ro

 

Societate
03 Aprilie, 2026 / 01:09
/ 17 Februarie, 2022

Persoanele vaccinate cu Janssen, care și-au administrat boosterul, trebuie să descarce repetat certificatul COVID

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 17 feb. /MOLDPRES/. Cetățenii care și-au administrat doza booster, având schema primară cu vaccinul Janssen, trebuie să descarce repetat certificatul COVID, comunică MOLDPRES.

Potrivit datelor Ministerului Sănătății, persoanele care și-au administrat doza booster, având schema primară cu vaccinul Janssen (Johnson & Johnson), trebuie să descarce repetat certificatul. Deținătorii certificatelor COVID vor obține, astfel, varianta modificată și acceptată de autoritățile UE.

La finele lunii decembrie 2021, Comisia Europeană a adaptat normele de codificare a dozelor de rapel în certificatele de vaccinare pentru a se asigura că poate fi făcută diferența dintre certificatele de vaccinare care atestă finalizarea seriei primare și certificatele de vaccinare emise în urma administrării unei doze de rapel.

Până astăzi, în Republica Moldova au fost administrate 2018036 doze de vaccin împotriva COVID-19.

Foto: MS


 
Ultimele Știri
/ Acum 13 ore

Premierul Alexandru Munteanu, în vizită la Dîngeni, Ocnița: „Continuăm să investim în proiecte care contează pentru oameni”

/ Acum 13 ore

Costul unei consultații la medicul de familie a ajuns la 360 de lei în 2025

/ Acum 13 ore

VIDEO // Dosarul de contrabandă cu droguri din Kazahstan va ajunge pe masa magistraților

/ Acum 13 ore

Noi măsuri de securitate: SPPS se conectează la rețeaua europeană

/ Acum 14 ore

Președinta Maia Sandu, de Ziua Mondială de Conștientizare a Autismului: „Când oferim înțelegere și sprijin, oricine își poate găsi locul”

/ Acum 14 ore

Peste 500 de copii au fost evaluați pentru autism într-un an

/ Acum 14 ore

Geniștii militari au neutralizat mai multe obiecte explozive, inclusiv o încărcătură de dronă

/ Acum 15 ore

Ministerul Mediului impune reguli mai stricte pentru gestionarea poluanților organici periculoși

/ Acum 15 ore

FOTO, VIDEO // Operațiunea regională „NELSON-2026”. Peste 10 milioane de lei scoși din circuitul ilicit

/ Acum 15 ore

În instituțiile de învățământ din UTA Găgăuzia vor fi deschise cabinete-model de limbă română

/ Acum 15 ore

Inspectorii de mediu au ridicat zeci de metri de plase ilegale în timpul unei razii nocturne pe Nistru

/ Acum 15 ore

Avocatul Poporului îndeamnă autoritățile de resort să îmbunătățească serviciile pentru persoanele cu autism

/ Acum 16 ore

Atenție, șoferi! Pe traseele din țară se circulă în condiții de ceață

/ Acum 1 zi

CA anunță concurs pentru funcția vacantă din Consiliul de supraveghere al „Teleradio-Moldova”