ro

 

Societate
03 Iunie, 2026 / 12:07
/ 22 Septembrie, 2022

Pedagogii din capitală vor fi premiați cu ocazia Zilei profesionale a lucrătorului din învățământ

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 22 sep. /MOLDPRES/. Peste 100 de pedagogi din capitală vor fi premiați în cadrul sărbătorii organizate cu ocazia Zilei profesionale a lucrătorului din învățământ, marcată anul la data de 5 octombrie, transmite MOLDPRES.

Solicitat de agenție, șeful adjunct al Direcției generale educație, tineret și sport a municipiului Chișinău, Andrei Pavaloi, a specificat că trei persoane vor primi titlul de „Pedagogul anului", locul I, II și III. Acestea vor beneficia și de un premiu bănesc.

„Totodată, peste 100 de cadre didactice vor fi decernate cu diplome pentru performanțele obținute în anul de studii 2021-2022. În prezent, planificăm evenimentul ce urmează a fi organizat cu ocazia sărbătorii. Pentru desfășurarea acestuia, în anul curent, au fost alocați circa 200 de mii de lei (aproximativ 10 mii de euro)”, a spus Andrei Pavaloi.

În instituțiile de învățământ din municipiul Chișinău activează peste 10 mii de cadre didactice.

Ziua internațională a lucrătorului din învățământ este marcată anual la 5 octombrie și a fost instituită în anul 1994 de către Organizația Națiunilor Unite pentru Educație, Știință și Cultură (UNESCO). 

Foto: facebook.com


 
Ultimele Știri
/ Acum 21 ore

Peste 14 mii de persoane au solicitat ambulanța în ultima săptămână

/ Acum 21 ore

Sute de doze de vaccin antimeningococic au fost administrate copiilor în luna mai. Ministerul Sănătății îndeamnă părinții să vaccineze copiii

/ Acum 22 ore

Cronica ARHIVELOR // Primele alegeri democratice: locuitorii R. Moldova surprinși în imagini de arhivă din 1990

/ Acum 1 zi

ANSP: pliculețele cu nicotină sunt interzise pe piața din Republica Moldova

/ Acum 1 zi

Circulația rutieră este blocată în zona podului Negrești din raionul Strășeni

/ Acum 1 zi

Peste 4.800 de încălcări rutiere, documentate de polițiști în weekend. Aproape 90 de șoferi au fost prinși băuți la volan

/ Acum 1 zi

FOTO // Polițiștii de la „Fulger” au participat la un exercițiu internațional desfășurat în România

/ Acum 1 zi

Cronica ARHIVELOR // Constantin Stere, intelectualul care a influențat destinul Basarabiei

/ Acum 1 zi

Din luna iunie, copiii și tinerii cu diabet vor primi gratuit senzori pentru monitorizarea glicemiei

/ Acum 1 zi

Au început examenele de bacalaureat. Peste 3.100 de absolvenți susțin proba de BAC la Limba și literatura română pentru alolingvi

/ Acum 1 zi

În atenția transportatorilor și călătorilor: circulația pe Podul Prieteniei Giurgiu–Ruse va fi restricționată temporar în perioada 4-5 iunie

/ Acum 1 zi

La mulți ani, Italia! Drapelul italian, proiectat pe Muzeul Național de Istorie

/ Acum 1 zi

Un biciclist a fost lovit mortal în apropiere de Nicoreni, Drochia

/ Acum 1 zi

Alertă de călătorie în Japonia în contextul apropierii furtunii tropicale „Taifunul nr. 6”