ro

 

Societate
13 Iunie, 2026 / 09:04
/ 06 Septembrie, 2022

Peste 15 000 de persoane au solicitat ambulanța săptămâna trecută

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 6 sep. /MOLDPRES/. Echipele de asistență medicală urgentă au acordat săptămâna trecută primul ajutor medical la peste 15 114 de persoane, dintre care 2520 de copii, transmite MOLDPRES.

Potrivit Centrului Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească (CNAMUP), după acordarea ajutorului medical prespitalicesc, 5593 de pacienți, dintre care 1315 de copii, au fost transportați la spitale.

Pe parcursul săptămânii s-au înregistrat 2817 urgențe respiratorii, inclusiv 1157 la copii. Totodată, au fost efectuate 2697 de solicitări pe motivul urgențelor cardiovasculare, 43 dintre acestea erau la pacienții cu sindrom coronarian acut. Urgențele neurologice au constituit 2006 cazuri, dintre care 184 de accidente vasculare cerebrale.

În aceeași perioadă, echipele de asistență medicală urgentă au fost solicitate la 72 de accidente rutiere, în urma cărora au avut de suferit 93 de persoane. Ulterior, 80 de pacienți, inclusiv 17 copii, cu diverse traumatisme au fost transportați la spital.

Totodată, la Serviciul de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească au mai apelat 72 de pacienți cu urgențe generate de agenții fizici, chimici și de mediu, printre care 43 de persoane cu mușcături de insecte și 28 cu combustii.

Foto: CNAMUP


 
Ultimele Știri
/ Acum 22 ore

Expoziția „Teroarea de stat în Moldova sovietică. Amploare, victime și făptași”, inaugurată în PMAN. Igor Grosu: „Memoria acestor tragedii este o ancoră care trebuie să ne amintească la ce pot duce regimurile autoritare”

/ Acum 22 ore

Bărbat recidivist, trimis la închisoare după ce a lovit o polițistă

/ Acum 22 ore

Trafic intens la Sculeni pe sensul de ieșire din Republica Moldova. Autoritățile recomandă rute alternative

/ Acum 22 ore

Republica Moldova aderă la Academia de Drept European de la Trier

/ Acum 23 ore

Restricții de trafic în Sîngerei. Drumul dintre Pepeni și Bălășești este blocat, iar șoferii sunt îndemnați să evite zona

/ Acum 23 ore

Meteorologii au emis Cod galben de instabilitate atmosferică: ploi cu descărcări electrice, grindină și vijelii

/ Acum 1 zi

Parlamentul își consolidează securitatea digitală. Funcționarii au fost instruiți în protecția informațiilor

/ Acum 1 zi

Bacalaureat 2026 // Candidații susțin proba la disciplina de profil

/ Acum 1 zi

DOC // Concurs deschis oficial pentru funcția de director general al TRM. Anunțul a fost publicat în Monitorul Oficial

/ Acum 1 zi

VIDEO // „Poduri între sate trebuie, nu hotare”. Guvernul a lansat campania de promovare a reformei APL

/ Acum 1 zi

Agenda evenimentelor, vineri, 12 iunie

/ Acum 1 zi

Victimele deportărilor staliniste, comemorate la Chișinău. Programul evenimentelor

/ Acum 1 zi

VIDEO // Alți trei suspecți, reținuți într-un caz de escrocherie comisă în capitală

/ Acum 1 zi

Republica Moldova a devenit membră a WorldSkills Europe: standarde europene de formare profesională și schimb de experiență