ro

 

Societate
21 Aprilie, 2026 / 02:09
/ 30 Decembrie, 2021

Peste 130 de muncitori și 90 de utilaje au lucrat noaptea trecută la deszăpezirea drumurilor

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 30 dec. /MOLDPRES/. Pe parcursul nopții trecute, 133 de muncitori și 92 de utilaje speciale au fost implicate în procesul de patrulare, deszăpezire și combatere a lunecușului pe traseele din țară, comunică MOLDPRES.

Potrivit datelor Administrației de Stat a Drumurilor, drumarii au presărat peste 739 tone de material antiderapant. În prezent, accesibilitatea infrastructurii rutiere este asigurată în condiții de iarnă pe toată rețeaua de drumuri naționale.

În context, Administrația de Stat a Drumurilor atenționează conducătorii auto să se conformeze prevederilor Regulamentului Circulației Rutiere privind echiparea autovehiculelor cu pneuri corespunzătoare și adaptarea regimului de viteză la condiţiile de circulație pe timp de iarnă.

În cazul dificultăților în trafic, pentru a solicita intervenția drumarilor, participanții la trafic pot apela la numerele: 22-55-30; 74-89-61; 060 477 117.

Foto: ASD


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Specialiștii recomandă cetățenilor să evite procurarea florilor din plastic pentru vizita la cimitir de Paștele Blajinilor

/ Acum 1 zi

De Paștele Blajinilor, în capitală va fi asigurat transport gratuit spre cimitirul „Sfântul Lazăr”

/ Acum 1 zi

Creștinii ortodocși sărbătoresc Paștele Blajinilor

/ Acum 2 zile

Premierul Alexandru Munteanu, despre foametea organizată din anii 1946–1947: „Oamenii au îndurat pierderi greu de imaginat, iar multe familii nu și-au mai revenit niciodată”

/ Acum 2 zile

FOTO // Învingătorii Olimpiadei Republicane la Limba și literatura română au fost premiați în cadrul unei ceremonii festive

/ Acum 2 zile

FOTO // Ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, întrevedere cu omologul său lituanian, Robertas Kaunas, la Vilnius. Securitatea națională și reziliența instituțională, pe agendă

/ Acum 2 zile

Speakerul Igor Grosu, despre foametea organizată din anii 1946–1947: „Una dintre cele mai dureroase tragedii din istoria noastră”

/ Acum 2 zile

Experții Centrului de Medicină Legală au prelevat probe biologice de la minora din Râșcani. Analizele de laborator, în proces de investigare

/ Acum 2 zile

Institutul Mamei și Copilului, despre starea minorei din Râșcani: „Este conștientă, în stare satisfăcătoare și cooperează cu echipa medicală”

/ Acum 2 zile

Poliția semnalează imixtiuni în investigarea dispariției adolescentei din Râșcani: „Cazul a ajuns de rezonanță publică fiind bazat pe date eronate”

/ Acum 2 zile

Ministra Natalia Plugaru, cu referire la minora dispărută din Râșcani: „Specialiștii din domeniul social vor monitoriza starea copilului pentru a oferi asistență psihologică și suport specializat”

/ Acum 2 zile

Ministerul Sănătății: „Investigațiile medicale au depistat prezența Tramadolului în probele biologice colectate de la minora din raionul Râșcani”

/ Acum 2 zile

IGP oferă noi detalii în cazul adolescentei dispărute din Râșcani: „Minora și-a petrecut întreaga zi în compania prietenului său”

/ Acum 2 zile

MMPS investighează cazul minorei dispărute din Râșcani. Ministra Natalia Plugaru: „Este o familie care era în vizorul asistenței sociale de mai mult timp”