Peste 200 de medici și experți internaționali reuniți la Chișinău pentru viitorul chirurgiei cardiovasculare
Peste 200 de medici din Republica Moldova și mai mult de 20 de experți internaționali din opt țări s-au reunit în cadrul unei conferințe la Chișinău pentru a discuta despre viitorul chirurgiei cardiovasculare și al medicinei de înaltă performanță, comunică MOLDPRES.
Evenimentul a avut loc la IMSP Spitalul Clinic Republican „Timofei Moșneaga”. La reuniune au participat specialiști din Grecia, Franța, Italia, Spania, România, Germania și Ucraina, transformând capitala într-o platformă regională de schimb de experiență în domeniul medicinei cardiovasculare.
Prezent la eveniment ministrul Sănătății, Emil Ceban, a subliniat importanța schimbului de experiență între specialiști:„Ne bucurăm în mod deosebit că printre noi se află personalități marcante ale medicinei europene și internaționale… Fiecare cunoștință nouă acumulată, fiecare tehnică nouă învățată și fiecare experiență împărtășită se poate transforma într-un diagnostic mai rapid, într-o intervenție mai sigură și într-o șansă în plus pentru pacient”.
Programul conferinței a inclus trei sesiuni științifice dedicate chirurgiei valvulare, cardiologiei intervenționale, chirurgiei aortice, transplantului cardiac, suportului circulator mecanic și tratamentului malformațiilor cardiace congenitale, fiind prezentate cele mai noi tehnologii și abordări terapeutice utilizate la nivel internațional.
Directorul interimar al IMSP SCR „Timofei Moșneaga”, Andrei Galescu, a declarat că evenimentul reprezintă o oportunitate importantă pentru dezvoltarea profesională:
„Medicina modernă se dezvoltă prin colaborari beneficiarii finali ai acestui schimb de experiență sunt pacienții din Republica Moldova”.
La rândul său, șeful Departamentului Chirurgie cardiovasculară și toracică, Aureliu Batrînac, a menționat că reuniunea confirmă progresul domeniului:
„Cardiochirurgia moldovenească a parcurs un proces continuu de dezvoltare și acest lucru reprezintă o recunoaștere a progresului realizat. Astăzi avem specialiști apreciați, rezultate remarcabile și o generație tânără care privește cu încredere spre viitor. Pentru prima dată, la Chișinău sunt reuniți într-o singură platformă atât de mulți experți internaționali ai domeniului. Acest lucru reprezintă o recunoaștere a progresului realizat și o oportunitate extraordinară pentru dezvoltarea viitoare a chirurgiei cardiovasculare din Republica Moldova”.
Experții internaționali au evidențiat importanța colaborării în dezvoltarea medicinei moderne. Profesorul Afksendiyos Kalangos a subliniat că „excelența medicală nu are granițe”, fiind construită prin cooperare și schimb de cunoștințe.
Potrivit datelor oficiale, anual în țară sunt realizate între 1.250 și 1.500 de intervenții pe cord deschis, dintre care aproximativ 650–800 la IMSP Spitalul Clinic Republican, instituția fiind și unica din țară care efectuează intervenții cardiovasculare la copii.
Trei polițiști din capitală cercetați pentru corupție, reținuți într-o nouă cauză penală
Proiectele turistice din Moldova, susținute prin granturi de până la 750 de mii de lei
Cronica ARHIVELOR // Tighina 1992, în imagini de arhivă din timpul războiului de pe Nistru
CNAS și Institutul Național de Securitate Socială din Spania vor face schimb electronic de formulare și date în domeniul securității sociale
Reforme în sănătate, discutate de CNAM și experții Băncii Mondiale
Doi bărbați, condamnați la 8 și 9 ani de închisoare pentru tâlhărie
Trenul Kiev–Chișinău va circula zilnic începând cu 28 iunie
Reforma sistemului pensiilor pentru militari și funcționari cu statut special: vârsta de pensionare va crește gradual
Construcția podului peste Nistru de la Cosăuți–Yampil, relansată cu sprijin european
FOTO // Armata Națională a comemorat victimele confruntărilor de pe platoul Varnița–Tighina
SATUL EUROPEAN // Dămășcani și Costești beneficiază de infrastructură modernizată de alimentare cu apă
Concediile de odihnă vor fi exprimate în zile lucrătoare: modificările propuse de Ministerul Muncii și Protecției Sociale
FOTO // Istorici, cercetători și profesori, distinși pentru contribuția la valorificarea patrimoniului național
FOTO // Exerciții comune Moldova–România: instruire acvatică pentru militarii Armatei Naționale
REPORTAJ MOLDPRES // Lecția chineză a economiei fără cash: cum devine telefonul un eficient scut anticorupție și ce poate învăța Moldova de la Beijing
FOTO // MOLDPRES, 36 de ani de la înființare: Autogestiune de succes, parteneriate europene și un volum record de ediții ale „Monitorului Oficial” în procesul de aderare la UE
Cinci recorduri naționale pentru Republica Moldova la Campionatul Mondial de scufundări în bazin închis
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, va efectua o vizită oficială în Republica Cehă
FOTO // Ministrul Apărării:„Moldova își reafirmă rolul de partener în sprijinul Ucrainei”
Avocatul Poporului: Sistemul de azil din Republica Moldova are nevoie de consolidare
Atenție, călători! Trafic intens la vama Leușeni pe sensul de ieșire din Republica Moldova
DOC // Monitorul Oficial publică lista persoanelor din Moldova sancționate de Uniunea Europeană
UE rămâne de partea Ucrainei, așadar nu va încerca să medieze între Kiev și Moscova, precizează președintele Consiliului European
Republica Moldova participă la dezvoltarea unui nou coridor european de transport
Lotul olimpic național a obținut patru medalii la Olimpiada Balcanică de Matematică pentru Juniori
Meteorologii prognozează vreme frumoasă și caldă pentru zilele de odihnă
FOTO // Substanță de cannabis și un pistol cu gaz, depistate de funcționarii postului vamal Leușeni
Escrocherii telefonice de circa 3 milioane de lei. Polițiștii îndeamnă cetățenii să fie prudenți
Ministerul Finanțelor a lansat un calculator care permite cetățenilor să compare salariul actual cu cel estimat după reforma salarială
Granturi pentru promovarea exporturilor moldovenești: Agenția de Investiții lansează un nou apel pentru Programul BRIDGE Export
