moldova
DOC // Procedura de autorizare a medicamentelor va fi eficientizată: acces mai rapid la tratamente pentru pacienți
DOC // Președinta Maia Sandu a numit 17 judecători în mai multe instanțe din țară. Decretul a fost publicat în Monitorul Oficial
Agenda evenimentelor, joi, 7 mai
Vreme frumoasă, fără precipitații și maxime de până la 27 de grade Celsius, prognozate pentru joi
Peste 500 de elevi din clasele liceale au vizitat 20 de companii pentru a descoperi meseriile viitorului
Discursul Președintei Republicii Moldova, Maia Sandu, la conferința de presă comună cu Înalta Reprezentantă a Uniunii Europene pentru afaceri externe și politică de securitate, Vicepreședinta Comisiei Europene, Kaja Kallas
Forțele ruse au lansat în timpul nopții peste 850 de drone în Ucraina, în ciuda armistițiului anunțat de Kremlin
Emiratele Arabe Unite au fost atacate din nou de Iran cu rachete și drone
Un bărbat a suferit arsuri în urma unui incendiu izbucnit la un depozit din Sângera
Dronă detectată în spațiul aerian al Republicii Moldova. Autoritățile au închis temporar traficul aerian în sudul țării
Cronica ARHIVELOR // Ștefan Petrache, imagini rare din debutul artistului alături de legendara formație Noroc
VIDEO // Președinta Maia Sandu salută vizita la Chișinău a vicepreședintei Comisiei Europene, Kaja Kallas, în ajunul Zilei Europei: „Ne dorim să fim parte din acest proiect de pace”
VIDEO // Un bărbat din Căușeni a fost condamnat la 12 ani de închisoare pentru introducerea a 80 kg de hașiș în Republica Moldova
Încasările din impozitul pentru chiria imobilelor a crescut cu 28 la sută în patru luni din anul curent
Kaja Kallas, la Chișinău: „Societatea civilă are un rol esențial în consolidarea democrației”
Vicepremierul Eugeniu Osmochescu, în discuții cu delegația COELA: „Aderarea la UE rămâne obiectivul strategic și principalul motor al reformelor economice”
Restricții de circulație în PMAN în contextul desfășurării evenimentelor dedicate Zilei Europei
Un fost parlamentar și fratele său vor fi judecați pentru avere nejustificată de aproape 2,9 milioane de lei
DOC // Publicat în Monitorul Oficial: fermierii vor beneficia de compensarea parțială a accizei la motorină
Donald Trump amână majorarea tarifelor pentru automobilele din UE până în iulie
Legislativul a desemnat un nou membru al Consiliului de Administrație al ANRE