ro

 

Societate
15 August, 2026 / 03:24
/ 09 August, 2023

Până pe 11 august, USMF „Nicolae Testemițanu” organizează sesiunea suplimentară de admitere

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 9 aug. /MOLDPRES/. Până pe 11 august curent, Universitatea de Stat de Medicină și Farmacie (USMF) „Nicolae Testemițanu” organizează sesiunea suplimentară de admitere în anul universitar 2023-2024, pentru locurile neacoperite la studii în bază de contract, informează MOLDPRES.

Astfel, sunt disponibile 51 de locuri la studii superioare de licență și integrate, dintre care opt la programul Farmacie, șase locuri la Optometrie, 19 locuri la Sănătate publică, cinci locuri la Asistență medicală generală și 13 – la Tehnologie radiologică.

Totodată, se anunță sesiunea suplimentară de admitere la studii superioare de master (ciclul II). În total, sunt disponibile nouă locuri în bază de contract: trei la programul Nutriție umană și șase la Sănătate mintală publică.

Candidații care nu au promovat concursul final și ale căror acte în original sunt depuse la Comisia de admitere se pot înscrie în concurs în sesiunea suplimentară, pentru aceasta fiind necesară completarea unei cereri suplimentare.

La sesiunea suplimentară pot prezenta originalele actelor și candidații care nu au participat inițial la concurs în cadrul sesiunii de bază de admitere. 

Comisia de admitere activează în Blocul didactic central (bd. Ştefan cel Mare şi Sfânt, 165), de luni până vineri, între orele 9:00 şi 16:30, pauză – 12:00-13:00. 

Rezultatele sesiunii suplimentare de admitere vor fi făcute publice la 12 august curent, pe site-ul universității. 

Foto: USMF „Nicolae Testemițanu”


 
Ultimele Știri
/ Acum 16 ore

Comunitatea evreiască din Republica Moldova are un nou Prim-Rabin

/ Acum 17 ore

Pompierii moldoveni intervin pentru stingerea unui incendiu forestier de proporții în Grecia

/ Acum 17 ore

VIDEO // Absolvenții cu certificat ASGP pot alege din peste 50 de meserii pentru formare profesională

/ Acum 18 ore

FOTO // Zeci de primari și reprezentanți ai autorităților locale au discutat la Bălți despre oportunitățile pentru tineri

/ Acum 19 ore

Începe Postul Adormirii Maicii Domnului

/ Acum 1 zi

Agenda evenimentelor, vineri, 14 august

/ Acum 1 zi

CNAM a transferat în avans peste un miliard de lei pentru serviciile medicale oferite cetățenilor în luna august

/ Acum 1 zi

VIDEO // Seceta scade nivelul apei la Stânca-Costești. Barajul este reabilitat în proporție de 80%

/ Acum 1 zi

IGP semnalează noi cazuri de escrocherii. O femeie din Bălți a transmis necunoscuților 950 000 de lei și 15 000 de euro

/ Acum 1 zi

Spitalul raional Ungheni va primi cu sprijinul Japoniei un microscop chirurgical oftalmologic

/ Acum 1 zi

Accident în lanț pe bulevardul Dacia din capitală. Două persoane au fost transportate la spital

/ Acum 1 zi

Ministrul Alexandru Gasnaș, întrevedere cu ambasadorul Cristian-Leon Țurcanu: „România este unul dintre cei mai apropiați parteneri ai R. Moldova, inclusiv în modernizarea sistemului de sănătate”

/ Acum 1 zi

Ministra Finanțelor: „Politica fiscală pentru anul 2027 nu își propune impozitarea moștenirilor primite de cetățenii R. Moldova, inclusiv de cei aflați în diaspora”

/ Acum 1 zi

VIDEO // Percheziții în raionul Drochia. Patru bărbați, documentați pentru deținerea ilegală a armelor și munițiilor