Pe 17 noiembrie este marcată Ziua internaţională a studenților
Chişinău, 17 nov. /MOLDPRES/. Tineri din toată lumea marchează pe 17 noiembrie Ziua internaţională a studenților. Cu acest prilej, în centrele universitare, inclusiv din ţara noastră, sunt organizate mai multe activităţi care să atenţioneze asupra problemelor studenţilor, transmite MOLDPRES.
În contextul evenimentului, Anatolie Topală, ministru al Educaţiei şi Cercetării, a adresat un mesaj de felicitare în care se arată că „Ziua internațională a studenților este un prilej de a vă aminti că sunteți privilegiații timpului, deoarece aveți înainte calea îndelungată a cunoașterii, iar cunoașterea înseamnă putere, libertate în acțiuni și în gândire”.
„Este recunoscut și apreciat rolul vostru în societate. Sunteți forța progresivă care a declanșat numeroase schimbări în istorie, luptând pentru libertate, democrație și alte valori fundamentale ale umanității. În același timp, din cei mai buni studenți se nasc cei mai buni profesori, mentori, lideri, cei care conduc masele”, a menţionat Topală.
Potrivit ministrului de resort, perioada studenției este dedicată studiului, iar după studiu, urmează creația, care, în aproape toate cazurile și în toate domeniile de formare profesională, începe cu cercetarea. „Dragi studenți, așa cum dintotdeauna ați fost cei care ați declanșat numeroase schimbări și ați transformat radical societatea, vă îndemn și în prezent să dați țării ce aveți mai bun”, a rezumat oficialul.
În prezent, în Republica Moldova activează peste 30 de instituţii de învăţământ superior, de stat şi private, la Chişinău, Bălţi, Cahul, Taraclia şi Comrat. Câteva dintre universitățile din țara noastră sunt incluse cu regularitate în topuri mondiale de calitate. Bunăoară, raportul Webometrics cercetează 24 mii de instituții superioare de învățământ superior din întreaga lume, dintre care 27 au fost universități din Republica Moldova. Aceste universităţi au fost evaluate după metoda de predare, cadre didactice, baza științifico-tehnică, performanțele obținute de studenți. Astfel, conform studiului, cele mai solicitate universități din Republica Moldova sunt Universitatea Tehnică din Moldova, Universitatea de Stat din Republica Moldova, Universitatea Pedagogică de Stat „Ion Creangă”, Academia de Studii Economice din Moldova, Universitatea de Stat de Medicină și Farmacie „Nicolae Testemițanu”, Universitatea Liberă Internațională din Moldova, Universitatea Agrară de Stat din Moldova, Universitatea de Stat „Alecu Russo” din Bălți, Universitatea de Stat din Cahul.
Ziua de 17 noiembrie a fost declarată oficial Ziua internaţională a studenţilor în anul 1941, de către Consiliul Internaţional al Studenţilor, pentru a comemora evenimentele din 1939, desfășurate la Praga. Încă din anul 1939, ocupanţii nazişti din Cehoslovacia au suprimat, în Praga, o demonstraţie a studenţilor de la Facultatea de Medicină de la Universitatea Charles, ce marca momentul creării unei Republici Cehoslovace independente. În urma suprimării demonstraţiilor, nouă studenţi au murit, iar peste 1.200 au fost trimişi în lagăre de concentrare.
Foto: MEC
O autospecială a derapat și a ajuns în șanț, la intrarea în satul Sirota. Două persoane au suferit traumatisme
În capitală, peste 270 de persoane s-au adresat la medic după ce au căzut din cauza poleiului de pe străzi
MEC: Instituțiile de învățământ vor decide dacă elevii vor veni luni la lecții
VIDEO // Traficul rutier se desfășoară în condiții de polei și ceață
Șoferii sunt avertizați asupra riscului major de accidente din cauza poleiului pe traseele din țară
FOTO // Condiții meteo nefavorabile: cinci accidente rutiere în raionul Orhei
Atenționare pentru pietoni și șoferi: polei pe străzi și trotuare. Cetățenii sunt îndemnați să rămână acasă dacă nu au o urgență
Un accident rutier a fost înregistrat din cauza poleiului și al neechipării corespunzătoare a unui autovehicul
Circulație rutieră îngreunată pe traseele M-1 și M-2, în zona localității Ulmu
Cetățenii sunt avertizați asupra riscurilor gheții formate pe drumuri și trotuare
Ceață densă pe mai multe drumuri naționale. Șoferii sunt îndemnați să circule cu prudență
Escrocherie telefonică: o persoană a fost înșelată cu circa 100.000 de lei
VIDEO // Alexandru Munteanu: „Reforma administrației publice locale vizează servicii mai bune și primării mai puternice”
Funcționari din Fălești și Sângerei, instruiți în domeniul integrității și prevenirii corupției
Defecțiuni pe linii electrice, cauzate de condițiile meteo: mai mulți consumatori au rămas fără lumină
Noi oportunități pentru moldovenii din diasporă: au fost lansate șase profile investiționale destinate celor care vor să investească în țară
MAIA atenționează: din 8 februarie, Franța impune noi condiții pentru importul produselor agroalimentare
Autostrada Unirii: au fost depuse opt oferte pentru proiectarea și execuția ultimului tronson, care ajunge până în Republica Moldova
Orașul București ar putea avea un spațiu public cu numele „Piața Ilie Ilaşcu”
CNAM a efectuat transferul pentru salariile medicilor rezidenți
Numărul copiilor cu fracturi este în creștere. Sfaturile medicului
Absolvenții școlilor de artă vor primi certificate recunoscute la nivel național
Președintele Poloniei, după întrevederea cu Maia Sandu: „Polonia a susținut constant Republica Moldova, iar acest lucru nu se va schimba”
Republica Moldova înregistrează o creștere constantă a numărului de locuri de muncă în sectorul energiilor regenerabile
A văzut lumina zilei în ambulanță. Un băiat perfect sănătos s-a născut în drum spre spital
Peste 370 de persoane au ajuns la urgență într-o singură zi în capitală din cauza condițiilor meteo nefavorabile
MAIA: Suspendarea temporară a importurilor de carne de pasăre din Ucraina nu înseamnă neapărat un deficit pe piață
Avocatul Poporului investighează posibile cazuri de hărțuire și violență în urma decesului militarului de la Florești
VIDEO // Președinta Maia Sandu: „Polonia are o voce puternică și credibilă în Europa, iar Republica Moldova este pe deplin angajată pe acest drum”
Săptămâna internațională de prevenire a cancerului de col uterin, lansată la Chișinău