VIDEO // Patru grupări criminale destructurate și milioane de țigarete confiscate: bilanțul Serviciului Vamal în domeniul combaterii traficului ilicit cu produse de tutun
În prima jumătate a anului 2026, Serviciul Vamal a documentat activitatea a patru grupări criminale specializate în traficul ilicit cu produse din tutun și a prevenit scoaterea ilegală din țară a milioane de țigarete, informează MOLDPRES.
Potrivit instituției, doar în primele șase luni ale anului 2026, Direcția urmărire penală a Serviciului Vamal a pornit două cauze penale ce vizează traficul ilicit cu produse din tutun, fiind documentată activitatea a patru grupări criminale și stabilită identitatea a peste 15 persoane implicate.
În aceeași perioadă au fost contracarate multiple tentative de scoatere ilegală din țară a produselor din tutun, inclusiv o tentativă de transport ilicit a peste 5,5 milioane de țigarete, precum și o operațiune comună desfășurată împreună cu autoritățile din România, soldată cu depistarea a 550.000 de țigarete.
Totodată, în posturile vamale de frontieră au fost contracarate 47 de tentative de transport ilicit al produselor din tutun, iar alte 5 cazuri au fost documentate de echipele mobile ale Serviciului Vamal.
Serviciului Vamala menționat că această evoluție este susținută și de indicatorii independenți privind piața ilegală a țigaretelor din România. Potrivit studiilor realizate de Novel Research, ponderea produselor identificate, conform metodologiei proprii a companiei, ca având proveniență din Republica Moldova pe piața ilegală din România a scăzut de la 23,8% în noiembrie 2025 la 18,3% în februarie 2026 și ulterior la 15,1% în mai 2026, ceea ce reprezintă o diminuare cumulată de 8,7 puncte procentuale în doar două evaluări consecutive.
SATUL EUROPEAN // Drum reabilitat, canalizare și condiții mai bune pentru copii în comuna Țipala
R. Moldova, printre cei mai buni la matematică: cinci distincții obținute la Olimpiada Internațională din China
VIDEO // Gheorghe Hajder: Nivelul apei în Nistru este mai redus, dar alimentarea populației nu este pusă în pericol
FOTO // 20 de tineri au devenit ambasadori ai protecției Nistrului în cadrul școlii de vară desfăşurată la Tudora, Ştefan Vodă
VIDEO // Alte 27 de primării au votat pentru amalgamarea voluntară. Alexei Buzu: „Fiecare comunitate își decide viitorul cu responsabilitate, curaj și încredere”
VIDEO // Rețeaua modernă de apeduct din Leova va alimenta cu apă și localități din raionul Hâncești
FOTO // Sensul giratoriu de la Ciorescu intră în etapa finală a lucrărilor
Antreprenorii vor accesa mai rapid finanțarea printr-o nouă platformă digitală
Peste 210 mii de euro pentru IMM-uri și patru investiții majore au impulsionat dezvoltarea economică în nordul țării
Doi tineri au fost condamnați după ce au furat 18 300 de euro, 1 300 de dolari și bijuterii dintr-o locuință
Peste 70 de pacienți au beneficiat în iunie de intervenții complexe cu consumabile finanțate de CNAM
FOTO // Trei localități din raionul Ialoveni vor beneficia de un sistem modern de alimentare cu apă
Escrocheriile telefonice fac noi victime. Prejudiciul depășește două milioane de lei
Start admitere în învățământul profesional tehnic: peste 12 mii de locuri bugetare oferite în 79 de instituții
Vasile Tofan: „Sprijinul financiar oferit primăriilor amalgamate - 3000 de lei pentru fiecare locuitor - va fi alocat conform angajamentelor asumate”
Premierul desemnat propune o nouă viziune pentru valorificarea bunurilor aflate în proprietatea statului: „Un bun public care stă în ruină timp de 30 de ani este un abuz împotriva poporului”
VIDEO // Un tânăr din capitală, reținut pentru distribuirea substanțelor stupefiante prin Telegram
VIDEO // Autoritățile vor elabora un nou concept al politicii fiscale. Vasile Tofan: „Vom propune o reformă care va plasa accentele unde este necesar”
Cronica ARHIVELOR // Vasile Brescanu, actorul care a marcat cinematografia moldovenească
Procuratura oferă noi detalii despre cazul tânărului agresat la Râșcani
Vasile Tofan: „Suntem recunoscători României pentru sprijinul constant acordat parcursului european al Republicii Moldova”
Igor Grosu: „Guvernul Tofan va primi votul Parlamentului și va trece imediat la muncă”
R. Moldova își propune să deschidă toate capitolele de negociere cu UE în următoarele șase luni. Cristina Gherasimov: „Toate instituțiile statului lucrează la capacitate maximă”
Energocom: prețul gazelor naturale tranzacționate pe bursa europeană continuă să crească
Ambasadorul R. Moldova la Moscova, Lilian Darii, convocat la Ministerul rus de Externe
În ultimele 24 de ore, nu au fost înregistrate fraude telefonice
Reforma justiției trebuie să continue. Vasile Tofan: „Trebuie să tăiem cancerul corupției din justiție”
Mihai Isac: Programul Guvernului Tofan pune accent pe beneficiile integrării europene: „Apropierea de UE trebuie să fie simțită în veniturile oamenilor”
Întrevederea Președintei Republicii Moldova cu primarii din autonomia găgăuză
Emil Ceban își încheie mandatul de ministru al Sănătății: „Atât cât a depins de mine, am încercat să nu uit niciodată că de fiecare hotărâre depinde sănătatea unui pacient”