ro

 

Societate
13 Mai, 2026 / 23:37
/ 02 August, 2023

Pe teritoriul S.A. „Termoelectrica” poluarea cu produse petroliere depășește cu cca 70 de ori normele admise

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 2 aug. /MOLDPRES/. Inspectoratul pentru Protecția Mediului (IPM) s-a autosesizat și a anunțat astăzi că a investigat cazul presupusei îngropări de păcură pe teritoriul S.A. „Termoelectrica”.  Astfel, potrivit probelor prelevate, s-a constatat că nivelul de conținut al produselor petroliere în probele examinate depășește cu aproximativ 66 de ori valoarea concentrației maxim admisibile stabilită, transmite MOLDPRES.

Conform raportului de testare a probelor de sol, din data de 28 iulie 2023, emis de Laboratorul pentru calitatea solului, s-a constatat că nivelul de conținut al produselor petroliere în probele examinate depășește cu aproximativ 66 de ori valoarea concentrației maxim admisibile stabilită, fiind de 6657,0 și 6567,2 mg/kg de produs petrolier. “Prejudiciul cauzat resurselor de sol a fost evaluat și va fi achitat de către S.A. „Termoelectrica” în conformitate cu legea”, explică IPM.

De asemenea, S.A. „Termoelectrica” a încălcat prevederile legii privind protecția mediului înconjurător și Codului funciar al Republicii Moldova. În acest sens, răspunderea pentru acțiunile ilegale este reglementată de Codul contravențional. Organele pentru protecția mediului vor întocmi procese verbale atât pentru întreprindere, cât și pentru persoanele cu funcții de răspundere din cadrul acesteia.

În urma controlului, întreprinderii S.A. „Termoelectrica” i-au fost impuse mai multe prescripții obligatorii, printre care și măsurile operative pentru înlăturarea cauzei poluării solului. S-a stabilit un termen de 30 de zile lucrătoare pentru realizarea acestor măsuri, care includ colectarea și/sau depozitarea sigură a solului contaminat, până la predarea acestuia către un agent economic specializat în decontaminarea componentelor de mediu cu substanțe chimice-petroliere.

Recent, în spațiul public au fost difuzate imagini video precum că Termoelectrica ar fi îngropat păcură de proastă calitate. Ca rezultat, întreprinderea a anunțat că în acest caz va fi efectuată o anchetă internă pentru a stabili toate circumstanțele incidentului și ulterior va publica rezultatele.

Foto: IPM


 
Ultimele Știri
/ Acum 12 ore

Franța va acorda Moldovei peste 56 de milioane de euro pentru modernizarea sistemelor de irigații de la Călinești și Criulenii de Sus

/ Acum 12 ore

Premierul Alexandru Munteanu, despre cazul minorului decedat la unitatea militară din Cahul: „Avem nevoie de adevăr și responsabilitate”

/ Acum 12 ore

Blocurile noi vor trebui să fie dotate obligatoriu cu infrastructură pentru fibră optică

/ Acum 12 ore

Permisele de conducere emise în Republica Moldova vor fi recunoscute în Irlanda

/ Acum 12 ore

Dosar de corupție la Spitalul raional din Florești. Ministrul Sănătății, Emil Ceban: „Astfel de practici nu fac față instituției”

/ Acum 13 ore

VIDEO // Organele de forță au reținut al 18-lea membru al unei rețele de organizare a migrației ilegale

/ Acum 14 ore

Republica Moldova ar putea avea un sistem unic de plăți și taxe de mediu. Autoritățile propun taxă pe carbon și taxe pentru plasticul de unică folosință

/ Acum 14 ore

Ploile și vântul puternic au provocat intervenții ale salvatorilor în Chișinău și Cantemir

/ Acum 15 ore

Agenda evenimentelor, miercuri,13 mai

/ Acum 1 zi

Temperaturile scad simțitor miercuri, iar ploile nu contenesc

/ Acum 1 zi

Peste 8 mii de persoane au fost angajate în câmpul muncii de la începutul anului, cu sprijinul ANOFM

/ Acum 1 zi

Circulația troleibuzelor și autobuzelor din capitală, afectată de ploaia puternică

/ Acum 1 zi

Judecătoarea Natalia Mămăligă a promovat reevaluarea. CSM a acceptat raportul Comisiei

/ Acum 1 zi

Noi magistrați în sistem. 17 judecători au depus jurământul în cadrul ședinței CSM