ro

 

Societate
26 Martie, 2026 / 09:54
/ 21 Octombrie, 2025

Peste 13 mii de persoane au solicitat ambulanța în ultima săptămână

În ultima săptămână, echipele de asistență medicală urgentă au efectuat peste 13 303 solicitări. Din numărul total de pacienți, 5 816 au fost copii, transmite MOLDPRES.

Potrivit Centrului Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească, pe parcursul săptămânii ambulanța a fost solicitată pentru pacienți cu următoarele urgențe: 3 466 de cazuri cardiovasculare, inclusiv 75 cu sindrom coronarian acut; 1 925 de cazuri neurologice, inclusiv 234 de accidente vasculare cerebrale; 1 374 de cazuri respiratorii; 1 292 de cazuri traumatologice; 149 de cazuri infecțioase.

Tot săptămâna trecută, medicii de pe ambulanță au intervenit la 42 de accidente rutiere, în urma cărora au avut de suferit 50 de persoane. După acordarea asistenței medicale urgente prespitalicești, 37 de pacienți, dintre care 31 de adulți și șase copii, au fost transportați la spital.

În aceeași perioadă, au fost recepționate 58 de apeluri pentru persoane cu urgențe generate de agenți fizici, chimici și de mediu, printre care 31 de mușcături de animale/înțepături de insecte și 24 de combustii.

De asemenea, au fost înregistrate 52 de solicitări pe motivul urgențelor toxice, printre care 19 cauzate de medicamente, 11 de consumul de alcool, șase intoxicații de altă geneză și patru cu monoxid de carbon.

Disclaimer: Dacă vrei să fii mereu la curent cu legislația în vigoare, cu modificările recente și cu tot ceea ce influențează viața noastră de zi cu zi, abonează-te la „Monitorul Oficial” — sursa ta sigură de informații juridice și oficiale.



 

 


 
Ultimele Știri
/ Acum 20 ore

Veteranii, angajați în câmpul muncii, vor avea acces la tratamente sanatoriale

/ Acum 20 ore

Uniunea Europeană extinde asistența pentru gestionarea poluării pe râul Nistru prin mobilizarea unor noi resurse

/ Acum 20 ore

Statul va investi peste 31 milioane de lei în dezvoltarea orașului Telenești

/ Acum 21 ore

Peste 30 de focare de vegetație, lichidate de pompieri. IGSU îndeamnă cetățenii să evite aprinderea deșeurilor

/ Acum 21 ore

Prejudiciu de 90 de mii de lei în urma unui caz de braconaj piscicol pe lacul Costești–Stânca

/ Acum 21 ore

Descinderi CNA în nordul și centrul țării. Zece persoane, reținute în dosare ce vizează scheme de colectare a mijloacelor financiare ilicite de la transportatori

/ Acum 22 ore

Indemnizațiile zilnice pentru copiii aflați în servicii de plasament vor fi indexate din 1 aprilie

/ Acum 22 ore

Dosarul „Frauda bancară”: Vladimir Plahotniuc urmează să susțină un discurs la etapa dezbaterilor judiciare

/ Acum 23 ore

VIDEO // Peste 10 tone de fructe uscate cu mucegai, blocate de ANSA la frontieră

/ Acum 23 ore

Guvernul indexează normele de cheltuieli pentru întreținerea persoanelor cazate în instituțiile sociale

/ Acum 23 ore

ANSA: Cauza morții păsărilor din Pohrebea a fost virusul gripei aviare

/ Acum 23 ore

Aprobat de Guvern: din 1 aprilie, pensiile vor fi indexate cu 6,8 la sută și majorate cu o sumă fixă de peste 50 de lei

/ Acum 23 ore

FOTO // Președinta Maia Sandu, vizită la Ungheni. Oficialul s-a întâlnit cu tinerii și a evaluat avansarea lucrărilor la Podul de Flori

/ Acum 23 ore

VIDEO // Peste 650 de permise de conducere au fost anulate după fraude la examenele auto. Rezultatele anchetei ASP privind fraudele din sistem